Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
A young rebel you say...
Гали го, извади таму стојките од кафезот ќе видиш кога ќе се измори ќе ти застане на рака оти нема каде :) ако те клука стај си ракавици :pos2: само да не видат комшиите...

Абе сипини коски зимав (навремето кога одев во Грција на одмор) по многу ќесиња ама чував многу папагали тогаш...
Во боја не му зимам... ќе се навлече на екстази...
Значи не ни е прво папагалче што го чуваме. Имавме пред 10тина години уште 2 чувано. Сите беа питоми, сите застануваа на рака, глава, едно си седеше со нас на маса за ручек итн. Значи не е дека прв пат чуваме папагал па не знаеме да припитомиме.
Едноставно се помиривме, оваа вторава година додека го чуваме, дека имаме дивјак дома.
Јас се шалам од околината на Амазон ни е донесен. Дива птица :D
Заљубен си е во огледалото и точка. Нас не не приметува и бега што подалеку.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Значи не ни е прво папагалче што го чуваме. Имавме пред 10тина години уште 2 чувано. Сите беа питоми, сите застануваа на рака, глава, едно си седеше со нас на маса за ручек итн. Значи не е дека прв пат чуваме папагал па не знаеме да припитомиме.
Едноставно се помиривме, оваа вторава година додека го чуваме, дека имаме дивјак дома.
Јас се шалам од околината на Амазон ни е донесен. Дива птица :D
Заљубен си е во огледалото и точка. Нас не не приметува и бега што подалеку.
Штом е така зошто не го припремате малце... СО ОРИЗ ! :)
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
220
Поени од реакции
9
Здраво дечки, не најдов соодветна тема за мојот проблем па пошто е поврзано со птици можеби некој од вас ќе ми помогне. Денеска некој му а уништил седалката на ластовичките у зградата, малите по земјата а големите беа исплашени. Му направив импровизирана седалка на повисоко и ги сместив малите (безбедни се од мачори ако не друго), ама големите уште се немат вратено... ги нахранив малите со трошки леб, у состојба се да можат да а голтат храната ама мора да му се ставе у клунот. Пошто воа е првпат вакво нешто да ми се случе, ако може некој да ми каже шо да правам натаму? како да ги хранам? и сите прашања поврзани со нив? Чекам совети од вас... фала унапред
 
Член од
6 август 2007
Мислења
4.063
Поени од реакции
175
Купив ново, се надевав дека како претходното ќе биде паметно, одма на рака и на глава ќе застанува, ќе научи да збори, ќе доаѓа кај нас кога ќе го викнеме, ама испадна дека е многу диво. Кога го зедовме првиот ден (дали беше уплашено, или не знам што му беше) одма ми застана на рака и после 5 саати почна и од рака да ми јаде. Значи се работи за еден ден. Го чуваме скоро 2 месеци, ама не сака да излезе од кафез. Само таму и на едно огледало што го имаме дома застанува. Можеби е уште рано, ама дека сум навикната на претходното, сакам да ги прави истите работи како него. По цел ден седи до огледалото и воопшто не сака да излезе, да лета малку.. ништо. :nesum:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
За разлика од вас, јас не си купив - туку долета кај мене и си го фатив :)

Сега за сега има кафез, рачки за стоење, една лулашка, сад за храна и сад за вода... А да, има и сипина коска (од тие во боја). Имаше и огледалце, ама ми рекоа дека е подобро да го тргнам за да не му создавам илузија дека има и друг папагал во кафезот. Така немало многу а ме рецка мене... :)

Три-четири дена е кај мене, ама уште е диво. Најверојатно е исплашено што го бркале чавки :)
Вчера го пуштив да почета, ама не сакаше да стои на рака и слично... Одев со кафез по него и некако успеа да влезе (после саат време). Се надевам ќе се припитоми со тек на време.. Него, стварно сите вие ги миете папагалчињата? Инаку, еве слика од Квики (мушко е) :)
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Значи не ни е прво папагалче што го чуваме. Имавме пред 10тина години уште 2 чувано. Сите беа питоми, сите застануваа на рака, глава, едно си седеше со нас на маса за ручек итн. Значи не е дека прв пат чуваме папагал па не знаеме да припитомиме.
Едноставно се помиривме, оваа вторава година додека го чуваме, дека имаме дивјак дома.
Јас се шалам од околината на Амазон ни е донесен. Дива птица :D
Заљубен си е во огледалото и точка. Нас не не приметува и бега што подалеку.
Срцка, а да му го тргнете огледалото? Совет од многу луѓе кои посериозно се занимаваат со папагали им беше дека огледало никако не смее да им се става во кафезот, како што кажа Acid им ствара лажна илузија за друг папагал и тоа воопшто не е добро, а така и нема да те рецка. Друго, пробај оди во пет шоп купи бар во клас (или барклас) тоа е просо ама на гранче и прво стави му малку во кафезот, значи лудуваат по тоа. Потоа откако ќе види со каква вкусна работа се занимава, секој следен пат ќе робуваш да му дадеш од рака, и така постепено. Само мирно и без форсирање. :smir:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Срцка, а да му го тргнете огледалото? Совет од многу луѓе кои посериозно се занимаваат со папагали им беше дека огледало никако не смее да им се става во кафезот, како што кажа Acid им ствара лажна илузија за друг папагал и тоа воопшто не е добро, а така и нема да те рецка. Друго, пробај оди во пет шоп купи бар во клас (или барклас) тоа е просо ама на гранче и прво стави му малку во кафезот, значи лудуваат по тоа. Потоа откако ќе види со каква вкусна работа се занимава, секој следен пат ќе робуваш да му дадеш од рака, и така постепено. Само мирно и без форсирање. :smir:

Па ако не е огледалото ке умре од досада...и така не искача од кафез :)
Му купив и такво на стапче...прво неќеше во кафез да влезе од страв па после 1 месец почна да го јаде
му давав од прст просо како будала по 40 мин со просо на прст му зборев и даваше да се погали малце и после одма клука и тоа боли :)
се трудев со многу трпение и никако не се припитомува
и затоа нека си е диво, понекогаш и по ми одговара
не замара :)


еве со Тофи дивјакот :)
 
Член од
26 декември 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
Kupiv pred 2 dena papagalce, tigrica, i e mnogu mlado. Prodavacot ( inace privatnik , doma gi vede papagalite ) mi rece deka e star samo nekolku dena odprilika 10 , megutoa papagalcevo e veke oformeno, ima perja samo jade, no sepak e mnogu mnogu malo, se poznava od oko.
Muabetot mi e ako moze nekoj da me poduci sto da mu pravam, posto papagalcevo e celo vreme na podot od kafezot i samo si stoi vo edna polozba i voopsto ne se pomestuva. Taka cel den stoi. Mu pustam od youtube nekoi zvuci od papagali, i za moment zivnuva megutoa kratko ,... sekundi se vo prasanje kade sto e vo dvizenje. Mu sviram i so usta i so duvacki instrumenti i se naprega da sviri i toj i navistina go gledam, ja otvara ustata (klunot) i jaziceto nasredina mu podizleguva megutoa ne ispusta nikakov zvuk voopsto, pa se prasuvam da ne go zedov jas nekoe falicno ili nemo. Bi mi bilo od korist bilo kakov sovet vo vrska so papagalov - bebe. Fala odnapred, pozz
 
Член од
22 април 2008
Мислења
405
Поени од реакции
28
Епа и самиот знаш дека е уште БЕБЕ ако може така да се каже...му треба време уште да се прилагоди на околината а со тек на време се ќе се среди и јас имав сличен проблем со овој мометално што го имам: И немој да го задираш мн. мн. да не го направиш агресивен после да каса само...со тек на време нека се привикне па после мислам дека нема да имаш никаков проблем!
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640



Татататааааааам!
После 1 година и 9 месеци
уште не ми се верува! :)

ама следен пат може да е пак за 1 година :(
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
А кај се купува сипина коска :kesa: Мене ми рекоа требало креда, па мојот неколку месеци клука креда:toe:
 
L

Lu

Гостин
И сега што бидна од муабетот во боја треба или обична? И не е ништо лошо што до сега користеше креда, нели?:jaj:
Епа незнам тоа дали е штетно што до сега користело креда,некој што се разбира повеќе со папагали нека пише.
Јас порано кога чував Тигрица и давав сипина коска,бела беше бојата.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Читав тука дека било подобро да нема огледало во кафезот. Кај моето папагалче имаче и тој навистина постојано беше пред огледалото. Ај пробав да му го извадам и сега ако пробам да му се доближам до кафезот тој одма пробува да ме клукне. Порано не правеше така, ако му пружев рака или бегаше или ќе ми застанеше на рака, ама не да се обидува да ме касне. Чаре?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom