Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
mislam deka ne smee da jade cveke papagalce pazi, a za banjanje ti staj mu vodicka vo eden sad oni sami si se banjaat.
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Абе јас го бркам цело време, него не ми е јасно зашто баш тоа цвеќе сите папагалчиња што сум ги имала до сега сакаат да го јадат, имам и други цвеќиња ама не иде на нив.:toe:
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
mislam deka ne smee da jade cveke papagalce pazi, a za banjanje ti staj mu vodicka vo eden sad oni sami si se banjaat.
Да да се бањаат, а воедно и праат лом дома... Станувам одсабајле, го глеам се шлапа у тоа канчето, на појачалото шлап, шлап, лом ми го напраил, му ебам пиперот :pos2:
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
добро нека ми каже некој што да му направам на моено папагалче што е по малку глупо и бега од сите, кога ќе го пуштам, го бркам пола саат низ дома, више пола година вака и се плаши од сите!
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
добро нека ми каже некој што да му направам на моено папагалче што е по малку глупо и бега од сите, кога ќе го пуштам, го бркам пола саат низ дома, више пола година вака и се плаши од сите!
Не го бркај:)
Пробај некое време да не го пушташ од кафез, 2- 3 недели, и не го фаќај со раце зошто по се изгледа исплашено е!
После извесно време(неколку недели) отвори му го кафезот и остави го само нека излезе, и не го фаќај ќе огладне и само ќе се врати во кафез(само не ја менувај местополжбата на кафезот), ќе си се прилагоди така. Не сакаат сите папагалчиња да ги фаќаш во раце.
Свиркај му, избегнувај да го допираш одредено време и самото со тек на време ќе те засака, бега затоа што е исплашено - затоа остај му малце простор нека дишне!:)
Па ак го напраиш ова и ако ти успее прашај ме тогаш ќе ти објаснам како да го дресираш да ти стои на прст и слично!
Јас бар цел живот чувам папагали до сеа можеби 5-6 сум имала и малце од малце се разбирам.
Темпераментот на папагалите зависи од тоа дали е женско или машко.
Женските се помирни потивки и не сакаат толку игра, додека машките се по тепераментни и повеќе галамат.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
ok, излезе, леташе малку, по описот женско е:) после го најде вратичето и си влезе!
ова ќе го повторувам една недела, и после?
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Моето уште 2 ден од кога ми го купија го пуштив и сам си го најде кафезот:)
Ама пак е див и не застанува на раце:nesum:го имам околу 1 месец..премалце е да се привикне или?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Моето уште 2 ден од кога ми го купија го пуштив и сам си го најде кафезот:)
Ама пак е див и не застанува на раце:nesum:го имам околу 1 месец..премалце е да се привикне или?
Мацо 2 недели го чуваш само.
Потсетисе ден пред нова година ти го донесоа:)

Инаку е ненормално жими се. Дали има хормонски пореметувања не знам. Али лета низ кафез, се превртува, прави салта, паѓа на грб од лулашката, ги гриза решетките, се превртува и пика секаде околу храната во кафезот, пред некој ден си го заглави едното крило меѓу решетките :icon_lol:, спобудалува :pos:
И ај ќе го пуштиш да лета и оно е мирно тогаш.
Свашта!

И ретко глас му се слуша. Пее исклучиво на неколку песни како на пример Отвори го пенџерчето од Нулта Позитив, ја сака Какво тело Селма има ебаго :pos: :pos: :pos: и само на нив пее на други никако:nesvest:
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Моето уште 2 ден од кога ми го купија го пуштив и сам си го најде кафезот:)
Ама пак е див и не застанува на раце:nesum:го имам околу 1 месец..премалце е да се привикне или?
Па не си требала толку рано да го пуштиш, си требала една недела да го оставиш во кафез и да не го чепкаш за да се привкне на околината.:)
Моето, што го имав последното, летоска нескајќи сум му ја оставила вратичката отворена и така го однесов на балкон, малку на воздух:)
и сеа уште е на воздух(ми избега):)
Сеа пред 2 месеци отприлика си купув ново, и еве почна на рака да ми доаѓа, ќе ставам слики баш:)
Ај подетално опиши ми што, како, се случува со твојот папагал(дали каса дали си му пружила рака, како реагира на тоа) па ќе ти кажам ако знам, што да правиш.:)

ok, излезе, леташе малку, по описот женско е:) после го најде вратичето и си влезе!
ова ќе го повторувам една недела, и после?
Свиркај му!:pos2:Шала на страна, озбилно свиркај му ама никако не го чепкај, е сеа пошто женско (а сигурен си декае женско?каква боја му е клунчето?) ќе биде помирно мада немора да значи има и исклучоци ама ќе се припитоми. Види што го интересира, со што сака да си игра најмногу?
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Свиркај му!:pos2:Шала на страна, озбилно свиркај му ама никако не го чепкај, е сеа пошто женско (а сигурен си декае женско?каква боја му е клунчето?) ќе биде помирно мада немора да значи има и исклучоци ама ќе се припитоми. Види што го интересира, со што сака да си игра најмногу?
клунчето му е темно-жолта боја!
Гледам дека најинтересна занимација му е кога ќе му пуштам некоја рок-балада и си свирка на неа!
иначењ од тие играчките што му беа во кафезот, имаше 3 ѕвончиња на нишалката ги обори:)
ОК ај ќе идам по твои инструкции, па здравје, трпение - спасение:):):)
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
клунчето му е темно-жолта боја!
Гледам дека најинтересна занимација му е кога ќе му пуштам некоја рок-балада и си свирка на неа!
иначењ од тие играчките што му беа во кафезот, имаше 3 ѕвончиња на нишалката ги обори:)
ОК ај ќе идам по твои инструкции, па здравје, трпение - спасение:):):)
По се изгледа женско е!
Еј ама не му пуштај ти гласна музика, зошто ќе го мрднеш:):), и повеќе ти дружи го свиркај му него музика да му пушташ.:)
Купи му сипина коска ако нема, и неа ќе ја гризе, исто и ти maca_kaka :) за да не гризе глупости.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
По се изгледа женско е!
Еј ама не му пуштај ти гласна музика, зошто ќе го мрднеш:):), и повеќе ти дружи го свиркај му него музика да му пушташ.:)
Купи му сипина коска ако нема, и неа ќе ја гризе, исто и ти maca_kaka :) за да не гризе глупости.
Има ама не ја сака многу. А нормално ли е да се качува како лудо по кафезот и да го гриза цело време:icon_lol:

А и првите денови не ме гризаше ако го галам а сеа да, онака пополека нормално не боли..нешто исплашено е или не ме сака:cry:.

А како да го научам на рака да застанува:kesa:
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Ја мојов дудук го иам 2-3 години, па уште не застанува на рака. Искача од кафез и тие ствари, го научив да свирка...Исто на пр. кога некој подолг период нема да бидам дома(одмор, екскурзија и слично) кога ќе се вратам, збудалува, почнува да крека, да се препелка у кафез...Исто има некоја лоша навика, ваљда овие Rosella, имаат таква некоја аномалија :pos2: Застанува на некое од тие дрвцата, си ја мава глаата у кафез и пробува да полета...:pos2: Ова неможе да се опише со зборови .. :smeshko:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Јеееее8, кажи ми како се дресира за да застане на прст?Јас чувам една ретарда дома, инаетчија.2 и пол години го имам и застанува кај мене само кога лета и ќе снема сила.Дај кажи како да го издресирам:)

Ја мојов дудук го иам 2-3 години, па уште не застанува на рака. Искача од кафез и тие ствари, го научив да свирка...Исто на пр. кога некој подолг период нема да бидам дома(одмор, екскурзија и слично) кога ќе се вратам, збудалува, почнува да крека, да се препелка у кафез...Исто има некоја лоша навика, ваљда овие Rosella, имаат таква некоја аномалија :pos2: Застанува на некое од тие дрвцата, си ја мава глаата у кафез и пробува да полета...:pos2: Ова неможе да се опише со зборови .. :smeshko:
Хаха и мојот е ист:pos:
Само се качува на мебелот, на висачите и само кења:)
Пишти ненормално многу.Исто и мене кога ќе ме нема долго и кога ќе ме види збудалува:)
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
:) Треба малце повеќе време да им се посветува и на нив.
Ејј, епа јас , додека е во кафез, му ја ставам раката, или прстот пред него или под нозе и се качува, првин нејќеше ама треба секој ден така да му правиш и ќе се навикне, па после, еве сеа моето на пример, само почнува да доаѓа накај мене некогаш знае и на глава да ми застане, ама изглеа сеуште го нема усовршено слетувањето:pos2:, знае да ме промаши :):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom