Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Според ова што го прочитав поедноставно е да чуваш куче него папагал.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ме интересира,колку е осетливо на бас,јаки звучни ефекти од филмови,и гласна музика?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ме интересира,колку е осетливо на бас,јаки звучни ефекти од филмови,и гласна музика?
Ова мислам дека ова зависи од самото папагалче.
На моето прееска му пуштав птици како пеат да слуша и никаква реакција немаше, а се распеа на кафанскаа музика на Фантом. :)

Сепак, ако рокнеш звучките до даска ќе го збрлавиш, така да, немој да претераш. :D
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Местење на кафезот и негово чистење:

1. Потребен е кафез доволно голем за да може папагалчето комотно да се движи во него и да има простор да може да ги рашири двете крила.



toa go ima mojot.........

2. Стави лист хартија на дното од кафезот и секој ден менувај го.



toa go nema.........ne se buni poradi toa sto go nema........

3. Обезбеди играчки ( за почеток доволно е само да има прачка на која ќе може да стои ) и посебни садови за вода и храна.



ima 4-5, sea se potesko se naviknuva na novi poso e postar............

4. Садовите за храна и вода, играчките и ѕидовите на кафезот секој ден поминувај ги со крпа потопена во топла вода.



toa go nema.........

5. Миј ги садовите за храна и вода 2 пати на ден.

toa ide na 4 dena kaj mene............



6. Темелно чисти го кафезот еднаш во 3 месеци.

e toa ide ednas nedelno ..........




Нега и исхрана за папагалчето:

1. Миј го барем еднаш во неделата со вода. Исуши го со крпа.

ova so susenjevo bas i ne ide....nema sansi da go fatis a pritoa da ne mu naneses traumi..........



2. Потсечи му ги ноктите кога ќе му пораснат.

i ova isto ko ona pogore......



3. Од време на време храни го и со овошје и зеленчук.

sekoj den ide ova,morkov,krastavica,tikva,jabolko,marula,zelka, a isto taka obozava da jade leb,a i sirenje, cokoldado obozava a mu imam davano i vosok ,i toa go jadese.........

4. Давај му свежа вода секој ден.

ova ide na 3 dena........





На што треба плус да обрнете внимание:

1. Кафезот треба да биде лесен за чистење

lesen e........



2. Чувај го кафезот каде што температурата е стабилна, бидејќи папагалчињата се осетливи на менување на температурата.

go cuvam stalno na isto mesto,ne se zali,top mu e....nema nikakvi znaci na vlosena zdravstvena sostojba..........


3. Подобро е ветеринар да му ги скрати ноктите.

ne go vadam od doma a ne veruvam deka ima veterinar so seta po kukji za na papagalcinja da im sece nokti.........


4. Чоколадо, кафе, авокадо, алкохол и грав треба да се избегнуваат

i rakija ima probano ....:smir:


5. Папагалчето може да се разболи ако не го извадите еднаш дневно од кафезот. Знаци дека е болно се: намален апетит, намалување на тежината и потешкитии во дишењето.

seta stalno po tavanot na kafezot,sea poretko leta ama ima kondicija.......


6. Не употребувај сапун или други слични хемикалии при чистење на кафезот, но доколку тоа е неопходно, ТЕМЕЛНО измиј го кафезот.

ova tacno,samo so voda.........


7. Папагалчето никако да не е во допир со дим од цигари.

e ova ne bas......se pusi ko u vremeto na osman-beg ama nisto ne mu e....



8. Доколку имате дрвена прачка, не ја мокрете, бидејќи тоа овозможува создавање на бактерии.
2 drveni pracki ima.......




gleas Mawecko, ova e se vistina za mojot papagal,nisto nemam lazeno, a sepak za 25 dena kje bide kako go imam 9 godini............

seto ova ti pagja u voda ako ne mu davas dovolno ljubov.....:back:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
Kakvo papagalce imav...nikoj nikogas nemal takvo.
Si go vikavme Coce,ama koa napolni 6 godini ni snese jajce..cisto onaka..bez seks...ottogas stana Coca:)
Najpametnoto papgalce u svetot.Grickase samo zlato,a srebro ili tenekija ili lazno zlato JOK.Garantirano nemozese nikoj da go prelaze.
Go odnesovme na zlatar otkoga podolg period go sledefne i zlatarov sakase da ni go kupi:))
Jadese so nas...dremese na zestinite letno vreme so nas...se banjase so nas...SE!
Ko malo bratce mi bese.Mnogu sakase da pravi salta na nogalkite vo kafezot(koj bese 24/7 otvoren).
Jadese marula,zelka,pilesko si k`vnuvase:)))
Grav jadese ama nogu kakse posle i zatoa izbegavafne da mu davame.
Ednas go ostavifne nadvor na prespie letno vreme bese...i sabajleto kafezot bese kutnat a nego go nemase.Den deneska go placam i si mislam na nego...
Kupif drugo,ama ne e toa toa...divo e voa, a i masala glupicko.
Jas mislam deka ako go prskas so voda koga e zesko...ako mu davas da jade se so saka,ako oseti jubof i toplina od okolinata-kje sjai i kje bide nogu ubafko...

Samo tigrica,ne vlegujte u francuski filmoi so ARA ili tamu Kabriolet verzii...tigrica rulz!
 

ara

Член од
4 јуни 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Jas odgleduvam golemi papagali, ako sakate da se informirate za nekoa vrsta vi stojam na raspolaganje
 

Street dog

Dogs need no condoms
Член од
8 октомври 2008
Мислења
41
Поени од реакции
1
pa jas se grizam za moeto papagalce go sobrav od maldivite .... se grizam so toa sto mu davam po tri pati na den edna lazica voda od cesma ... se zezam jas sum ulicno kuce sloboden ko ptica a ne zatforen vo kafez ko papagal
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Kico mi bese nakmilo papagalce, dur bese sam svirese vikase cao Kico vecen zivot, vecen zivot-taka go nauciv, mi sletuvase na ramo i na raka, ama posle go upoznav so drugi papagalcinja i si najde zena pa imaa i deca i taka kako sto se pominuva i Kico morase da se preseli na podobriot svet, zena mu uste e ziva ama site ke se vidime na Onoj svet. Svativ deka najdobro e da cuvas samo edno papagalce ako sakas da go ucis da zbori, inaku ke si zborat po papagalski megu sebe.
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
имав и ми избега, ја заборавив вратичката! ми беше многу жал зашто таман се припитоми си играше со прстите мои им даваше храна хаххахаха! да ви кажам, сеа ќе си купам пак, ме натеравте а и многу сакам , само не ми е јасно како да го бањам??? во лето му ставав плиток сад со млака вода и тоа само си се бањкаше! ај кажете ми како поинаку зашто поима неам
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Може ли некој да ми каже каква е разликата во чување и припитомување на тигрици и они поголемите нимфи:pipi:
 
O

okej

Гостин
Moevo papagalce e ludnica...ja hrana ono prst...ja ljuljaska ono viski...ja klasika ono metal...i konecno mi vleze so nokt u celo i od togas ne mu praam muabet :pos2:
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Ја кога му ги кратев ноктите на мојот папагал му скратив малку од живецот на ноктите, и почна нели да крвари ноктот(не ногата). И ја бледа ко крпа, го носам папагалов на ветеринар да види шо му е и нели он да му скрати тоа ноктите поубаво од мене. И тие тројцата ветеринари шо беа ми се згазија од смеење шо им носам папагал шо крвари од ноктот, па кога има кажав они да му скратат тоа ноктите мислам дека се навредија. Да не правиме муабет шо се деси кога им кажав дека папагалот ми се вика Златко и дека ќе се онесвестев од страв да не му се случи нешо
Заклучок- мнг се фини нашиве ветеринари, абе душички:tapp:
поздрав:helou:
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Гревотичка!
Еј абе јас си купив папагалче ново, мислам пред еден месец, и сега се прпитомува веќе ми стои на рака по малце и свири ко лудо.
Е сеа, имам едно цвеќе дома и претходното папагалче сакаше да јаде од него и ова, цело време го бркам од таму ама тоа пак си доаѓа, незнам што е финтава со цвеќево што привлекува папагали!
имам и други цвеќиња ама не оди кај нив!

Може ли некој да ми каже каква е разликата во чување и припитомување на тигрици и они поголемите нимфи:pipi:
Слично, само треба поголем кафез за нимфите.
погласни се од тигриците, има специјална храна за нимфи, и посебна за тигрици, а инаку и тие се припитомуваат исто како и тигриците.
Ако имаш поголем простор нимфа, а ако имаш помал простор и ако сакаш помалце галама тигрица.
Јас имав порано Американска зеба и ми е едно од омилените птици, само незнаев кај има па си купив папагал- тигричка и е многу дружељубив:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom