Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
5
ај пишете колку може да живее еден папагал без храна??:pos2:
зашто пред 2-3 саати кај мене на тераса дојде едно папагалче го земав дома ама уште не сум купила храна т.е. нема ништо отворено, па се надевам дека ке преживее до утре.
 
N

n/a

Гостин
ај пишете колку може да живее еден папагал без храна??:pos2:
зашто пред 2-3 саати кај мене на тераса дојде едно папагалче го земав дома ама уште не сум купила храна т.е. нема ништо отворено, па се надевам дека ке преживее до утре.
Аман бе...
дај му леб таму,решен проблем.
Па уште ако у некое пластично капаче му ставиш малку вода...
е стварно ќе ти биде благодарен.
Ајт :salut:
 

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
5
тоа му давав уште од прееска ама не јаде ниту пак вода пие не знам што е работава може не е гладно а можда се срами :pos2:а иначе многу пее мајка ми не може да го слуша па барам сеа на некој да му го дадам.. да не сака некој папагалче??
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
Порано сме имале многу, последното се викаше Мики, ама мала бев па не се сеќавам како го снема.
Сега и да сакам не можам да чувам, сестра ми ќе ме исфрли со папагалчето на улица. :)
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.357
Поени од реакции
2.287
Првиот се викаше Коки(по татко ми Никола),ама после 3 години избега:).Потоа зедовме уште еден ист,само женско беше и се викаше Тончи(по сестра ми Антонија:))со нас беше цели 8 години...овој еднаш избега и после 3 часовно гонење низ парк го фатив и го вратив дома..пред 1 месец почина од непозната болест.....
 

--**ЕмА**--

take me as i am
Член од
14 ноември 2007
Мислења
380
Поени од реакции
10
првите птици ми беа канаринче( коки ) и папагал ( попка ) хихи.. али сироти у живот не ги пуштив надвор од кафезот и еден ден решив да бидам добра и да ги ослободам ( мала бев ) :pos2: .. и ги џитнав од четврти спрат и сироти не знаеа да летаат и..... :jaj:.. второто после тоа чував уште два папагали и последниот папагал ми се викаше БОни и го дадов на другарка зошто ме нервираше , секое сабајле ме будеше :)
 
H

HCL

Гостин
Мојата нимфа Поки A.K.A. Џорџ:Аман бе...
дај му леб таму,решен проблем.
Па уште ако у некое пластично капаче му ставиш малку вода...
е стварно ќе ти биде благодарен.
Само да знаеш дека и од премногу леб може да ти умре. Мојов папагал се дави во леб. Едвај чека да седнеме на ручек во кујна и тој одма да долета. Жива досада, во тањири ни се бута.
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.357
Поени од реакции
2.287
HCL го гледам твојот папагал,ко мојот да го видов(мислев воскреснал);)
 
N

n/a

Гостин
Папагали?
Кај да купам еден висок,помаранџест и со црно на главата....
Трн во Око раса?
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.357
Поени од реакции
2.287
Да не ти киднал тебе? Па завршил кај мене. :helou:
После цели 8 години(тука некаде), замина од овој свет:(....иначе тој ми беше втор.А првиот ми кидна..:) Може тој да е...Никола се викаше...викни Никола,ако реагира да ми го вратиш:pos:
 
H

HCL

Гостин
После цели 8 години(тука некаде), замина од овој свет:(....иначе тој ми беше втор.А првиот ми кидна..:) Може тој да е...Никола се викаше...викни Никола,ако реагира да ми го вратиш:pos:
Јок, не реагира на Никола. Ама реагира ако викнам лееееб! Тогаш заборава на сите најдлабоки стравови и прави се по секоја цена да дојде до лебот.
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.357
Поени од реакции
2.287
Хаха,сигурно не е Никола.Мојот просо и сончоглед јадеше и понекогаш кога ке му дадев,по некоја семка....
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Местење на кафезот и негово чистење:

1. Потребен е кафез доволно голем за да може папагалчето комотно да се движи во него и да има простор да може да ги рашири двете крила.

2. Стави лист хартија на дното од кафезот и секој ден менувај го.

3. Обезбеди играчки ( за почеток доволно е само да има прачка на која ќе може да стои ) и посебни садови за вода и храна.

4. Садовите за храна и вода, играчките и ѕидовите на кафезот секој ден поминувај ги со крпа потопена во топла вода.

5. Миј ги садовите за храна и вода 2 пати на ден.

6. Темелно чисти го кафезот еднаш во 3 месеци.


Нега и исхрана за папагалчето:

1. Миј го барем еднаш во неделата со вода. Исуши го со крпа.

2. Потсечи му ги ноктите кога ќе му пораснат.

3. Од време на време храни го и со овошје и зеленчук.

4. Давај му свежа вода секој ден.На што треба плус да обрнете внимание:

1. Кафезот треба да биде лесен за чистење

2. Чувај го кафезот каде што температурата е стабилна, бидејќи папагалчињата се осетливи на менување на температурата.

3. Подобро е ветеринар да му ги скрати ноктите.

4. Чоколадо, кафе, авокадо, алкохол и грав треба да се избегнуваат

5. Папагалчето може да се разболи ако не го извадите еднаш дневно од кафезот. Знаци дека е болно се: намален апетит, намалување на тежината и потешкитии во дишењето.

6. Не употребувај сапун или други слични хемикалии при чистење на кафезот, но доколку тоа е неопходно, ТЕМЕЛНО измиј го кафезот.

7. Папагалчето никако да не е во допир со дим од цигари.

8. Доколку имате дрвена прачка, не ја мокрете, бидејќи тоа овозможува создавање на бактерии.
 
На врв Bottom