Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
14 август 2012
Мислења
16
Поени од реакции
3
Дечки вака... зедов нинфа и веке 2 недели поминаја глас не сум и слишнал и малце вода ми пие некако....
кога ке се вртам околу кафез или рака ставам внатре знаете како ми (ржи) испушта воздишки како да ме плаши а некакогаш не да касни туку мава со клунот ке се исили и мава...ШТО Е РАБОТАТА КАЖЕТЕМИ PLEASE :(
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Дечки вака... зедов нинфа и веке 2 недели поминаја глас не сум и слишнал и малце вода ми пие некако....
кога ке се вртам околу кафез или рака ставам внатре знаете како ми (ржи) испушта воздишки како да ме плаши а некакогаш не да касни туку мава со клунот ке се исили и мава...ШТО Е РАБОТАТА КАЖЕТЕМИ PLEASE :(
Агресивни се нимфите,и моите досегашни биле агресивни и ова сеа шо го имам.Еднсотавно не поддавај и рака директно пред глава и рано е сеуште за да биде целосно папагалот опитомен,се додека не го види секој кош нема да биде спокоен.Вода сега нема зашо да пие толку,не лета,само виси плус не е топло за да се поти и за да прима вода.треба да ја намамиш исо ко претходното папагалче да ти застане на раце...главата им е критичен рејон каде ако ти дозволи нимфа да ја галиш,значи од доверба си и ....биди покрај неа со кафезот,нека се навикне на тебе...
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
132
Поени од реакции
85
Пред две недели имам купено еден папагал тигрица стара е два до три месеци.Можете ли да ми дадете одгоовор зашто кога се менува храна во кафезот уште се разлетува и кога ке стои на стојалките забрзано дише како да летало подолго време :( како да очекува нешто да ке му се случи односно е уплашено.Фала на дадениот одговор.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
23
Поени од реакции
4
може ли некој да ми каже кога им е сезона на парење и колку треба да се стари папагалите од видот тигрици? моите се стари 8 и 6 месеца. ;) и имам уште едно прашање дали може да ми кажете некој кој знае дали може да им се вметне во исхраната и некоја врста на растенија и каква може да е таа доколку може (трева или сл.).:)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
може ли некој да ми каже кога им е сезона на парење и колку треба да се стари папагалите од видот тигрици? моите се стари 8 и 6 месеца. ;) и имам уште едно прашање дали може да ми кажете некој кој знае дали може да им се вметне во исхраната и некоја врста на растенија и каква може да е таа доколку може (трева или сл.).:)
сезона на парење од срединта на март докај срединта на јули! купувај само витамини и галје немаш...и секако давај моркови и овошки да грицкаат и зеленчук xD
 
Член од
17 февруари 2012
Мислења
10
Поени од реакции
3
Значи вака, имаме женско и машко папагалче (тигрици), женското снесе јајце пред 2 дена и денеска очекувавме ново, но дури ни тоа првото го нема. :unsure: што милите дека се случило? самите го изеле или ...
 
Член од
3 март 2012
Мислења
63
Поени од реакции
3
Sakam denovive da si zeam papagalche od ovaa rasa pa ako nekoj do sega imal vakvo papagalce neka kaze iskustvo :) a tie vaka izgledaat rozenko.jpg
 
V

Vollstandig

Гостин
Гугл има искуство.
Прво,еве ти еден линк за да се начиташ.

Позитивни работи на оваа птица е долговечноста, колоритот, криците, способноста да имитира говор кога сака, и што останува до крајот на животот во пар. Кога ќе најди партнер, останува со него и затоа ги викаат љубовни птици, доколку едниот умри, прекинува парењето, а ретко наоѓаат друг партнер.

Полот не им се распознава,освен кога ќе снесат јајце.
Со други врсти не се чуваат оти им ги гризат нозете.
Може и тебе да те гризат ако си теле.
Се земаат 2 папагали од различни одгледувачници/дуќани со цел да ги погодиш да се од различно легло, да не земиш братче-сестриче па да се деси белја.
Јадат просо сончоглед и други мешавини.
Ставај им гранки од врба во кафезо.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.335
Поени од реакции
3.945
15 години чував ваков папагал. Малце беше лош, не гризаше сите затоа што претходно го чуваа други луѓе, а викаат овие папагали само со една личност се врзуваат и сите други ги гризаат :) Прекрасни звуци испушташе. Го пуштавме да си лета низ дома и после некое време сам си влегуваше во кафез. Си пиеше вода на чешма и си се бањаше. Кога ручавме ќе застанеше на маса и си јадеше и тоа, најомилено му беше сирењето :) Убаво папагалче е.
Ако знаеш кај може да се најде вакво кажи ми :)
 
Член од
17 февруари 2012
Мислења
10
Поени од реакции
3
Значи вака, имаме женско и машко папагалче (тигрици), женското снесе јајце пред 2 дена и денеска очекувавме ново, но дури ни тоа првото го нема. :unsure: што милите дека се случило? самите го изеле или ...
2 пат прашувам.. Фала однапред!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom