Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
20 април 2019
Мислења
62
Поени од реакции
29
Пријателов зема 3 недели стара нимфа, за 1200 денари, уште е бебе, има пердувчиња ама и голи места, и сега ја дохранува рачно.
Сега, се мислам понатака и јас истото да го сторам, само сакам одредена боја, како оваа FB_IMG_1676970984415.jpg

Како тој шо се испентарил не сиво белиот долу
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.485
Поени од реакции
13.566
Бојата е најмалку битна....добро е да се земи што помлад папагал, бидејќи постар потешко се дресира
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
6.320
Поени од реакции
3.759
Бојата е најмалку битна....добро е да се земи што помлад папагал, бидејќи постар потешко се дресира
Тоа е и мој совет, само младо папагалче, а не со веќе оформен карактер...
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2007
Мислења
3.538
Поени од реакции
3.745
Пријателов зема 3 недели стара нимфа, за 1200 денари, уште е бебе, има пердувчиња ама и голи места, и сега ја дохранува рачно.
Сега, се мислам понатака и јас истото да го сторам, само сакам одредена боја, како овааПрегледај го приврзокот 369352

Како тој шо се испентарил не сиво белиот долу
Од лично искуство ти кажувам бар за австралиска тигрица дека најмлад папагал е оној кој сеуште ја има целосно зебрата до клунот а како минуваат првите неколку месеци зебрата се губи и папагалот добива жолта или бела боја спрема главата околу 1cm.Не ретко се случува и да не може сеуште да лета и затоа најмалку 2,3 месеци се чува исклучиво во кафез за да ја научи новата средина а потоа ќе го оставиш гладен,ќе го пуштиш и ќе ставиш храна на рака за да почне да јаде и се така извесен период додека не се припитоми.Од она што го гледам на сликава провери ги двете зелени што имаат потемна боја едното е со скриена глава позади плавото а другото со глава е свртено на другата страна.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.338
Поени од реакции
5.295
Некој што се разбира у розенколис да ми помогне

Во ноември месец снесе две јајца само тогаш открив и дека е женка и сеа почеток на февруари фати да носи јајца на секој два дена, снесе 5 и прекина... му ги тргнав малу по малу и еве сеа пак на крај пак фати истото, на секој втор ден, више 3 има до сеа... Треба нешто да му променим, да му тргам јајцата одма или?

Нов сум у ова... папагалов го најдов надвор, месец ипол може му требаше да се навикне и припитоми.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.338
Поени од реакции
5.295
Некој што се разбира у розенколис да ми помогне

Во ноември месец снесе две јајца само тогаш открив и дека е женка и сеа почеток на февруари фати да носи јајца на секој два дена, снесе 5 и прекина... му ги тргнав малу по малу и еве сеа пак на крај пак фати истото, на секој втор ден, више 3 има до сеа... Треба нешто да му променим, да му тргам јајцата одма или?

Нов сум у ова... папагалов го најдов надвор, месец ипол може му требаше да се навикне и припитоми.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.338
Поени од реакции
5.295
Некој што се разбира у розенколис да ми помогне

Во ноември месец снесе две јајца само тогаш открив и дека е женка и сеа почеток на февруари фати да носи јајца на секој два дена, снесе 5 и прекина... му ги тргнав малу по малу и еве сеа пак на крај пак фати истото, на секој втор ден, више 3 има до сеа... Треба нешто да му променим, да му тргам јајцата одма или?

Нов сум у ова... папагалов го најдов надвор, месец ипол може му требаше да се навикне и припитоми.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.338
Поени од реакции
5.295
Некој што се разбира у розенколис да ми помогне

Во ноември месец снесе две јајца само тогаш открив и дека е женка и сеа почеток на февруари фати да носи јајца на секој два дена, снесе 5 и прекина... му ги тргнав малу по малу и еве сеа пак на крај пак фати истото, на секој втор ден, више 3 има до сеа... Треба нешто да му променим, да му тргам јајцата одма или?

Нов сум у ова... папагалов го најдов надвор, месец ипол може му требаше да се навикне и припитоми.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
6.320
Поени од реакции
3.759
Прашање на твоето прашања, сакаш или не сакаш да несе јајца? Паднати јајца тешко (никако) нема да ги лежи. Како прво, стави и материјал да си направи гнездо за јајцата. Ако не сакаш постојано да несе јајца, земи ги снесените, свари ги и оладени врати и ги во гнездото. Обично по неколку дена почнуваат да ги лежат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.200
Поени од реакции
32.048

...три папагали до сега имав, ама ниеден музикален, само бељаџии и ништо друго!
 

Флеш

Демодератор
Член од
23 март 2009
Мислења
10.140
Поени од реакции
10.294
Папагали ....

Сфе то треба да се сотре :icon_mrgr:
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
6.320
Поени од реакции
3.759
...три папагали до сега имав, ама ниеден музикален, само бељаџии и ништо друго!
Па изгледа газдата бељаџија и немузикален,
папагалчињата само имитираат...
smiley5.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom