Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Ko бев мал имав папгалче и моите еден ден ми кажаа дека било болно и дека го однеле на лекар да го олечат и ќе го вратат.
Уште ми го немат вратено.:mad:

Гледајќи ја темава ми текна и баш сеа ќе и се јавам на мајка ми да ја прашам шо толку долго...
И ја праша ?
 

DD`

Член од
9 јануари 2019
Мислења
13
Поени од реакции
4
Не сакам да ги отерам упм ветеринарите,но досега 4 пати у животот што бев за птиците шо сум ги чувал,во посета,секогаш завршувале со 2 инекции едната со антибиотик другата со витамини и дијагноза (да ја дигне малце) и 400 денари за сето тоа.Многу се сомневам дека Сина можеше да биде спасена,а беше недела пред да умре заради ногата што и беше како парализирано,ја влечеше ....
Секој пат само инекција да шитнат,ги гледам птиците не ги форсираат толку на внимание,што е лошо,само кучиња и мачиња и да вртат пари,мое искуство шо сум имал.....Да им донесат макау од 1800е,изгледа третман ќе му даде пак 2 инекции едната со антибиотик другата со витамини како често:facepalm::boksix:
Одговорот им беше ако е див, не го носете и ние не можеме ништо да направиме. А двете инекции се вкупно 300 денари. Не е за парите, битно да го биде ама некако не се многу загрижени за разлика од други земји кај што добиваат комплетен и рамноправен третман.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
ќе му зарасне,само освен вода и храна не му ставај нисто др за играње и не пробувај да играш со него..ако е немирен пробај покри го кафезот со крпа,,,треба време и мирување
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DD`
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Член од
11 септември 2018
Мислења
8
Поени од реакции
5
Здраво дечки, сакам да купам папагал но не знам на македонски како се вика оваа врста на папагали и дали воопшто ги има кај нас. Станува збор за parrotlet, поточно american white parrotlet. Нешто што гуглав по интернетов најслични ми излегоа малино канаринци, но не знам дали станува збор за истиот вид на птица, па ако некој повеќе се разбира да ми објасни би ми значело многу.
П. С долги години чував тигрица која си умре од старост, па еве сега пак сакам да си чувам некое флафи пријателче.
 
Ф

Флеш

Гостин
Здраво дечки, сакам да купам папагал но не знам на македонски како се вика оваа врста на папагали и дали воопшто ги има кај нас. Станува збор за parrotlet, поточно american white parrotlet. Нешто што гуглав по интернетов најслични ми излегоа малино канаринци, но не знам дали станува збор за истиот вид на птица, па ако некој повеќе се разбира да ми објасни би ми значело многу.
П. С долги години чував тигрица која си умре од старост, па еве сега пак сакам да си чувам некое флафи пријателче.
Поубаво најди некој голем одгледувач,не знам од каде си,да ти увезе од Србија .... Знам еден,Аце од Хром,ќе ти пратам мегов број ....
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Џорџ, провери дали растението е токсично по папагалчето.
Nema što da mu pravam....znam deka Cikasot e mnogu otroven i redovno go brkam od tamu( druga palma e toa.....ova e Aloe).
No isto kako dete...i papagalot najmnogu pravi raboti koi mu gi zabranuvaš.
Koga ke mu e dosadno...odma odi kaj Cikasot ...jas go brkam....i povtorno.pak se vraka...i taka vo krug
 
Член од
11 септември 2018
Мислења
8
Поени од реакции
5
Поубаво најди некој голем одгледувач,не знам од каде си,да ти увезе од Србија .... Знам еден,Аце од Хром,ќе ти пратам мегов број ....
Фалаааа ти
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Nema što da mu pravam....znam deka Cikasot e mnogu otroven i redovno go brkam od tamu( druga palma e toa.....ova e Aloe).
No isto kako dete...i papagalot najmnogu pravi raboti koi mu gi zabranuvaš.
Koga ke mu e dosadno...odma odi kaj Cikasot ...jas go brkam....i povtorno.pak se vraka...i taka vo krug
Читам сега дека алое е безбедна, другото тоа цикас како се вика незнам.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Цикас се тоа,,палмите ,, што ги има скоро по сите ресторани.....а иначе се работи за растение од видот на папрати.


 
Ф

Флеш

Гостин
Цикас се тоа,,палмите ,, што ги има скоро по сите ресторани.....а иначе се работи за растение од видот на папрати.


Лајк за растениево,не сум знаел,убао е,за дома да прашам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom