Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Прегледај го приврзокот 178223 Добар ветеринар за тигрица во Скопје, Центар..и подалеку нека е? Не изгледа добро последниве 5 дена повраќа накострешена е не може да јаде не сака од водата со лек...се среди на 3тиот ден после пак е исто. Од ладно вака обично реагира ама и поминуваше за 1 ноќ а сега е лошо..и цело време се однесува како да има нагони за повраќање..мака ми е. А вака знае да си потпевне летна некој круг деновиве се надевам не е нешто сериозно. Или некој лек да знаете во храната да и ставам
Обидете се со презла. Таа треба веднаш да ја подигне. И јас се соочував со истиот проблем до пред некое време, но кога и дадов презла следниот ден веќе беше речиси сосема здрава. Презлата кај овие птици им овозможува нивната столица да се регулира. Со други зборови, од течна да премине на нормално тврда. Најтопло ја препорачувам. Пишете за промени за нејзината состојба.:)

p.s. Најбитно од се е периодов да ја чувате на собна температура, но не и да ја изложувате дури ни на најмала промаја која може да доаѓа од соседните простории и сл.[DOUBLEPOST=1506939879][/DOUBLEPOST]
за ветеринар нз зашто не сум од Ск,инаку и мојата тигрица пред 1 месец повраќаше 2 дена и не јадеше, јас и ставав лимун во водата (третина лимун исцеден помешај со водата) зашто јадење тешко да зема додека повраќа, а бидејќи повраќањето ќе ја дехидрира ќе ти бара вода а можеш и ти да ја нудиш (барем кај мене беше така) . Кај мене 2 от ден вечерта почна да се оправа а 3 от ден веќе беше подобра и јадеше. Инаку исто вака како кај тебе на сликава стоеше и спиеше.. мислам дека се вирусни инфекции,заради времево топло ладно или малце да ја фати промаја и стомачето да и реагира така да не верувам дека лекови би помагале поради тоа што лекови на вируси немаат дејство,, појачај витамини за да и се зголеми имунитетот,можеш и Вит Ц да издробиш и измешаш во водата или со прст да и дадеш да лизне ,
Во целост се согласувам со Вас. Инаку од витамините што конкретно препорачувате да и купам на мојава за да имам во резерва за во иднина? Обично, јас и купував налик на жолто кое е составено од мед и круша и едно налик на црвено, ама заборавив од што беше составено.
 
Последно уредено:
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
Обидете се со презла. Таа треба веднаш да ја подигне. И јас се соочував со истиот проблем до пред некое време, но кога и дадов презла следниот ден веќе беше речиси сосема здрава. Презлата кај овие птици им овозможува нивната столица да се регулира. Со други зборови, од течна да премине на нормално тврда. Најтопло ја препорачувам. Пишете за промени за нејзината состојба.:)

p.s. Најбитно од се е периодов да ја чувате на собна температура, но не и да ја изложувате дури ни на најмала промаја која може да доаѓа од соседните простории и сл.[DOUBLEPOST=1506939879][/DOUBLEPOST]
Во целост се согласувам со Вас. Инаку од витамините што конкретно препорачувате да и купам на мојава за да имам во резерва за во иднина? Обично, јас и купував налик на жолто кое е составено од мед и круша и едно налик на црвено, ама заборавив од што беше составено.
За витамини гледам по шоповите нудат некои во вид на капки мултивитамински, ма да јас не ги земам пошто немаат докажан ефект (најдобро ти е чист витамин, така и препорачуваат доктори). Земи Вит Ц цела табла за резерва, издроби цетвртина или осмина таблетче (не мора секој ден,2-3 пати неделно)и помешај со вода, освен вит Ц како што кажав и лимун исто ,имам видено кај мене дека повеќе пијат вода со лимун отколку без лимун,, исто спанаќ, морков,целер (особено дршката од целер да им ја ставиш обожаваат да ја грицкаат). Морков е добро за стомакот ако повраќа,само ако имаш помала птица (тигрица ,розенколис) имаат помали клунчиња и ако им го изрендаш и ставиш во купче мн малу го јадат и 80 посто го фрлаат,, најдбро е да земеш тенко парченце (изрендано на најситниот дел од рендето) и да им го понудиш и го јадат без да го фрлаат, сега малу е поспоро и помачно ама да каснат 3-4 парченца доста им е
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Прегледај го приврзокот 178223 Добар ветеринар за тигрица во Скопје, Центар..и подалеку нека е? Не изгледа добро последниве 5 дена повраќа накострешена е не може да јаде не сака од водата со лек...се среди на 3тиот ден после пак е исто. Од ладно вака обично реагира ама и поминуваше за 1 ноќ а сега е лошо..и цело време се однесува како да има нагони за повраќање..мака ми е. А вака знае да си потпевне летна некој круг деновиве се надевам не е нешто сериозно. Или некој лек да знаете во храната да и ставам
Едни од подобрите ветеринари.............

Д-р Марин Величковски 02 3113 101
Д-р Диме 02 3178 611
Ветеринарна амбуланта, Автокоманда 02 3115 756 и 02 3216 794
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Да да, малечка е и има мал клун. Иста е како на колегата @[In]kognito која е прикажана на сликата во погорните постови, само што мојава има сини пердуви. Инаку да, се случува витамините понекогаш да ми ги фрла повеќе отколку да ги консумира. Можеби тоа е до клунот или од некоја друга природа. Значи можам да и давам Ц дури и кога е во добра здравствена состојба? А со водата и лимонот дефинитивно ќе пробам.:)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Да да, малечка е и има мал клун. Иста е како на колегата @[In]kognito која е прикажана на сликата во погорните постови, само што мојава има сини пердуви. Инаку да, се случува витамините понекогаш да ми ги фрла повеќе отколку да ги консумира. Можеби тоа е до клунот или од некоја друга природа. Значи можам да и давам Ц дури и кога е во добра здравствена состојба? А со водата и лимонот дефинитивно ќе пробам.:)
Не знам зошто, но јас на мојот папагал не би му дал без никаков проблем презла, витамин Ц, а уште помалку третина лимон да му исцедам во водата. Не знам, можеби грешам, но мислам дека секогаш е подобро консултација со ветеринар.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
лимунот е 90 посто вода , вит Ц не може да направи никаков проблем зашто не се задржува туку вишокот се исфрла преку урина и измет. Со оглед дека папагалчињава во домашни услови јадат само просо и сончоглед (тоа се јаглени хидрати во најголем дел (шеќери) и дел од нив кој не се ресорбираат можат да станат подлога за развој на бактерии и тегоби со стомакот) и помал пад на имунитетот може да даде болест.[DOUBLEPOST=1506966213][/DOUBLEPOST]исто ако е болно папагалчето може да пробате од овие бонбони со мед да земете ,не се скапи 70 ден , кај мене ги обожаваат и добри се за дресирање,розелава знае кај и седат и одма штом отварам фиоката се мести на кафез да јаде

http://zoo-partner.de/images/canina-honig-bonbons-v--55g-fuer-zier--und-sin.jpg
 
Последно уредено:
Ф

Флеш

Гостин
Сигурно го има донесено на диазепами..:pos:
Оваа врста е многу енергетична,не мирува,па затоа сакав да прашам дали полека се прилагоди птицата ....Се надевам на позитивно:):LOL:[DOUBLEPOST=1507201242][/DOUBLEPOST]Еве прва слика заедно на двајцата објавена и воопшто прва слика од Сина(тигрицата).Сем и Сина заедно :)

IMG_20171005_125445.jpg
 
Последно уредено:
K

Kacar

Гостин
Како поминаа првите денови ?:):):)
Лошо. Умрев. Иако покриен, пак пишти вриши. Овие птици се ајкулите меѓу папагалите. Пишав на една што одгледува папагали и треба лутино розенколис. Ме тера да го трампам за пар двомесечни тигрици рачно хранети. Можда згрешив со папагалов, мислев ќе биде различен од претходниот бидејчи ме убедуваа во пет шопот дека е многу мирно и глас не му се пушта а ја и два пати одев да го набљудувам.
Секоја вечер покриен го носам во остава и пак вришти. Комшиката нормално пак дојде да се жали. А гледам и на мачката и кучето им скисна бегаат од што пишти. Среќа татко ми не е тука и овој пат да го прасне од ѕид.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom