Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
6 јануари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
7
На мојот папагал му се појави нешто црно на ногата и како да го боли, спие.. Од почетокот не можеше баш да оди, сега по малку оди и и ставаме маст на ногата. Јаде нормално, свирка повремено и знае да реагира, не е многу повлечен, но читав на англиски сајт дека оваа состојба била опасна. Помош?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
На мојот папагал му се појави нешто црно на ногата и како да го боли, спие.. Од почетокот не можеше баш да оди, сега по малку оди и и ставаме маст на ногата. Јаде нормално, свирка повремено и знае да реагира, не е многу повлечен, но читав на англиски сајт дека оваа состојба била опасна. Помош?
не ми е познато...но сепак стави слика...вака што можиме да коментираме
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Не сме доктори...но ова не изгледа добро...за жал

Колку е стара тигрицата? Знаеш дека живеат околу 7-8 години
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
5 години има и многу сме приврзани
Не знам што е ова, но дефинитивно треба да го однесеш на ветеринар. Еве ти броеви од подобри ветеринари од Скопје:)

Д-р Марин Величковски 02 3113 101
Д-р Диме 02 3178 611
Ветеринарна амбуланта, Автокоманда 02 3115 756 и 02 3216 794
 
Член од
12 септември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Добив нимфа на подарок пред недела дена.
Ве молам кажете ми ако можете според сликите колку е стара, мислам дека е машко.
Многу е дива што е нормално, нова средина.
Како да постапам за старт да ја прочитам. IMG_20170912_075256.jpg
Голема е некаде 18цм и од пет шоп е земена.
 

Attachments

Член од
27 јуни 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Колку е нормално да јади семе конопово една нимфа неколку зрна 10тина или колку што и се јади ?
 
K

Kacar

Гостин
Пред 18 години и 8 месеци, за Божиќ, ја добив оваа птица. Од тогаш почнав да и ги сметам годините иако беше два три месеци стара, значи можно е и да дочекала 19 години.
Денес умре. Од старост според мене. До вчера си стоеше на стапче а денес од утрово на тлото. Последната година дена не можеше да лета, но цврсто ми стоеше на прст. Питома беше но не даваше да ја фаќаш по глава. Сакаше да стои на рамо со саати и да ти го накака јако. Нема масакрирано ни едно цвеќе , мебел или слично. Го знаеше чекорот на секој од нас и за секој имаше различна песна при влегување. Нам куче не ни требаше, тука беше оваа нимфа која уште од патот насетуваше дека некој доаѓа и алармираше пиштејќи на цел глас.
Пробавме да и подариме другарче неколку пати, ама не си го даваше кафезот. Цели 18 ипол години живееше во еден кафез помал но доволно широк а последните месеци му се радуваше на огромниот кафез шо му го купив......
Нам денот ни е уништен, сите сме скршени, сите плачеме и осеќаме празнина. Ми замина другарчето кое што го носев на презентација во прво одделение во училиште, мојот сопатник во прва година средно, мојот неизоставен дел при матурирање, мојот пријател што ми ја масакрираше книгата по информатика од прва година факултет, мојот старец што пред пет месеци ме гризна благо шо му се појавив со капа од факултет во чест на дипломирањето и не ме позна.
Лесна ти земја братче, уживај на слобода сега....
received_1241146559316302.jpeg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Секогаш е малку време.....и 30 да живее мака ќе ти биди....
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пред 18 години и 8 месеци, за Божиќ, ја добив оваа птица. Од тогаш почнав да и ги сметам годините иако беше два три месеци стара, значи можно е и да дочекала 19 години.
Денес умре. Од старост според мене. До вчера си стоеше на стапче а денес од утрово на тлото. Последната година дена не можеше да лета, но цврсто ми стоеше на прст. Питома беше но не даваше да ја фаќаш по глава. Сакаше да стои на рамо со саати и да ти го накака јако. Нема масакрирано ни едно цвеќе , мебел или слично. Го знаеше чекорот на секој од нас и за секој имаше различна песна при влегување. Нам куче не ни требаше, тука беше оваа нимфа која уште од патот насетуваше дека некој доаѓа и алармираше пиштејќи на цел глас.
Пробавме да и подариме другарче неколку пати, ама не си го даваше кафезот. Цели 18 ипол години живееше во еден кафез помал но доволно широк а последните месеци му се радуваше на огромниот кафез шо му го купив......
Нам денот ни е уништен, сите сме скршени, сите плачеме и осеќаме празнина. Ми замина другарчето кое што го носев на презентација во прво одделение во училиште, мојот сопатник во прва година средно, мојот неизоставен дел при матурирање, мојот пријател што ми ја масакрираше книгата по информатика од прва година факултет, мојот старец што пред пет месеци ме гризна благо шо му се појавив со капа од факултет во чест на дипломирањето и не ме позна.
Лесна ти земја братче, уживај на слобода сега....
Прегледај го приврзокот 178079
Навистина ме растажи постов. Нека почива во мир:( Ова ме потсети на мојот папагал кој моите ми го купија кога бев дете. Се разболе и умре многу брзо, но убавото време поминато со него во рок од 6 години мислам дека помина уште побрзо. До ден денес ми е жал за тој папагал:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom