Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
11 јули 2017
Мислења
6
Поени од реакции
3
Imam papagalce tigrica, go dobiv vo maj. Ne sum cuval porano, sega nekako se snaogjam ama sepak mi e nejasno. Mu menuvam voda okolu 12 napladne i 10 navecer. Sekoj vtor den mu stavam po 2 lazicki seme a ima i stapce (proso na stapce). Mu staviv tanjirce dlabocko malo sos voda da se banja ama nekako ne pokazuva interes.
1-Dali toa sto go pravam e dobro, a ako ne e moze li da me posovetuvate?
2-Dali smee da sedi vo soba sto samo so otvorena vrata e povrzana so aoba vo koja duva klima na 25°C?
Ve molam odgovorete
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Imam papagalce tigrica, go dobiv vo maj. Ne sum cuval porano, sega nekako se snaogjam ama sepak mi e nejasno. Mu menuvam voda okolu 12 napladne i 10 navecer. Sekoj vtor den mu stavam po 2 lazicki seme a ima i stapce (proso na stapce). Mu staviv tanjirce dlabocko malo sos voda da se banja ama nekako ne pokazuva interes.
1-Dali toa sto go pravam e dobro, a ako ne e moze li da me posovetuvate?
2-Dali smee da sedi vo soba sto samo so otvorena vrata e povrzana so aoba vo koja duva klima na 25°C?
Ve molam odgovorete
тигриците како австралиски птици не поднесуваат клима уреди, промаја и ладно....гледај да го заштитиш што е можно повеќе

а за капењето...секој папагал своја политика. некои што сум ги имал не сакале да се капат, розеколинсот успеваше да се искапи и во малку вода на дното на чашата, а најомилено му беше под чешма. ќе му ја пуштевме и одма одеше таму и се капеше.

козицата што ја имам се капи исклучиво во еден розев пластичен сад...и кога пробав да му го сменам за исти таков но поголем...несака
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
6
Поени од реакции
3
Fala goko


Prasanje do site
Dali moze da sedi na mesto bez promaja no na ovie 40 stepeni?
I koja e taa povolna temperatura za papagalite?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Tigricite ke go osetiš deka im e žeško taka što gi širat krilata, i go otvoraat klunot.
Puštaj gi da letaat...ke si najdat najladno mesto.

Jas mojata kozica e odnesov na posedok vo potopol stan kaj rodnini koda bev na odmor ...i najmnogu im begal vo toaletot na boljeror..ili nasamoto ventilatorče. Ubavo mu bilo duvanjeto
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
6
Поени од реакции
3
Tigricite ke go osetiš deka im e žeško taka što gi širat krilata, i go otvoraat klunot.
Puštaj gi da letaat...ke si najdat najladno mesto.

Jas mojata kozica e odnesov na posedok vo potopol stan kaj rodnini koda bev na odmor ...i najmnogu im begal vo toaletot na boljeror..ili nasamoto ventilatorče. Ubavo mu bilo duvanjeto
Fala
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Јас се излажав да го извадам некни надвор, после 19 часот нормално. Минимално ги креваше крилјата, покасно престана. Им влијае и нив жешково, иако претходните години летно време сме го ваделе одвечер по саат-два, сега изгледа им е прежешко.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
мојов на рандеву низ собите ,успат нашол нешто за јадење Photo0762.jpg т нашол нешто за џвакање Photo0754.jpg Photo0752.jpg [DOUBLEPOST=1499874313][/DOUBLEPOST]
Јас се излажав да го извадам некни надвор, после 19 часот нормално. Минимално ги креваше крилјата, покасно престана. Им влијае и нив жешково, иако претходните години летно време сме го ваделе одвечер по саат-два, сега изгледа им е прежешко.
можеш да ги извадиш од 18 30 па да ги оставиш надвор да преспијат па некаде до 10 30 сабаале ,, јас така правам само што проблем е што се разбудуваат со изгрејснце и прават галама, доколку не ти смета може да пробаш
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
можеш да ги извадиш од 18 30 па да ги оставиш надвор да преспијат па некаде до 10 30 сабаале ,, јас така правам само што проблем е што се разбудуваат со изгрејснце и прават галама, доколку не ти смета може да пробаш
Моето е едно и е научено со нас цело време, надвор го вадиме само преку лето, чисто на воздух да постои. Никогаш не сме го оставале надвор подолго време од два саати и тоа доколку некој седи надвор, сам никако. Дома му е таман ладно сега, си кулира по цел ден.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
За бељи правење папагалите се број 1...како само успеал да се пикни зад иконите:facepalm:



а џабе и да криеше некои работи...ќе ги најдат...
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Колку се движат цените на розен колисите по пет шоповите ?

Колку би ме чинело да купам еден розен колис со кафез и сите пропратни основни елементи ?

Која е цената на храната за нив ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Колку се движат цените на розен колисите по пет шоповите ?

Колку би ме чинело да купам еден розен колис со кафез и сите пропратни основни елементи ?

Која е цената на храната за нив ?
Јас многу одамна имам купено за 1500 но сега се вероватно поскапи. Јадат воглавном сончоглед, но мојот јадеше све што јади и човек...но не му давав месни производи бидејќи тогаш стануваше агресивен

Но птицата е премногу темпераментна и буквално ќе немаш мир од нејзе. Рачунај дека ќе ти биди како лепак за тебе закачена
 
Ф

Флеш

Гостин
Јас многу одамна имам купено за 1500 но сега се вероватно поскапи. Јадат воглавном сончоглед, но мојот јадеше све што јади и човек...но не му давав месни производи бидејќи тогаш стануваше агресивен

Но птицата е премногу темпераментна и буквално ќе немаш мир од нејзе. Рачунај дека ќе ти биди како лепак за тебе закачена
Да додадеме,и те сере на секој чекор ...Јас доживеав и да ми се посере на телефон и тоа пролив:pov:[DOUBLEPOST=1500813660][/DOUBLEPOST]Да се пофалам,имам и втора птица дома сега ....Сина тигрица ...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Пред неколку години на една слава кај еден мој другар , кој е експерт за пчеларство(агроном), муабетевме за пчелите, и во разговорот го праша еден од присутните за неговите пчели:дали им даваш сол?

На тоа човекот му рече-шеќер им давам, сол не.
На тоа другарот му рече-секое живо суштество, има потреба од сол.

на ова ме потсети деновиве мојот папагал, кој им се нафрли на камењата кои ги донесов од плажите во грција за ги ставам во саксиите од палмите...и гледам папагалот оди на камењата , ја навалува главата и почнува со јазикот да лижи од камењата. Зедов еден камен, пробувам-соли.

И се сетив на муабетот од пчеларот , дека сите животни имаат потреба од сол

 
Ф

Флеш

Гостин
Дали смее нимфа и тигрица да јадат сол ? Ако е да одговорот,може ли да им давам преку растворање на солта(мала доза) во вода ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Тој ветеринарот кажува дека на сите животни им треба сол...но мислам дека не е добро дирекно да им се дава. Кога папагалите на пример јадат од ѕидот, имаат потреба од минерали, и како додаток за подобро варење на храната

Нека земааат сол индирекно, преку некои јадења, а не дирекно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom