Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Не ги има во повеќето?
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
Се мислев да земам мал александар и еве денес земав розела :) Не можев да одолеам, преубави бои има,,, Роки е стар 8-9 месеци, рачно ранет само последниве месеци поради други папагалчиња сопствеников нема време за него,, мислев дека ќе му треба неколку дена да се прилагоди ама еве после 2 часа се распеа, се мести да се гали , седи на рака..
 
K

Kacar

Гостин
Го подновив мојот Нимфа со голем кафез.
Метро на 50 сантима широчина 40 сантима.
Кафезов е за големи птици и зазема простор ама за нимфа ќе биде супер.
IMG_20170421_183358.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.725
``Овој`` си зема све поголема слобода...и си го става клунот секаде каде што ќе посака..

кога се вапцуваат јаца за Велигден..прв е да чепка со клунот


јади од ѕидови и плус прави беља по книгите


ми ги трупи цвеќината(оваа банана дрво ја платив 10 еура во Грција:facepalm:)


цветовите од јоргованот ги зема со едната нога и со клунот трупи ли трупи


комплетно е избеган од контрола:eek:
 
K

Kacar

Гостин
``Овој`` си зема све поголема слобода...и си го става клунот секаде каде што ќе посака..

кога се вапцуваат јаца за Велигден..прв е да чепка со клунот


јади од ѕидови и плус прави беља по книгите


ми ги трупи цвеќината(оваа банана дрво ја платив 10 еура во Грција:facepalm:)


цветовите од јоргованот ги зема со едната нога и со клунот трупи ли трупи


комплетно е избеган од контрола:eek:
Види види, а велат не се интелегентни, мирни, не се приврзуваат...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.725
Tolku e privrzan do ćerkata...čudo e...ne e ostava na mira, saka non stop na e do nejze.

A kakvi itroštini pravi...da se čudi čovek. Najmnogu iznenaduva so načini na beganje da ne go vterame vo kavez. Golem itrec e.

Isto taka znae da se moli za puštanje od kafez. Gi koristi site možni trikovi što gi znae samo da izlezi.

A za pravenje na pirueti so letanje mu nema raven...prav akrobata e
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Се чудам кога гледам папагаливе што бељи ви прават. :D
Ова моево научено си е на 3 места да седи низ собата и нигде на друго место не оди. Страв му е во кујна да прелета. А по цел ден е надвор од кафез, сега ова време се прибира и навечер што спие таму. Љубопитно е, прати се околу него, али многу не се замара да чепка.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
зависи од папагалот, секој со свој карактер и кај мене тигричето излегуваше од кафез и се на него стоеше пошто другарчињата негови беа малку подиви и не излегуваа ама ако се одалечеше од кафезот одма го викаа и тоа доаѓаше ,само безвеза ми побегна , едната тигрица го подигнала вратичето и ова се протнало а другиве две останале и не го најдов...[DOUBLEPOST=1492887260][/DOUBLEPOST]
Mladi nimfi kade ima ovoj period da se kupat i cena?
Владан од тетово, побарај на реклама5 одгледувачница М&М Јовановски имаше бројче , имаше 2 нимфи стари 4-5 месеци , 1000 ден
 
K

Kacar

Гостин
Луѓе денес на брат ми малиот александар снесе јајце.
Тој зема еден неодамна машко а после купи женско постаро кое што било во јато до машки.Пред три недели ја зема а досега еднаш има изведено пилци.
Ги нема видено како се парат но се гушкаат.
Има направено гнездо од кошница затворена во самиот кафез.
Го контактираше човекот шо ја купи тој му рече дека јајцата се плодни и дека ќе снесе до 5-6 јајца во наредни денови.
Инаку, женската птица уште сега лежи на гнездото над јајцето.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.725
Луѓе денес на брат ми малиот александар снесе јајце.
Тој зема еден неодамна машко а после купи женско постаро кое што било во јато до машки.Пред три недели ја зема а досега еднаш има изведено пилци.
Ги нема видено како се парат но се гушкаат.
Има направено гнездо од кошница затворена во самиот кафез.
Го контактираше човекот шо ја купи тој му рече дека јајцата се плодни и дека ќе снесе до 5-6 јајца во наредни денови.
Инаку, женската птица уште сега лежи на гнездото над јајцето.
Браво.....јас на пример немам храброст да испилувам папагали....многу пипава работа е ..и треба малку знаење и храброст.

гледај на интернет видеа како се хранат малите пилиња , чување, услови...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom