Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Ф

Флеш

Гостин
Кaквo убивaње...пoздрaвa пoухрaнетa птицa не нaoѓaш. Некa прaшa искусен птичaр истoтo ќе му гo пoтврди пaпaгaлoт му е вo тoп кoндицијa се пoзнaвa пo сликaтa.
Види ги ти нa слики нaзaд нимфи или други чaвки скубaни штo ги сликaaт,кo дa дoлетaле сo мигрaнтите изледaaт
Е сеа ме увреди,мојот је ѓаол,ама не е од Шутка де :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.595
Мене ми требаа над 10 години да поминат па пак да купам папагал откако го изгубив розеколинсот.

А овој......што да му правам? Го става клунот и кај што треба и кај што нетреба..ќе се отруе. најмногу оди на цикасот, кој е интензивно отровен.

Сега му се намерачи на новото цвеќе...во вратот ко жирафа:boksix::

 
Член од
24 март 2015
Мислења
11
Поени од реакции
2
Дечки земав нимфа, не го пипам деновиве за да се навикне во новава средина, но од вчера нема јадено. Пробав да му дадам гранче просо но премногу се плаши. Страв ми е да не цркне од глад :cenzura:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.595
Дечки земав нимфа, не го пипам деновиве за да се навикне во новава средина, но од вчера нема јадено. Пробав да му дадам гранче просо но премногу се плаши. Страв ми е да не цркне од глад :cenzura:
Mojot onoj od pogore monstrumot...nekolku denovi sedeše vo kafez so otvoreno vratniče....slabo jadeše...se plašeše mnogu...a sega krajot ne mu se naogja
 
Ф

Флеш

Гостин
Дечки земав нимфа, не го пипам деновиве за да се навикне во новава средина, но од вчера нема јадено. Пробав да му дадам гранче просо но премногу се плаши. Страв ми е да не цркне од глад :cenzura:
Совет мој,затвори го во кафез и остави го така затворен цел еден месец.Давај му нормално храна и вода и зборувај му често.Прави бука колку можеш,кај мене кафезот е блиску до телевизор,да се навикне на врева,прилагоди на звуците дома.Сега на него му е се ново,исплашен,го земаш од едно место во друго место,мора да се прилагоди.Мојов го зедов мај 2016 година(седум месечен),на втор ден му го искубив тотално пердувот,зошто направив аматерска грешка,го пуштив надвор,он ко куршум избега,реакционо го фатив за опаш,го искубев,чак до јули месец беше без пердуви.Сега со доверба цел ден го оставам сам со отворен кафез,шета на две места само,околу кафез и спротивната страна од собата кај шо имам полица со огледало и седи мирен,чим ме виде му носам храна,се враќа во кафез,лаком за јадење.Е сега мене,а и тебе сигурно ќе ти биде,шо сегде сере,флеки сегде,пуно пари потрошив на влажни марамици,отколку за мене да трошам.Миленик,трошоци :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ве гледам им дозволувате на папагалите ваши да јадат се и сешто:D Еурокрем, шпагети, чипс.........., се и сешто, а мојот сегашен папагал кој е тигрица и е женско е само на просо, гранчето со просо, марула, краставица и јаболко. Што друго може да јаде?:)
 
Ф

Флеш

Гостин
Ве гледам им дозволувате на папагалите ваши да јадат се и сешто:D Еурокрем, шпагети, чипс.........., се и сешто, а мојот сегашен папагал кој е тигрица и е женско е само на просо, гранчето со просо, марула, краставица и јаболко. Што друго може да јаде?:)
За мојов би рекол,his own shit,пишав еднаш еден пост.
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Ве гледам им дозволувате на папагалите ваши да јадат се и сешто:D Еурокрем, шпагети, чипс.........., се и сешто, а мојот сегашен папагал кој е тигрица и е женско е само на просо, гранчето со просо, марула, краставица и јаболко. Што друго може да јаде?:)
Dovolno e
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.595
Мојот последно јади од моите ``живци``..........ќе го скалпирам дефинитивно...не се трпи

Во све сака да биди главен, да јади на маса заедно со нас, да се бања секоја ден, да ми гризе од палмите, да лета...а ако не го пуштам од кафез се дери како луд:facepalm:

неподнослив е во последно време:eek:
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Мојот последно јади од моите ``живци``..........ќе го скалпирам дефинитивно...не се трпи

Во све сака да биди главен, да јади на маса заедно со нас, да се бања секоја ден, да ми гризе од палмите, да лета...а ако не го пуштам од кафез се дери како луд:facepalm:

неподнослив е во последно време:eek:
Си му дозволил..ма да и мојов почна на глава да ми се качува
 
Член од
16 март 2017
Мислења
12
Поени од реакции
20
Еве вака пошто ми лежи на душава веќе два месеци морам да се истурам некаде. Простете за пцовките и се останато што нема да биде на место во коментаров. Купив тигрица пред 2 месеци од гнездо. Во моментот кога го земав му фалеа примарните пердуви на левото крило а копилето смрдено (газдата) ме убеди дека се митари и дека ќе му пораснат нови. Оваа тигрица и уште една беа одделени во кафез за разлика од другите кои летаа слободно низ кокошарникот. И беа прилично тивки а кога го прашав зошто, рече бидеќи овие се најмлади т.е стари само неколку месеци. По неколку дена откако се навикна на околината го пуштив и сфатив дека папагалот неможе да лета бидеќи ги нема основните пердуви и после консултација со ветеринар дознав дека при митарење не треба да изгуби толку пердуви. Ај што не може да лета туку и секогаш кога ќе проба се удира и обилно крвари од крилото. И тука почна патот кај 3 различни ветеринари на секој 2 недели кои што еве да ви е јасно ПОЈМА НЕМААТ ОД ПТИЦИ. АМА ИЧ. Антибиотици во вода и витамини друго незнаат. И пари се разбира 100ка за преглед 100ка за витамини 100ка за антибиотик и тн. Последниов дури и ми даде некоја маст со која секоја вечер го мачкам откако ќе го исчистам со физиолошки раствор. Еве два месеци откако го земав и пилето секој ден губи се повеќе и повеќе пердуви. Под крилото е голо буквално а сега и измеѓу крилата на грбот. Ќе видиме маста дали ќе му помогне нешто ама не се надевам многу. Едино остана уште капки за паразити (за кои ветеринарот ми се изгази од смеа влице кога го прашав дали може да му капне зошто цела ампула ја продавал он неможел да се замара). Се изнададов пари за најверојатно болно папагалче кое боледува од вирус познат како PFBD, и тоа ми го потврдија скоро сите од англиските форуми на кои поставив слики. Стварно неможам да купам ампула за една капка бидеќи последните лекарства за него ме чинеа 500ден. Ако некој случајно има ве молам пишете ми ќе ви платам пола од цената само за една капка. Преку глава ми е 2 месеци на форуми сум и по ветеринари и неможам да го дадам никаде папагалчето а неможам ни вака да го гледам кај шо се мачи. Некој совет, специјалист за птици има ли во оваа ебана држава? Има ли некој кој што нема да ми земе 300денари за обични витамини од 1ml?

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
16 март 2017
Мислења
12
Поени од реакции
20
Еве вака пошто ми лежи на душава веќе два месеци морам да се истурам некаде. Простете за пцовките и се останато што нема да биде на место во коментаров. Купив тигрица пред 2 месеци од гнездо. Во моментот кога го земав му фалеа примарните пердуви на левото крило а копилето смрдено (газдата) ме убеди дека се митари и дека ќе му пораснат нови. Оваа тигрица и уште една беа одделени во кафез за разлика од другите кои летаа слободно низ кокошарникот. И беа прилично тивки а кога го прашав зошто, рече бидеќи овие се најмлади т.е стари само неколку месеци. По неколку дена откако се навикна на околината го пуштив и сфатив дека папагалот неможе да лета бидеќи ги нема основните пердуви и после консултација со ветеринар дознав дека при митарење не треба да изгуби толку пердуви. Ај што не може да лета туку и секогаш кога ќе проба се удира и обилно крвари од крилото. И тука почна патот кај 3 различни ветеринари на секој 2 недели кои што еве да ви е јасно ПОЈМА НЕМААТ ОД ПТИЦИ. АМА ИЧ. Антибиотици во вода и витамини друго незнаат. И пари се разбира 100ка за преглед 100ка за витамини 100ка за антибиотик и тн. Последниов дури и ми даде некоја маст со која секоја вечер го мачкам откако ќе го исчистам со физиолошки раствор. Еве два месеци откако го земав и пилето секој ден губи се повеќе и повеќе пердуви. Под крилото е голо буквално а сега и измеѓу крилата на грбот. Ќе видиме маста дали ќе му помогне нешто ама не се надевам многу. Едино остана уште капки за паразити (за кои ветеринарот ми се изгази од смеа влице кога го прашав дали може да му капне зошто цела ампула ја продавал он неможел да се замара). Се изнададов пари за најверојатно болно папагалче кое боледува од вирус познат како PFBD, и тоа ми го потврдија скоро сите од англиските форуми на кои поставив слики. Стварно неможам да купам ампула за една капка бидеќи последните лекарства за него ме чинеа 500ден. Ако некој случајно има ве молам пишете ми ќе ви платам пола од цената само за една капка. Преку глава ми е 2 месеци на форуми сум и по ветеринари и неможам да го дадам никаде папагалчето а неможам ни вака да го гледам кај шо се мачи. Некој совет, специјалист за. птици има ли во оваа ебана држава? Има ли некој кој што нема да ми земе 300денари за обични витамини од 1ml?

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Еве вака пошто ми лежи на душава веќе два месеци морам да се истурам некаде. Простете за пцовките и се останато што нема да биде на место во коментаров. Купив тигрица пред 2 месеци од гнездо. Во моментот кога го земав му фалеа примарните пердуви на левото крило а копилето смрдено (газдата) ме убеди дека се митари и дека ќе му пораснат нови. Оваа тигрица и уште една беа одделени во кафез за разлика од другите кои летаа слободно низ кокошарникот. И беа прилично тивки а кога го прашав зошто, рече бидеќи овие се најмлади т.е стари само неколку месеци. По неколку дена откако се навикна на околината го пуштив и сфатив дека папагалот неможе да лета бидеќи ги нема основните пердуви и после консултација со ветеринар дознав дека при митарење не треба да изгуби толку пердуви. Ај што не може да лета туку и секогаш кога ќе проба се удира и обилно крвари од крилото. И тука почна патот кај 3 различни ветеринари на секој 2 недели кои што еве да ви е јасно ПОЈМА НЕМААТ ОД ПТИЦИ. АМА ИЧ. Антибиотици во вода и витамини друго незнаат. И пари се разбира 100ка за преглед 100ка за витамини 100ка за антибиотик и тн. Последниов дури и ми даде некоја маст со која секоја вечер го мачкам откако ќе го исчистам со физиолошки раствор. Еве два месеци откако го земав и пилето секој ден губи се повеќе и повеќе пердуви. Под крилото е голо буквално а сега и измеѓу крилата на грбот. Ќе видиме маста дали ќе му помогне нешто ама не се надевам многу. Едино остана уште капки за паразити (за кои ветеринарот ми се изгази од смеа влице кога го прашав дали може да му капне зошто цела ампула ја продавал он неможел да се замара). Се изнададов пари за најверојатно болно папагалче кое боледува од вирус познат како PFBD, и тоа ми го потврдија скоро сите од англиските форуми на кои поставив слики. Стварно неможам да купам ампула за една капка бидеќи последните лекарства за него ме чинеа 500ден. Ако некој случајно има ве молам пишете ми ќе ви платам пола од цената само за една капка. Преку глава ми е 2 месеци на форуми сум и по ветеринари и неможам да го дадам никаде папагалчето а неможам ни вака да го гледам кај шо се мачи. Некој совет, специјалист за. птици има ли во оваа ебана држава? Има ли некој кој што нема да ми земе 300денари за обични витамини од 1ml?

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Другарче дај ми слика да го видам..јас имам капки за паразити и радо би ти помогнал за се што ти треба..поздрав и се најдобро
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.595
Kolku košta lekot...jas bi predložil da dademe site po nekoj denar, neka sedi lekot kaj nekogo...i ako zatreba za nekoj odma e lekot tuka.

Jas odma bi dal pari..iako nemam zasega potreba od nego
 

Kajgana Shop

На врв Bottom