Пантеон

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
859
Поени од реакции
66
Здраво,
работам во една компанија која го користи овој софтвер.
Имам потреба од техничка помош.
Практично треба да се дојде кај нас во фирма и да се направи обука на лице место.
Нормално, тоа би се платило.
Сите кои имаат работено во овој софтвер можат да помогнат :)
Можете и во ПП можете и на 072 233 283
Однапред благодарен :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.986
pa za tehnicka podrska javi se vo kompanijata sto go prodava softverot i onlajn ke ti ovozmozat podrska.
A sto ne ti se slozuva?Magacin i lager lista?Pa treba nekoj da vnesuva proizvodi a avtomatski se minusira na fiskalna ili f-ra
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
859
Поени од реакции
66
Проблемот е што:
1. Техничката подршка на даталаб им е перверзно скапа
2. Девојката која го работи софтверот не ја познава доволно платформата, значи се работи за технички детали - рабат, маржа, експорт на табели, анализа и сл. значи потребно ни е да ни се дообјасни начинот на кој функционираат дополнителните функции на самиот програм.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
7.743
Поени од реакции
12.230
nemas nekoj kolega da ti objasni, nie imavme problemi celo vreme so podrskata so datalab i gi batalivme za phobos , em makedonski proizvod em fini lujge rabotat sekogas sreduvaat koga ke mu se javime
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.389
Поени од реакции
1.887
Кај нас го користиме.. Како инженер, тоа што ми треба го знам.
1 Да внесам нов идент
2 Да внесам нов производител
3 Да направам нова порачка
4 Да внесам цени, попуст
5 Да испечатам образец
6 Да гледам предходни порачки
Тоа е тоа што го знам и ми треба

Софтверов е чудо.. нема што нема. Ако си од финансиски оддел, те жалам..
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.073
Поени од реакции
7.022
Каква фирма е таа која продава софтвер без соодветно упатство за него ?

Набавете си SAP дами и господа, за да видите бел ден.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
7.743
Поени од реакции
12.230
Каква фирма е таа која продава софтвер без соодветно упатство за него ?

Набавете си SAP дами и господа, за да видите бел ден.
samo sho ovie se poskapi od pantheon.
 
Член од
5 мај 2014
Мислења
80
Поени од реакции
28
јас програмава ја користев и немав никаков проблем со ништо, а имаат претставништво во Кавадарци и еве ти контакт број од нив 072 274 213

фини се, се шо те интересира, за било каков проблем ќе ти кажат како да го решиш

а SAP го користат само 2 фирми во МК, Алкалоид и EVN бидејќи е многу скап за да се користи 1 милион евра имаат платено за да го користат, а башка секоја година лиценца шо плаќаат.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
964
Поени од реакции
1.883
SAP го користат само 2 фирми во МК, Алкалоид и EVN бидејќи е многу скап за да се користи 1 милион евра имаат платено за да го користат, а башка секоја година лиценца шо плаќаат.
Лол не, те молам не трескај рекла-казала муабети тука, многу повеќе фирми го користат.

Он-топик за Пантеон: Види во Даталаб со Ема, мислам дека може некако да ти помогне или да те насочи што/како/каде.
 
Член од
5 мај 2014
Мислења
80
Поени од реакции
28
аххаха ок така нека биде, а рекла-казала не е сигурно ;)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.073
Поени од реакции
7.022
аххаха ок така нека биде, а рекла-казала не е сигурно ;)
И тоа како само е рекла-казала, бидејќи SAP го користат и во Македонски Телеком и во Пивара Скопје, а и во многу други компании низ Македонија.

Ако не секоја од странскиве фирми кои инвестираат во слободните индустриски зони, тогаш секоја втора кога започнува со реализирање на својата инвестиција во Македонија, објавува огласи за вработување на специјалисти за работење со SAP.
 
Последно уредено:

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
859
Поени од реакции
66
Се развила дискусија тука :)
Во однос на САП, точно е дека го користат многу мал број на компании и дека лиценцата е прескапа. Покрај тоа, САП-от е многу повеќе организациски софтвер отколку чисто материјално-финансиски.
Задњо мислам НЕЛТ го имплементираа и платија негде околу 500-600.000 еур.
Фала ви за инфото за Пантеонот.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.073
Поени од реакции
7.022
Се развила дискусија тука :)
Во однос на САП, точно е дека го користат многу мал број на компании и дека лиценцата е прескапа. Покрај тоа, САП-от е многу повеќе организациски софтвер отколку чисто материјално-финансиски.
Задњо мислам НЕЛТ го имплементираа и платија негде околу 500-600.000 еур.
Фала ви за инфото за Пантеонот.
Но сепак SAP се користи и за материјално-финансиски работи.

И за разлика од некои други апликации кај кои мораш да плаќаш за техничка поддршка, SAP доаѓа со соодветни упатства за работење со апликациите.

Во Пивара Скопје имаат програма за едукација на вработените за работење со SAP, секоја година ново ниво, мислам дека планот им е со крајот на 2017 или до крајот на 2018 година сите вработени на средно и на ниско ниво да ги имаат поминато сите основни и напредни степени на SAP, а за тие од раководство и високо ниво ќе им останат повисоките степени за во иднина.

Но и ако не го земеме во предвид SAP, наплаќање за техничка поддршка за софтверски производ испорачан без соодветни упатства, се баксузлуци кои само аматерите можат да си ги дозволат, а не производителите на професионални софтверски решенија.

Имам читано софтверска нацрт документација долга 500 и повеќе страни, а упатствата кои подоцна биле направени за таквите софтверски решенија неретко се простирале на ист број на страници како и софтверската документација, понекогаш и на повеќе страници.
 
На врв Bottom