Панкот не е мртов

Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Ич не сакам да хејтам домашни дела, али ако овој филм добие номинација за Оскар, ја можам комотно номинација за Нобелова да добијам.

Приказната е многу плитка, ефтина, буџетот се глеа дека не им бил голем али и покрај тоа глумата е задоволителна, што ми е единствена светла точка во филмов.
Неќев да напишам ништо вакво зашо кќе ми се с'снеа сите ко кучиња. Приказната е утната од старт ! Како тоа од сите можни изведувачи баш НИКОЈ осве хард кор панк бенд кој е распаднат е слободен за свирка у свирипичино -.-
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.458
Неќев да напишам ништо вакво зашо кќе ми се с'снеа сите ко кучиња. Приказната е утната од старт ! Како тоа од сите можни изведувачи баш НИКОЈ осве хард кор панк бенд кој е распаднат е слободен за свирка у свирипичино -.-
Филмов е филм, не е документарец. Да бидеме искрени, се зависи од очекувањата. Јас го изгледав филмот без некои посебни очекувања, и ми се допадна. Го гледав посабајлечки во неработен ден и убо ми дојде.
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Член од
11 септември 2011
Мислења
358
Поени од реакции
608
Филмов е филм, не е документарец. Да бидеме искрени, се зависи од очекувањата. Јас го изгледав филмот без некои посебни очекувања, и ми се допадна. Го гледав посабајлечки во неработен ден и убо ми дојде.
Филмов е срам за сите панкери, сценаристот на времето изгледа бегал од панкерите од пред Коцка, па овие го фатиле и го газеле со мартинс у фаца и затоа сега ги исмева преку филмов дека наводно биле пичкици и бегале од тепачки.
И тоа да јадат ќутек од Комитите, бог да чува, да немаше панкери на времето низ Скопјево немаше да има ни Комити.
Панкот е идеја, стил на живот, а не само музички жанр.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Што знам мислам дека на филмот не му е цел да ја репрезентатира панк сабкултурата во Скопје, туку е направена своевидена гротеска од транзицијата и меѓунационалните односи, така и започнува филмот со констатацијата на нараторот дека овој град умре кога му го турија крстот на Водно. Што знам нема многу што да се анализира зошто приказната грото е плитка, има интересни фори, солидна глума, арна музика ама не е ништо посебно, барем не ми е во рангот на Среќна нова и Тетовирање.

Еве уште едно дело на Блажевски за гледање.

 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Добар филм ако го гледаш без никакви очекувања,непотребни сцени полно,демек Дебар е воено поле.:tapp:
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Мирса брат ти го дркаш ?
ауууууууууууууууууу не зборуј така бе ќе ги избркаш пи*киве ....... !! ахахахахахахахахаахахахаха ТОООООООООПП е филмот .. !! :D
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Филмот е одличен.
Гласајтје на imdb:
http://www.imdb.com/title/tt1493068/

Добро сеа, колку и да не ви се допаѓа филмот лупнете една 10ка сепак се бори за оскар...
10ка стаена! иначе стварно вреди филмот го гледав во рамсторе и супер беше.
гласајте, подржете ја нашата филмска индустрија да ни прави вакви убави филмови и понатаму.
 
P

PewDiePie

Гостин
Првин го гледав Сенки(по којзнае кој пат)па одма после Панков.......ми се снеарни искрено. Знам дека не можеш да ги споредиш двата филма ама пичка му матер,светлосни години се разлика и во квалитет и во се. Екипата е добра,Кили,Тони се тоа ок ама многу ми е плитка и без везе сторијава,мислам што е целта да се прикаже демек сме мулти културно општество,дека сме исто и Македонци и Албанци и дека Европа на крај ќе ни го тури курот на сите ? Не сфаќам,цело време се напнуваат за да одржат ЕДНА свирка пред полу празна сала од албанци,главниот лик се мавта со ороспија што веќе е трудна,тука нормално е Македонскиот синдром на преувеличување на работите и подплачипикарење како сите се несфатени,тешко се живее ти ја изгасиле струјата ако не си платил сметки(no shit?),Скопје ова Скопје она бла бла,и претеруваат со тоа србизмите мислам да му се згади на човек и филм и се........и ок е жабата го симболизираше панкот,панкот е мртов, who cares.

Очекував повеќе од сторијава,или па може како што спомнаа некои ако си го гледаш онака light без многу очекувања ќе ти биде топ,мене ми беше ок само заради феноменалната глума и на моменти смешните сцени,инаку пораката е тиња,фејл обид да се прикаже нашево општество како опуштено ебиветерско и мултикултурно.

Сепак,на ју туб лајк и ад то фејворитс,да си го поддржиме нашето де,па дај боже и оскар да земе.
 

Jap Mak Sun

Регент
Член од
19 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
45
Не е така лош како што некој погоре наведе! Има одлична глума во филмот, е буџетот е мал ама тоа е тоа! Фердинанд е главна фаца у филмот!
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Го гледав некојси 15-20 мин и го исклучив, ќе го гледам ноќеска ама од тоа што го видов не е толку лош како шо ги читам коментариве!
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Незнам дали сте запознаени,ама тетоважата што му е на Тони на грб,ја има направено само поради улогата во филмот.Инаку филмчето мене ми е баш ок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom