Панични напади

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.702
Поени од реакции
24.167
Ајде малку посериозно, зборуваме за панични напади, како да се спречат ако случајно се веќе настанати или како да се спречи нивната појава воопшто.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
панични напади се добиваат и при биполарно растројство.
се смируваат до диазепам, депакине, заласта
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Девојчето треба да спортува, никакви психолози и психијатри.
Одма ќе и го дадат омилениот лек хелекс, а има само 13 години.
Ако налета на некој будала лекар, може уште повеќе страв да набие. Ако веќе треба некаков третман, однесете ја на бајач.
Озбилно!
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Кратки панични напади дури и позитивно ми делуваат. Дигаат адреналин на макс, онака хај чувство добивам а не страв, срце лупа из места у двеста и после пола минута поминува. Многу ретко ги имам можеби еднаш или два пати во 2-3 месеца, најчесто кога се мешам во голема топла на луѓе и ми ептен јако, али после тоа чувство на адреналин како да имам истрчано 2 километра спринт :)
 

L1quiD

Only Trees Grow Naturally
Член од
17 мај 2010
Мислења
139
Поени од реакции
108
Кратки панични напади дури и позитивно ми делуваат. Дигаат адреналин на макс, онака хај чувство добивам а не страв, срце лупа из места у двеста и после пола минута поминува. Многу ретко ги имам можеби еднаш или два пати во 2-3 месеца, најчесто кога се мешам во голема топла на луѓе и ми ептен јако, али после тоа чувство на адреналин како да имам истрчано 2 километра спринт :)
Ова не е „паничен“ напад. Ова е тахикардија.
Паничен напад е проследен со интензивен неконтролиран, нерационален и неопислив страв, деперсонализација, вртоглавица, тунелска визија итн. секој различно мање више. Паничен напад нема шанси да те крева, паничен напад те вади од памет и „те треска од земја“ за што ти требаат ~30 мин да се приспособиш т.е да се вратиш во реалноста.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ова не е „паничен“ напад. Ова е тахикардија.
Паничен напад е проследен со интензивен неконтролиран, нерационален и неопислив страв, деперсонализација, вртоглавица, тунелска визија итн. секој различно мање више. Паничен напад нема шанси да те крева, паничен напад те вади од памет и „те треска од земја“ за што ти требаат ~30 мин да се приспособиш т.е да се вратиш во реалноста.
Deneska u 21-vek, t.e licata so se rodeni u vaj vek previse gi izvrtuvaat zborovite, smislata im ja menat, prenaglasuvaat, so drugi zborovi od mravka pravat slon, taka da terminologijata im e katastrofa i razberi se sea ti...:facepalm:
 
Член од
11 март 2019
Мислења
20
Поени од реакции
5
Дали некоја до сега од вас што добила паничен напад се јавила на брза помош?
Т.е дали опфаќаат околу таа област?
Не сум во мк но имаме број за итни повици за цела ЕУ доаѓаат одма за што и да е, но ми помогнаа кога ми се слоши еднаш и на неколку познаници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom