Палети,производство и заработувачка?

Член од
7 септември 2010
Мислења
1.166
Поени од реакции
1.262
Ме интересира ако некој се разбира,како оди производството на палети за огрев,од што се прават,колку се продаваат,кај може да се купи да се купи машина за производство и колку кошта,дали е исплатливо да се започне бизнис со палети и сл.?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Палети или Пелети? Ова се две различни работи. Ако е за пелети знам дека машината е од 25к до 50к плус фабрика (магацин) кај ќе ја поставиш. Со оглед на тоа дека оваа работа не заживеа како што се очекуваше не знам што да ти кажам. Јас гледав нешто за тоа уште пред 5 години ама се откажав.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Се прават од пилевина(остаток од сечење дрва,иверка,лесонит......).
Како машина може да се користи и хидраулична преса за набивање,која кошта 4-5к евра
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
tuka kaj nas dosta gi uvezuvaat od srbija,a vo mkd mislam deka vo strumica ima eden gi prave
ne sum bas siguren ama ne e eftin biznis,osven moze da si napravis samoprajska presa koja kosta mnogu eftino i taka da pravis
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
За да инвестираш во нешто прво треба да го испиташ пазарот дали има побарувачка и колкава е потрошувачката во конкретниов случај пелети.

Јас колку што сум запознаен потрошувачката е минимална и е неисплатлива инвестиција.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Се прават од пилевина ( прво треба да најдеш место од каде да земеш пилевина, а повеќето пилани имаат пелетерки или брикетарки ), лошо е за работа затоа што има 2 плочи кои се трошат на одреден период ( не е многу голем ) и после треба да се ставаат нови плочи ( 2 плочи се 1000 евра минимум ), цената се движи помеѓу 15-20 денари за кило. За користење ќе купуваат само луѓе кои имаат специјални горилници за пелети, не се погодни за обичен горилник.
Ако сакаш да набавиш пелетерка прати ми порака.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Какви се тие плочи брзо што се трошат а вредат 1к евра.
Па купи челик и некој дереар на фреза ќе ти ги направи
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Какви се тие плочи брзо што се трошат а вредат 1к евра.
Па купи челик и некој дереар на фреза ќе ти ги направи
Незнам точно какви се, овие информации се од производител на пелетерки.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Оф мори мајко.
Какви се не изговори се употребуваат за нешто што е евтино за производство и евтино за продавање а сакаат скапо да се продава.
Иначе еве слики од машината колку е проста
China_wood_pellet_machine20089241145431.jpg
565854193_560.jpg
А еве слики од скапите плочи кои всушност се ножеви
imagesг.jpg hqdefault.jpg

По сликиве гледам дека машината не е поскапа од 2-3 илјади евра

И што е овде скапо и брзо се троши[DOUBLEPOST=1407529763][/DOUBLEPOST]Еве ви скици и шеми од што е составена и како се изработува
Structure Diagram.jpg
jh.jpg imagesiu.jpg structure-of-diesel-pellet-mill.jpg
Structure-drawing-of-wood-pellet-mill.jpg
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Ако Фринџ најде машина за правење пелети за 3000 евра, уште 1000 евра му давам да се почести.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ако Фринџ најде машина за правење пелети за 3000 евра, уште 1000 евра му давам да се почести.
Фринџ е очигледно модерен бизнис гуру.., не му мањка позитивен ентузијазам и наивен оптимизам....;)
Ама и ти не се залетуј ..сепак дефинирај ...за кој капацитет 3000 евра плус 1000 евра пијачка???
 
Член од
11 април 2014
Мислења
92
Поени од реакции
179
Ако Фринџ најде машина за правење пелети за 3000 евра, уште 1000 евра му давам да се почести.
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1256215-Masini-za-peleti--Granki-Slama
Не се нешто посебно скапи, има и од 10 000 еу но тие се друга приказна.

Ова во врска со плочите, нема плоча или ваљак со бубањ што би чинел повеќе од 100 еу.
Машинава не може да биде по проста,лесна е за изработка и не гледам зошто некој би плаќал тродупло за да ја купи кога сите потребни информации и скици може да ги симне од интернет.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Овие малите што ги постирате се нешто што се користи да не речам за домашна употреба. Човек со неа не може да прави бизнис дека има ептен мал капацитет. Ако сакаш да имаш исплатлив бизнис мора да работиш со многу поголем обем и да покриваш поголем пазар. За тоа ти треба многу повеќе од машина со која во гаража ќе можеш да правиш пелети. Ти треб машина која како импут за пелетите може да користи многу суровини од струготини, слама до лушпа од кикиритки. Според мене за квалитетен бизнис треба нешто налик на ова:
http://www.alibaba.com/product-detail/High-quality-with-good-price-sawdust_932568863.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom