Пазар3 податоци за огласување???Заострени мерки или проверки од УЈП?

Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Денес на емаил ми стигна ваква порака,а бев известен и по телефон од вработените во Пазар 3.
Почитувани,

Согласно ЗАКОН ЗА ЗАБРАНА И СПРЕЧУВАЊЕ НА ВРШЕЊЕ НА НЕРЕГИСТРИРАНА ДЕЈНОСТ член 8., Ве молиме при огласување правни лица да достават ТЕКОВНА СОСТОЈБА од ЦЕНТРАЛЕН РЕГИСТАР не постара од 6 месеци. Документот доставете го до 12.02.2016. на следната електронска пошта: prodavncia@pazar3.mk. Доколку не го добиеме документот до наведениот датум Вашите огласи ќе бидат отстранети од Pazar3.mk.

Физичките лица да достават доказ за упис во соодветен регистар. Овие одредби не се однесуваат за продажба на лични, користени предмети од физички лица преку огласување.
За сите дополнителни информации и прашања слободно контактирајте не.


Многу јасно е дека се повеќе навлегува контрола на државата и владата.Ова дојде
многу брзо и наеднаш,па ме интересира за поупатени како е ова за физички лица и доказ во соодветен регистар.Дали на секој продаден предмет ќе треба да се плаќа данок на промет или ова е чисто само за евиденција.Дали ќе треба секој продаден дел да го пријавувам некаде или не.

Поточно работам со делови за коли и не сум правно лице.

Ајде малку дискусија ,за тоа што мислите како и што ќе се одвива ова?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
Денес на емаил ми стигна ваква порака,а бев известен и по телефон од вработените во Пазар 3.
Почитувани,

Согласно ЗАКОН ЗА ЗАБРАНА И СПРЕЧУВАЊЕ НА ВРШЕЊЕ НА НЕРЕГИСТРИРАНА ДЕЈНОСТ член 8., Ве молиме при огласување правни лица да достават ТЕКОВНА СОСТОЈБА од ЦЕНТРАЛЕН РЕГИСТАР не постара од 6 месеци. Документот доставете го до 12.02.2016. на следната електронска пошта: prodavncia@pazar3.mk. Доколку не го добиеме документот до наведениот датум Вашите огласи ќе бидат отстранети од Pazar3.mk.

Физичките лица да достават доказ за упис во соодветен регистар. Овие одредби не се однесуваат за продажба на лични, користени предмети од физички лица преку огласување.
За сите дополнителни информации и прашања слободно контактирајте не.


Многу јасно е дека се повеќе навлегува контрола на државата и владата.Ова дојде
многу брзо и наеднаш,па ме интересира за поупатени како е ова за физички лица и доказ во соодветен регистар.Дали на секој продаден предмет ќе треба да се плаќа данок на промет или ова е чисто само за евиденција.Дали ќе треба секој продаден дел да го пријавувам некаде или не.

Поточно работам со делови за коли и не сум правно лице.

Ајде малку дискусија ,за тоа што мислите како и што ќе се одвива ова?
Во најмала рака, Пазар3 треба да објави линк од Министерството за Финансии или од УЈП или од Централниот Регистар, за да објаснат кој ја донел оваа одлука и кога.

Што се однесува до физичките лица, тоа вообичаено важи за регистрирани трговци-поединци, а не за тие кои го огласуваат стариот мебел, автомобил, телефон, телевизор и слични стари и веќе користени предмети за продажба.

Ако пвеводбениците навистина сакаат да победат на претстојните вонредни парламентарни избори, последно што им треба е дополнително да го искушуваат гневот и незадоволството кај средната класа и кај сиромашните кои продаваат стари и веќе користени предмети за да заработат некој денар повеќе или за да обезбедат минимална егзистенција, со оданочување на истите тие пари добиени од продадени предмети преку огласи.

Но се разбира, нема да биде никакво изненадување доколку ваквата одлука изненадувачки биде укината непосредно пред изборите, слично како што најавија дека ќе ги укинат даноците за авторите откако авторската фела на големо ги исплука отворено и јавно.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Покрај тоа што треба да наведат врз кој основ бараат податоци, треба да напишат и какви податоци бараат и да гарантираат за нивна заштита и безбедност. Премногу се нагледавме како течат податоци во јавноста, скоро имаше нешто дури и за избирачкиот список, па секое вакво барање без правна и информатичка гаранција на заштита и одговорност и од нивна страна не е баш сериозно.
Друга работа е, ако веќе претходното е регулирано, да напишат за која група огласи какви податоци се бараат. На пример што е потребно за продажба, а што за изнајмување недвижнини, што за пордажба на кола, а што за продажба пример на користени радијатори.
Што се однесува до физичките лица, тоа вообичаено важи за регистрирани трговци-поединци, а не за тие кои го огласуваат стариот мебел, автомобил, .
за автомобил, можеби 1годишно во ред, но доколку огласува/продава десетици годишно, тоа е класична сива економија. Што познавам луѓе што продаваат вака, големи пари земаат, а скоро ништо од тоа не е пријавено (други му плаќаат и лекување и школство...) ниту имаат регулирано услови за таква дејност.
 
Последно уредено:

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Денес на емаил ми стигна ваква порака,а бев известен и по телефон од вработените во Пазар 3.
Почитувани,

Согласно ЗАКОН ЗА ЗАБРАНА И СПРЕЧУВАЊЕ НА ВРШЕЊЕ НА НЕРЕГИСТРИРАНА ДЕЈНОСТ член 8., Ве молиме при огласување правни лица да достават ТЕКОВНА СОСТОЈБА од ЦЕНТРАЛЕН РЕГИСТАР не постара од 6 месеци. Документот доставете го до 12.02.2016. на следната електронска пошта: prodavncia@pazar3.mk. Доколку не го добиеме документот до наведениот датум Вашите огласи ќе бидат отстранети од Pazar3.mk.

Физичките лица да достават доказ за упис во соодветен регистар. Овие одредби не се однесуваат за продажба на лични, користени предмети од физички лица преку огласување.
За сите дополнителни информации и прашања слободно контактирајте не.


Многу јасно е дека се повеќе навлегува контрола на државата и владата.Ова дојде
многу брзо и наеднаш,па ме интересира за поупатени како е ова за физички лица и доказ во соодветен регистар.Дали на секој продаден предмет ќе треба да се плаќа данок на промет или ова е чисто само за евиденција.Дали ќе треба секој продаден дел да го пријавувам некаде или не.

Поточно работам со делови за коли и не сум правно лице.

Ајде малку дискусија ,за тоа што мислите како и што ќе се одвива ова?
Според мене, ова вака би требало да се протолкува:
Правно лице треба да достави тековна состојба од Централен регистар, како доказ дека правното лице постои, дека врши некаква дејност... а и пазар3 е фирма, па ваљда сака да си оствари некој ќар од тоа што би наплатила повеќе од фирма. Башка, во случај на некаква измама во врска со купен предмет од пазар3, тие би биле чисти, а на МВР би им покажале документ од трговецот, т.е. фирмата, и пазар3 како посредник би бил чист.

Кога сме кај другиот дел, односно физичките лица, тоа најверојатно се однесува на трговец поединец. Тие се впишуваат во таков регистар. Останатото би било исто како и за правните лица.
Данок на промет не постои. Не е ова никаква контрола од било кого. На крајот на краиштата пазар3 не може да знае дали си продал нешто што е огласено или не...
Цитираниот закон најверојатно содржи одредба во спомнатиот член 8, со која им налага на огласниците како пазар3 да бараат такви податоци за огласувачите, а се со цел да им се намали просторот за работа, на оние кои работат на црно, па на тој начин да ги приморат да се регистрираат (и со тоа да плаќаат даноци и др. давачки) или да се откажат од бизнисот.
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
[DOUBLEPOST=1455333404][/DOUBLEPOST]
Во најмала рака, Пазар3 треба да објави линк од Министерството за Финансии или од УЈП или од Централниот Регистар, за да објаснат кој ја донел оваа одлука и кога.

Што се однесува до физичките лица, тоа вообичаено важи за регистрирани трговци-поединци, а не за тие кои го огласуваат стариот мебел, автомобил, телефон, телевизор и слични стари и веќе користени предмети за продажба.

Ако пвеводбениците навистина сакаат да победат на претстојните вонредни парламентарни избори, последно што им треба е дополнително да го искушуваат гневот и незадоволството кај средната класа и кај сиромашните кои продаваат стари и веќе користени предмети за да заработат некој денар повеќе или за да обезбедат минимална егзистенција, со оданочување на истите тие пари добиени од продадени предмети преку огласи.

Но се разбира, нема да биде никакво изненадување доколку ваквата одлука изненадувачки биде укината непосредно пред изборите, слично како што најавија дека ќе ги укинат даноците за авторите откако авторската фела на големо ги исплука отворено и јавно.
Ова дојде како топ.Вчера наеднаш ти се јавуваат и велат прати ни податоци од централен регистар???:confused::confused::confused:
После слушнав на роднина на колега дека и него му sвонеле,така да известени се најчесто сите кои огласуваат
Интересно е што се дава еден ден рок само по што ќе се бришеле огласи
Ако е ова вистина се ми се чини дека Пазар 3 оди кон пропаѓање
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
[DOUBLEPOST=1455333404][/DOUBLEPOST]
Ова дојде како топ.Вчера наеднаш ти се јавуваат и велат прати ни податоци од централен регистар???:confused::confused::confused:
После слушнав на роднина на колега дека и него му sвонеле,така да известени се најчесто сите кои огласуваат
Интересно е што се дава еден ден рок само по што ќе се бришеле огласи
Ако е ова вистина се ми се чини дека Пазар 3 оди кон пропаѓање
ЈАВНА ТАЈНА Е ДЕКА ОДАМНА Е ПРОБАДНАТ
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.915
Ова само на пазар3 се случува или и на другите?

На која страна сеуште може да се објавуваат огласи без овие процедури?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom