Пад на цената на нафтата - причини и последици

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Смрт за зони и пајак воз., 9 јануари 2015.

 1. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  3.995
  Допаѓања:
  2.493
  Но доларот изразито поскапи ,па со оглед дека тој повеќе учествува во цената на бензинот него на дизелот, очекувам барем засега најмалку 2 денара поскап бензин на наредната седница на РК, а дизелот засега би му дал 1 денар плус
   
  На UNISTUVAC и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 2. UNISTUVAC

  UNISTUVAC

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  570
  Racunajte se sto se slucuvase proslive 2 nedeli kje vlijaat na odlukata za cenata posle 2 nedeli.

  Vo mene se borat Budalata i Genijot. Samo se plasam da ne popusti popametniot :P
   
 3. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.733
  Допаѓања:
  839
  лошо умниот прв попушта. ( народна поговрка).
   
  На UNISTUVAC му/ѝ се допаѓа ова.
 4. UNISTUVAC

  UNISTUVAC

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  570
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 5. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  4.164
  Допаѓања:
  1.167
  Ова што го направи Путин е прав потег, во право време, на право место.
   
  На UNISTUVAC му/ѝ се допаѓа ова.
 6. The xx

  The xx

  Член од:
  8 април 2013
  Мислења:
  1.953
  Допаѓања:
  1.628
  Интересно од
  Ecstrat's Emad Mostaque

  Why Crude Oil Prices May Hit $130 a Barrel in 2017  Во кратки црти причини поради кои имаат таква проценка.

  Кратење на инвестциите од 3/4 билиони долари, тоа доведува до намалување на понудата од 5-6 милиони барелни дневно.

  На краток рок
  Ирак се соочува со кратење на инвестициите.
  Иран нема да ги добие планираните 100 билиони долари потребни за инвестирање во нафтената индустрија.

  Одговара дека С.Арабија намалува со производството под 10 милиони барели дневно.

  Го прашуваат кој пазар би бил најдобар за инвестиции.

  Русија број 1, единствена замерка е владини бирократски рестрикции но вели дека Русија е буквално е рудник на нафта.

  После нив следат Катар, ОАЕ и С.Арабија.

  Вели дека со растење на цената и зголемување на инвестициите и зголемувањето на ликвидноста економиите и берзите на овие земји ќе експлодираат од раст.
   
  На teneke, Zoran MKD и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 7. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.509
  На UNISTUVAC му/ѝ се допаѓа ова.
 8. UNISTUVAC

  UNISTUVAC

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  570
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  8.847
  Допаѓања:
  7.940
  ...што прави чуда за извозот на руските производи. ;)

  Кина ја употребува таа стратегија од постанокот на модерната кинеска (комунистичка) држава, намерно ја намалуваат вредноста на Јуанот, заради зголемување на извозот на кинеските производи.
   
  На UNISTUVAC му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.509
  На Branchez му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.146
  Допаѓања:
  8.875
  Денес прв пат имам видено европскиот Брент (36.17 долари) да е поефтин од Америчкиот WTI (36.18 долари). Едно време разликата беше и над 20 долари.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Toma

  Toma од Бардовци + тврд со кора + ОоОоОоО

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  465
  Ееее нафташи, нафташи, а што ќе ви се случи кога ќе снемате нафта.


  Саудиска Арабија во криза: цените на горивата се зголемуваат за дури 50 отсто

  Саудиска Арабија денес најави дека утре ќе ги зголеми цените на некои од горивата за повеќе од 50 отсто, јавува Франс прес. Тоа ќе го направи поради рекордниот буџетски дефицит, за да го намали обемот на субвенции.


  [​IMG]
  Покрај цената на горивата, ќе пораснат и цените на струјата и водата, решил советот на министри на чело со кралот Салман.

  Растот на цените на струјата и водата сепак нема да биде нагол, како што ќе биде за цената на бензинот, пишува Индипендент. Саудиската Арабија ги држи цените на горивата ниски за своите граѓани, како еден вид социјална помош.

  Се планира и зголемување на ДДВ-то за безалкохолни пијалаци и тутун, но за тоа не се одредени роковите.

  Се проценува дека оваа година Саудиска Арабија од продажбата на нафта ќе заработи 23 отсто помалку отколку во 2014 година, околу 119 милијарди долари. Тоа претставува 73 отсто од вкупниот буџет.

  Кралот Салман најави дека во 2016 година кралството ќе почне да ги шири буџетските приходи. Тоа треба да се постигне со намалување на јавната потрошувачка, реформи на енергетските субвенции, даноци и приватизација.


  Во октомври ММФ објави дека Саудиска Арабија може да банкротира за пет години ако не ги прошири буџетските приходи. Дефицитот во 2015 година за таа земја изнесува 15 отсто, односно 98 милијарди долари.

  Цената на нафтата падна за повеќе од 45 отсто во однос на просекот за 2014 и сега има неочекувано ниска вредност, најмала во последната деценија.

  Извор:
  http://www.mkd.mk/svet/vesti/saudis...e-na-gorivata-se-zgolemuvaat-za-duri-50-otsto
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 13. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.134
  Допаѓања:
  1.587
  Не се плашете за Саудитска Арабиja. Тоа е во моментот една от државите,които натискат цената на петрола надоле за да фалират конкурентите им. Саудитска Арабиja има огромни резерви от валута, тоа 5 години на дефицит...нема да им биде проблем, другите е прашането што ке прават.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 14. IBIZA SOUND

  IBIZA SOUND

  Член од:
  6 февруари 2009
  Мислења:
  10.202
  Допаѓања:
  2.635
  sega za sega e povike od dobro
   
 15. Toma

  Toma од Бардовци + тврд со кора + ОоОоОоО

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  465
  Оти им е супер затоа ќе ги зголемат даноците за 50% и ќе воведуваат нови даноци!!!
  Патем тие резерви не се на народот, туку на кралското семејство, а кој крал дава на народот?
   

Сподели преку: