Пад на цената на нафтата - причини и последици

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Смрт за зони и пајак воз., 9 јануари 2015.

 1. thisisnoizy

  thisisnoizy Good things take time

  Член од:
  29 јули 2010
  Мислења:
  1.951
  Допаѓања:
  2.002
  Samo kazhete ako treba da se namali proizvodstvo, vednash kje gi isklucham pumpite : )))


  12041791_967296853328952_1672425293_n.jpg
   
  На Human, Mr.X, Dr.House и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. UNISTUVAC

  UNISTUVAC

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  570
  Како на времето што и Бин Ладен се збореше дека нема да им сврти грб на Америте. Така и ваму. Полека полека се осеќа ослабеното влијание на америте и сите си гледаат на овој или оној начин да излезат од нивните канџи. Политиката што се игра секогаш била курва и СА моментално е водечки фактор таму во тој регион и зошто не би се обидувале да излезат од сенка на угнетувачите. Не би било првпат ! Според моменталната ситуација што ја пратам Америте ги трпат најголемите финансиски загуби. Додека лично знам бидејќи имавме понуда да купуваме нафта на црно од Путин во Бугарија, само поради многуте заврзлами со плаќање и документи не се исплати за нашиот пазар кој е многу мал за таа работа.

  Vo mene se borat Budalata i Genijot. Samo se plasam da ne popusti popametniot :P
   
 3. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.972
  Делумно си во право.
  Се прават напори да се уништи произсводството американската нафта од шкрилци.

  Треба цел свет да се освести дека луѓето од епрувети редно е да се уништат оти сакаат да изиграваат џандари и скаде сите проблеми ги создаваат.

  Да напоменам дека е најзадолжена зема посебено на нато членките ама никоја нема г'з да потегне па големата епрувета да се сруши како кула од карти
   
  На UNISTUVAC му/ѝ се допаѓа ова.
 4. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  4.287
  Допаѓања:
  1.281
  На блискиот исток сета игра ја води Израел во моментов, а само две земји во светот можат да направат ваква калакурница и да излезат со ќар од сето тоа, Израел и Британија.

  Иако британциве се главни играчи во сите битни настани последниве 300 години, во овој случај мислам дека заедно со САД се само посматрачи.

  И една напомена, во САД има многу лоби групи со различни интереси и има такви моќници кои целосно му помагаат на Израелциве, но Обама и официјалната политика во моментов се чудат што им се случува.
   
 5. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Детски размислувања, и многу незнаење... Како што рекол Сантајана, „Тие што не ја памтат/знаат историјата, осудени се да им се повторува“.

  Сето ова е веќе видено во осумдесеттите, со истите актери: САД, Саудијска Арабија, но со СССР наместо Руската Федерација (и овојпат без учество на нафтата од Северното Море, која денес таму ја нема во толкави количини колку во што ја имаше во осумдесеттите).

  Повторно, и со најдобри намери за малку едукација на широките народни маси:
  http://marginalrevolution.com/marginalrevolution/2007/06/why_did_the_sov.html
  http://www.telegraph.co.uk/finance/...-new-Cold-War-with-Putin-just-ask-Reagan.html
  Грешката ти во тоа што мислиш дека тие што ги управуваат САД (и не, не мислам на вработените во Белата Куќа), дека тие имаат за цел добробитта на американската нафтена индустрија и на стопанството. Најпосле дури и без ова (очигледно) сознание, зарем навистина сметаш дека амирканската фракинг индустрија за нафта/гас од шкрилци - нема да се жртвува за да се одстрани еден од најглемите геополитички противници: Путин, на чело на се посилната Руска Федерација?

  Кога еднаш ќе го разбереш ова погоре, потоа е многу полесно да ги согледаш фактите што ти се пред очи:
  - Ако Саудијска Арабија работи против САД, за да се „ослободи од угнетувачите“... тогаш зошто побогу не им се случува истото што им се случи (и случува) на Либија, Сирија, итн итн... Во Саудијска Арабија не ги фаќа „пролетта“ а? М’хм...? ;-)
   
  На Смрт за зони и пајак воз., Rosemberg и Бачето им се допаѓа ова.
 6. UNISTUVAC

  UNISTUVAC

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  570
  Mnogu citas Americko perenje mozok :) Bas poradi seto toa ti go potcenuvas Putin, i zapameti SEKOGAS ama bas sekogas "izgoreniot na vrelo mleko duva i na kiselo posle toa" Taka da ako nesto uvidovme ovie godini Putin ne e niti pijanica niti prodadena dusa tuku e PRAV VODAC koj ja izdigna RUSIJA od pepelta za razlika od negovite predci koj ja butnaa na toa deredze. Nemam ponataka sto da ispravam krivi drini so tebe koga se ponasas kako onoj od prikaznata "Go ostavam da mi go izede jabolkoto so nadez deka kje mi nabere novo" da sakal nekoj da si nabere kje si naberel a nemalo da go jade tvoeto !!!

  EDIT : I da uste nesto, do sega nikoj ne ostanal vazal cel zivot, niti Liban niti Sirija im napravija nesto, se bese za drugi raboti. Sirija za da ja donesat vojnata na Ruska granica a Liban da ne im vratat parite sto dostignaa za vrakjanje. Taka da posle odredeno vreme i na ovie Saudijcive kje im dojde vreme no sega za sega seuste se novi i rano e. Ako ne primetuvas deka SAD se obiduvaat da rasturat se sto im se sprotivstavuva, vklucuvajki ja i Evropa koga gi odbija poslednite sankcii da gi nametnat. Edino Rusija ,Kina i S.Korea sega za sega im odolevaat na bilokakvite napadi.
   
  Последно уредено: 21 септември 2015
  На teneke и The xx им се допаѓа ова.
 7. UNISTUVAC

  UNISTUVAC

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  570
  На teneke му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.972
  Кај нас се е обратно па од регулаторна место на нозе одат на раце.
   
 9. Rosemberg

  Rosemberg Психопат

  Член од:
  15 февруари 2010
  Мислења:
  9.869
  Допаѓања:
  6.807
  Па Ванлок го тврди истото. Ова не е спорно. Спорно е тоа што викаш дека СА работеле против интересите на САД. Некако не ми е за верување. Ако пробаат такво нешто и таму ќе има демократија. А пошто засега нема ништо - тешко дека работат против САД. Можеби, ама некако не ми е за верување - кажав и зошто.
   
 10. UNISTUVAC

  UNISTUVAC

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  570
  Jas ne rekov oficijalno tuku neoficijalno. Oficijalno SA gi odbija OPEC da go namalat proizvodstvot, da bea poslusni igraci do tolku kako sto kaza Valnok so trcanje kje go napravea toa. I ne mislete deka proletta kje se sluci preku nokj, osobeno sto sega se premnogu zafateni so guranjeto na ISIS za da go soborat Asad i da ja destabiliziraat evropa. Dodeka so Valnok ni se totalno sprotivni teoriite.

  Vo mene se borat Budalata i Genijot. Samo se plasam da ne popusti popametniot :P
   
 11. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  4.287
  Допаѓања:
  1.281
  Освен за делов со Путин како спасувач на Русија и на остатокот на светот, другиве работи ти се одлични посебно ова за споредбава на Либан/Саудиска арабија, немав гледано од тој агол на работите.

  Путин очигледно сфати дека сета игра е на Израел, а официјалнава американска политика е sissy, па сега му го спопика и во Украина и во Сирија. Дополнително на Саудиска Арабија ќе и стане потешко затоа што води војна во Јемен, каде од позадина Иран и е противник. Ако Русија помогни во Сирија, тогаш Иран ќе има повеќе средства да помогни во Јемен, башка што може да се случи народ во Катар каде 70% се шиити, каде што ќе биде потребно интервенција на СА како последниот пат. СА ќе треба да води војна на два фронта со намалени приходи во буџетот.
   
  На UNISTUVAC му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Не се разбираме некако со ликов, јас едно му пишувам а тој за друго ми одговара... :)
  Каква врска има ОПЕК со твојот обид да по(до)кажеш дека Саудиска Арабија работи против САД??
  Премногу нелогичности имаш во приказната, не сум сигурен дека ни ти самиот знаеш што сакаш да кажеш.


  Какви теории бе бачка?
  За факти зборуваме. ОК, си разбрал дека САД преку Саудијска Арабија и Катар (вахабистички монархии со теократска власт), ја создадоа ИСИС, и ја употребуваат како алатка за дестабилизација на регионот.
  До таму е добро, ама потоа заклучокот ти е скроз нелогичен, погрешен и искрено кажано... глуп. Демек САД да завршат со ИСИС работава па ќе ги “решеле’ Саудијците, м’хм?

  Ајде да ги видиме фактите. А фактите се следниве, односите на САД и Сауди Арабија се одлични. Всушност повеќе од одлични, тоа се односи на благодарен господар и послушен вазал кој е награден и преку највлажниот сон на арапските вахабистички монарси/теократи:

  - САД работат на остварување на сонот на вахабистиве - гасовод за Европа. Нормално, првин треба сирискиот режим да падне и САД тоа го прават за сопствениот интерес: одстранување на руското влијание врз Европа. Но вахабистите (СА и Катар) од сето тоа ќаруваат многукратно.

  - САД стојат позади мигрантската криза во Европа. Неверниците во Европа се под инвазија на имиграти, кои во најголем број се Суни муслимани и се одличен потенцијал за идни Вахабии (и исполнувачи на наредбите на нивните теократски владетели).

  - Саудијска Арабија не прими ни еден бегалец (во регионот е), ама најави нови 200 џамии за индоктринација на нови Вахабисти во Европа.

  - Значи Саудијска Арабија од САД добива зголемување на уделот во пазарот за енергенси, а со тоа и поголемо политичко влијание. Додатно, добиваат нови верници во срцето на Европа, нови испрани мозоци за исполнување на агендата... и добиваат гарантирани приходи за сето тоа лагано да го финансираат.


  Зарем за тебе тоа е конфронтација? :cautious:
  Погледај во Либија, Сирија, Јемен, Украина... и на многу други такви места, па види како изгледа конфронтација со САД.
  На памет зборуваш, и глупости тропаш.


  Единствен проблем на Саудијска Арабија во моментов се случувањата во Јемен, каде мнозинството се Шиити и каде падна нивната сунитска кукла заради цивилната војна која ја поттикна Иран. Но таму работата стагнира, а пролонгираната подршка на Иран е под знак прашање - заради поморската блокада од САД и заради фактот дека Иран и економски не може да го издржи тоа на долг период.
  Попуштил дефинитивно, или никогаш и го немало... :P
   
  Последно уредено: 21 септември 2015
  На Rosemberg му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.510
  На UNISTUVAC му/ѝ се допаѓа ова.
 14. UNISTUVAC

  UNISTUVAC

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  570
  Ako jas imam sprotivno mislenje od tvoeto ne znaci deka mozes da navredis nekogo nekolku pati
  "Премногу нелогичности имаш во приказната, не сум сигурен дека ни ти самиот знаеш што сакаш да кажеш." ;
  "До таму е добро, ама потоа заклучокот ти е скроз нелогичен, погрешен и искрено кажано... глуп." ;
  "На памет зборуваш, и глупости тропаш." ;
  "Попуштил дефинитивно, или никогаш и го немало... :P"


  Uste ednas kje ti odgovoram na tvoite mislenja so moi mislenja i gledista na situacijata :

  - Каква врска има ОПЕК со твојот обид да по(до)кажеш дека Саудиска Арабија работи против САД??

  OPEC e pod dirigentska palka na SAD i sto kje kaze SAD toa i go izvrsuva, so toa sto SA odbija da namalat proizvodstvoto, jas go razbiram kako neposlusnost na SA kon SAD, a za toa se vinovni Rusite i Kina koi prvite davaat del od kolacot na SA da prodava v Kina a vtorite Kinezite nabavuvaat od SA i toa so KES a ne na zimimajka kako sto znaat amerite. Taka poletani za kes vo dzeb a ne cifri na saldo menjaat politika SA.

  -Какви теории бе бачка?
  За факти зборуваме. ОК, си разбрал дека САД преку Саудијска Арабија и Катар (вахабистички монархии со теократска власт), ја создадоа ИСИС, и ја употребуваат како алатка за дестабилизација на регионот.
  До таму е добро, ама потоа заклучокот ти е скроз нелогичен, погрешен и искрено кажано... глуп. Демек САД да завршат со ИСИС работава па ќе ги “решеле’ Саудијците, м’хм?

  Ајде да ги видиме фактите. А фактите се следниве, односите на САД и Сауди Арабија се одлични. Всушност повеќе од одлични, тоа се односи на благодарен господар и послушен вазал кој е награден и преку највлажниот сон на арапските вахабистички монарси/теократи:

  - САД работат на остварување на сонот на вахабистиве - гасовод за Европа. Нормално, првин треба сирискиот режим да падне и САД тоа го прават за сопствениот интерес: одстранување на руското влијание врз Европа. Но вахабистите (СА и Катар) од сето тоа ќаруваат многукратно.

  - САД стојат позади мигрантската криза во Европа. Неверниците во Европа се под инвазија на имиграти, кои во најголем број се Суни муслимани и се одличен потенцијал за идни Вахабии (и исполнувачи на наредбите на нивните теократски владетели).  Site se slozuvame deka SAD gi stvorija ISIS kako i sto go stvorija Bin Laden i Al kaeda i gi koristat za destabilizacija na regioni vo momentov Sirija a so toa i Rusija.
  Isto se slozuvam so tebe deka SAD i SA se momentalno slozni i se vo poredok na gospodar i vazal. Taka bese i so Al Kaeda i Bin Laden pa vidovme site sto se sluci potoa.
  Isto se slozuvam deka SAD stojat pozadi migrantskata kriza. ITN ITN


  -Зарем за тебе тоа е конфронтација? :cautious:
  Погледај во Либија, Сирија, Јемен, Украина... и на многу други такви места, па види како изгледа конфронтација со САД.
  На памет зборуваш, и глупости тропаш.


  Gledam i Libija i Sirija sto im se slucuva, NO ZOSTO IM SE SLUCUVA TOA, e tuka e prasanjeto. Site znaeme deka Amerte na Libija i dolzea nevideni bilioni za iznajmenite nafteni polinja, i kako e toa segde vo svetot, najlesno go snemuva dolgot ako pobaruvacot go snema.
  Sirija vekje i malo dete znae deka e strategiska pozicija na Rusija odnosno tampon zona pomegju Muslimanskite zemji i ona kako Pravoslavna.
  Jemen i Ukraina se maslo na Rusija ne na SAD. Tamu e obratna situacija, proruskite sili napagjaat a proamerite se branat.


  - Значи Саудијска Арабија од САД добива зголемување на уделот во пазарот за енергенси, а со тоа и поголемо политичко влијание. Додатно, добиваат нови верници во срцето на Европа, нови испрани мозоци за исполнување на агендата... и добиваат гарантирани приходи за сето тоа лагано да го финансираат.
  - Саудијска Арабија не прими ни еден бегалец (во регионот е), ама најави нови 200 џамии за индоктринација на нови Вахабисти во Европа.


  Da seto toa go sakase SAD. No nisto od toa ne i uspea bidejki Rusija e vekje mnogu ponapred od nea vo toj pogled. Znaci Evropa e vekje dogovorena za Ruski gas i naftovod, samo prasanje e na vreme i koja trasa kje se odbere. Dodeka Amerite so site ovie vojni i ucenuvanja na drzavi i bankrotot na Grcija koga prifati da pomine preku nejzina drzava seto toa, se obiduva da go opstruira site mozni dogovori za ponatamosna izgradba na istite. Zatoa ti pisav, Evropa pocna da ja menuva stranata vo igrava odnosno go prifati gasot i naftovodot od Rusite (za koi ovie istotaka gi ucenuvaa so dospeanite dolgovi i zatvaranjata na ventilite i zgolemuvanjeto na smetkite dodeka Evropa bi nasla drugo resenie) i gi odbi poslednite sankcii koi bea pobarani od SAD. So toa go navlece gnevot na SAD i ovie normalno isprakjaat milioni izbeglici megju koi ima i Vahabisti i so toa dobivaat uste povekje iznemostena i osiromasena Evropa vo koja pocna vekje da raboti crvot na razdorot i na kraj kje gi dokusurat so Vahabistite i so destabilizacijata na regionot.
  A za toa za dzamiite, ne bese oficijalen predlog od SA, tuku samo iskaz na eden od princovite. Takvi provokacii sme imale na milion od nasite sosedi pa ne sme zemale pri srce, sto povekje e i novinarska galama povekje krenato nego bilo sto.


  I na kraj ti odgovoriv na site prasanja bez navreda i sarkazam. I pak kje kazam, ova e moeto mislenje i glediste i nemora da bide tocno, no kje pokaze vremeto.
   
  Последно уредено: 22 септември 2015
 15. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  4.287
  Допаѓања:
  1.281
  То е, што ќе му прајш, такво му е нивото, само не е тој крив, криви се модераторите што му дозволуваат да навредува.

  Инаку твоето мислење си е сосема на место иако не се согласувам со се, за разлика тоа на @Vanlok собрано е по сајтовите за перење на мозоци со многу јака центрифуга за плакнење и уште појак омекнувач за да биде лесено како пердув.
   
  На UNISTUVAC му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: