Падот на империјата

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.296
Поени од реакции
23.774
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2018
Мислења
323
Поени од реакции
370
25 земји се подготвуваат да се приклучат на Алијансата БРИКС

Алијансата БРИКС ќе стане поголема и посилна бидејќи 24 нови земји сега се подготвуваат за приклучување кон блокот. Нациите се обидуваат да ја прекинат зависноста од американскиот долар и да ја прифатат новата валута на БРИКС за прекугранични трансакции. Овој потег додава притисок врз доларот и ја оспорува неговата хегемонија како светска резервна валута. Сепак, ако БРИКС се прошири на БРИКС+, доларот и другите водечки западни валути како еврото и фунтата би можеле да се намалат.

Затоа, доминацијата на Западот наскоро би можела да заврши што ќе доведе до нов финансиски поредок во кој доминира Истокот. Земјите во развој низ Азија, Африка и Латинска Америка се здружуваат во туркање на напорите за дедоларизација во реалност. Исто така, овој потег може да ја скрши глобалната надмоќ на американскиот долар и да ја дестабилизира американската економија.

Дваесетина земји сега се подготвуваат да се приклучат на алијансата БРИКС и да ја прифатат новата валута за глобалната трговија. 24-те земји сакаат да ги промовираат своите локални валути и бизниси и да го ограничат американскиот долар за меѓународни трансакции.

24-те земји кои сакаат да се приклучат на блокот БРИКС и да тргуваат со валутата што допрва треба да биде објавена се Авганистан, Алжир, Аргентина, Бахреин, Бангладеш, Белорусија, Египет, Индонезија, Иран, Казахстан, Мексико, Никарагва, Нигерија, Пакистан, Саудиска Арабија, Сенегал, Судан, Сирија, Обединетите Арапски Емирати, Тајланд, Тунис, Турција, Уругвај, Венецуела и Зимбабве.

Списокот вклучува и земји од Персискиот залив богати со нафта кои испраќаат милиони барели нафта во САД и Европа. Доколку земјите од Блискиот Исток почнат да ја прифаќаат валутата БРИКС, европските држави би можеле да бидат принудени да ја решат трговијата со нафта со новиот тендер. Покрај тоа, нема да биде далеку денот кога Саудиска Арабија ќе побара од САД да платат со валутата БРИКС, а не со американскиот долар.

Следниот самит ќе се одржи во Кејп Таун, Јужна Африка во август 2023 година. Одлуката за лансирање на нова валута ќе биде заеднички донесена на самитот.

 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.420
Поени од реакции
6.715
Нациите се обидуваат да ја прекинат зависноста од американскиот долар и да ја прифатат новата валута на БРИКС за прекугранични трансакции.
Зависност бе :pos:
После доларот, од новата нема да се "зависни", потешко се навлекува на неа или како.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
2.034
Зависност бе :pos:
После доларот, од новата нема да се "зависни", потешко се навлекува на неа или како.
Поентата е што денес доларот вреди единствено затоа што се користи како универзална валута во меѓународната трговија. Со негово истиснување се губи и моќта на САД.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.420
Поени од реакции
6.715
Поентата е што денес доларот вреди единствено затоа што се користи како универзална валута во меѓународната трговија. Со негово истиснување се губи и моќта на САД.
Не можеш да истиснеш универзална валута. Универзална валута не станал со сила, туку од повеќе причини. Една од нив е што Америчкиот пазар е најголем и со најголема куповна моќ.

Моќта ќе премине кај друг, кој е тој друг и сметаш дека подобро ќе биде?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.083
Поени од реакции
10.755
Зависност бе :pos:
После доларот, од новата нема да се "зависни", потешко се навлекува на неа или како.
Независност може да се постигне само со целосно прекинување на било какви трговски и економски односи надвор од границите на државата.

Посоодветниот израз би бил самоодржливост, односно зависност исклучиво и само од сопствените ресурси.

Ако некој сака да се клади дека откачување на доларот во замена за некоја друга валута која ќе биде диктирана од страна на некоја друга држава, може да се нарече независност, тоа би било исто како да верува дека лебот кој го купил од продавница е 100% негово производство. За да биде лебот 100% негово производство треба од првото до последното зрно пченица, потоа квасецот, водата, печката, се до трпезата, да биде 100% негово производство, се останато е трговија и купопродажба.

Поентата е во тоа трговецот со лебот, пецивата, брашното и пченицата, да продава по поевтини цени во споредба со неговиот претходник, а да го задржи истиот квалитет на крајните производи, или па уште подобро да го зголеми квалитетот, а цените да бидат пониски.

Дента кога трговецот ќе си даде за право да диктира кои цени важат за едни купувачи, а кои цени важат за други купувачи, или да им диктира на купувачите како треба да се однесуваат кон другите трговци во замена за пристап до производите кои трговецот ги продава, е денот кога тој трговец се распослал подалеку од каде што завршува чергата негова и мора да се бараат алтернативи на тој трговец.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.420
Поени од реакции
6.715
Независност може да се постигне само со целосно прекинување на било какви трговски и економски односи надвор од границите на државата.
Тука се мисли на друго.
Универзална валута се користи пред се од практични причини.
Ако сакам да купам нешто од Украина или Виетнам, еден куп "гимнастики" треба да направам за да извршам плаќање, а и претходно за да споредам цени, ќе треба економска математика да користам. Вака и јас и Виетнамецот (како и цел свет) имаме доверба во доларот, спремни сме да го прифатиме. Исто било и со Александровата валута, во тоа време, била прифатена од повеќето региони.

Намерно се пишуваат вакви текстови, односно се употребуваат зборови како "зависност", демек нешто лошо е, а што е лошото :toe:.

Распадот на империјата секогаш почнува од нејзините краеви. Не верувам дека ќе успеат да изменаџираат побезболен распад, бидејќи елитата така не би ја остварила својата цел, а и природно е цела нива да запалиш, за ново да посееш. :misticen:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.296
Поени од реакции
23.774
Независност може да се постигне само со целосно прекинување на било какви трговски и економски односи надвор од границите на државата.
Ако бе, нека остане зависност од некоја друга валута - ама нека не биде истата империја со истите сатрапи како паразити на наш грб.
За нас овде е важно да почнат да се менуваат работите. Не очекувај ова да го разберат the usual suspects -посебено не оние кои не разбираат дека светската резервна и петро валута не е само „универзална валута“ туку прет се е моќ и дозвола за принтање пари богатење на грбот на другите.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.083
Поени од реакции
10.755
...

За нас овде е важно да почнат да се менуваат работите кон подобро.

...
Надополнето!

Најважно е било какви промени да бидат кон подобро, во спротивно се залудни и пред се` непотребни промени.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
323
Поени од реакции
370
Не можеш да истиснеш универзална валута. Универзална валута не станал со сила, туку од повеќе причини. Една од нив е што Америчкиот пазар е најголем и со најголема куповна моќ.

Моќта ќе премине кај друг, кој е тој друг и сметаш дека подобро ќе биде?
Доста работи се сменети последниве години, направи си абдејт.
Ова е за 2021 за кој колку извезува/ увезува, денес може да е само бетер во тој поглед. (ПС Хонг Конг го ставиле посебно, а не како дел од Кина :)


Кина е одамна најголем пазар за земјите од Азија, Африка и Ј.Америка вклучително и најголем увозник на нафта и Руска и Арапска. А не се сомневам дека и од политички причини целиот процес на дедоларизација ќе се забрза, биди сигурен во тоа. Не дека не придонесе печатењето долари/евра и извозот на глобалната инфлација, санкции итд, изгледа на игранката и се гледа крај. Следи само формално да донесат одлука во Август.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.420
Поени од реакции
6.715
Доста работи се сменети последниве години, направи си абдејт.
Ова е за 2021 за кој колку извезува/ увезува, денес може да е само бетер во тој поглед. (ПС Хонг Конг го ставиле посебно, а не како дел од Кина :)


Кина е одамна најголем пазар за земјите од Азија, Африка и Ј.Америка вклучително и најголем увозник на нафта и Руска и Арапска. А не се сомневам дека и од политички причини целиот процес на дедоларизација ќе се забрза, биди сигурен во тоа. Не дека не придонесе печатењето долари/евра и извозот на глобалната инфлација, санкции итд, изгледа на игранката и се гледа крај. Следи само формално да донесат одлука во Август.
Не се секирај, сигурен сум во губењето дека САД ќе го изгубат престолот. Пред 5-6г кога споделував од аналитичари и видео каде самата елита на јенките тоа го кажува, зашто и кога ќе биде (од 2032), дел се смеа, дел тврдеа дека САД уште 100 години ќе бидат бр.1.

Тоа си е природен процес, како последица од акциите на самите амерички политичари, а не дека БРИКС или па Кина имаат моќ да го истиснат доларот. Светски економски форум (СЕФ) тоа им е јасно, затоа и во нивните неколку точки за иднината тоа го спомнуваат, но свесно работат на тоа ем да профитираат (како што прават со секоја криза), ем пак да ја насочат водата да тече накај нив. Значи од една страна се радувате и сте согласни со една од целите на СЕФ, а од друга страна со години сте против глобализацијата (светската елита), која го формирала и ги спроведува плановите на СЕФ. Ја би рекол контрадикторни сте, ама небитно и така нема решение, мора цивилизацијава да "изгори" .

За зборот зависност од долари, ништо не кажа, објасна зашто е тој збор употребен.
Ако збориме за печатење, ЕУ нели печати и тоа баш онака од воздух, или па Кина. Што прави Кина со својата валута... Намерно неколку пати ја намалува нејзината вредност, на колку држави им позајмила пари, па сега кога треба да се враќаат, офкаат должниците, па во што ќе е разликата меѓу доларот и новата универзална валута, која најверојатно ќе биде некоја дигитална (како уникоинот), а сите други (долар, евро, јуан, рубља) врзани за неа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.645
Поени од реакции
34.895
јенките го губат престолот пошто се понашаат како богови на универзумот. Толку многу војни после 1992 и мешање во внатрешни политики на трети земји го направија тоа. Да не се однесуваа толку империјалистички и со желби да контролираат све, можеби сега ќе имаа уште појака економија место доларот да го губи уделот секоја година малце по малце.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.083
Поени од реакции
10.755
Не се секирај, сигурен сум во губењето дека САД ќе го изгубат престолот. Пред 5-6г кога споделував од аналитичари и видео каде самата елита на јенките тоа го кажува, зашто и кога ќе биде (од 2032), дел се смеа, дел тврдеа дека САД уште 100 години ќе бидат бр.1.

Тоа си е природен процес, како последица од акциите на самите амерички политичари, а не дека БРИКС или па Кина имаат моќ да го истиснат доларот. Светски економски форум (СЕФ) тоа им е јасно, затоа и во нивните неколку точки за иднината тоа го спомнуваат, но свесно работат на тоа ем да профитираат (како што прават со секоја криза), ем пак да ја насочат водата да тече накај нив. Значи од една страна се радувате и сте согласни со една од целите на СЕФ, а од друга страна со години сте против глобализацијата (светската елита), која го формирала и ги спроведува плановите на СЕФ. Ја би рекол контрадикторни сте, ама небитно и така нема решение, мора цивилизацијава да "изгори" .

За зборот зависност од долари, ништо не кажа, објасна зашто е тој збор употребен.
Ако збориме за печатење, ЕУ нели печати и тоа баш онака од воздух, или па Кина. Што прави Кина со својата валута... Намерно неколку пати ја намалува нејзината вредност, на колку држави им позајмила пари, па сега кога треба да се враќаат, офкаат должниците, па во што ќе е разликата меѓу доларот и новата универзална валута, која најверојатно ќе биде некоја дигитална (како уникоинот), а сите други (долар, евро, јуан, рубља) врзани за неа.
Таквата контрадикторност произлегува од самиот факт дека цивилизираните општества си дозволиле да зависат од таа една светска валута и си дозволиле да примаат диктат од таа една светска елита.

Нема потреба од тоа цивилизацијата да изгори, можат веќе утре да расчистат и со еврото и со доларот, да си ги вратат сопствените национални валути и да си играат билатерални односи со секоја држава со која ќе тргуваат, наместо да си играат глобализам.

Ама еве ја Холандија како најтазе пример, рајата во тој дел од пеколот не е заинтересирана да си ги спаси сопствениот народ и сопствената земја, сакаат да бидат граѓани на светот, а не на некоја приморска крајбрежна низина.

За жал повеќето цивилизирани општества - не сите, но сепак повеќето - кои имаат достигнато висок степен на развој, си го даваат на себеси правото да им продаваат муда за бубрези на послабо развиените општества.

Ете пред 100 години ова време и` продаваа муда за бубрези на Кина веднаш после падот на Кинг династијата во 1912 година, а на Кинезите им требаа 30 години поминати под ужасите кои ги донесоа јапонската воена агресија, окупација и злосторствата против кинеското цивилно население, поделба на териториите на различни локални и регионални војсководци - нешто слично како денешен северенфиромистан - странски колонизаторски војски на кинеска територија, за конечно да се освестат, да застанат на нозе и да тргнат во поход за ослободување на сопствената матична земја од странските колонизатори и окупатори, бидејќи на потешкиот начин открија дека немаат резервна татковина како што тоа би го имале да речеме англосаксонците од САД, Канада, Австралија, Нов Зеланд, Англија, или па латиноамериканците од средна Америка и јужна Америка. После завршувањето на кинеската граѓанска војна и формирањето на Народна Република Кина во 1949 година, на Кинезите им требаа уште 30 години за во втората половина на 1970-те години после смртта на Мао Це Тунг да почнат да градат современа економија која ќе им донесе забрзан развој и поздрави економски политики.

Ете ти пример за општество кое сопствената сегашност ја оставило во рацете на глобалисти, бидејќи и империјализмот исто така произлегува од глобализмот, за на потешкиот начин да открие дека од глобализам ништо добро нема да добие, само продавање на муда за бубрези и понатамошно внатрешно самоуништување на општеството.

И за жал Кинезите мораа да го допрат дното во 1930-те и во 1940-те години пред да застанат на нозе и да почнат да се борат за ослободување и возобновување на сопствената татковина - откако веќе нивната цивилизација веќе претрпе тешки изгореници.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.420
Поени од реакции
6.715
цивилизираните општества си дозволиле да зависат од таа една светска валута и си дозволиле да примаат диктат од таа една светска елита.
Не е проблемот во постоење на еден моќен центар. Цел универзум така функционира. Проблемот е што сегашниов центар, намерите не му се чесни, спротивни од природните правила и затоа имаме падови со катастрофални последици.

Нема потреба од тоа цивилизацијата да изгори, можат веќе утре да расчистат и со еврото и со доларот, да си ги вратат сопствените национални валути и да си играат билатерални односи со секоја држава со која ќе тргуваат, наместо да си играат глобализам.
Ама така е покомплицирано, а и поскапо ќе биде. Затоа и ммф го најави уникоинот.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
323
Поени од реакции
370
Не се секирај, сигурен сум во губењето дека САД ќе го изгубат престолот. Пред 5-6г кога споделував од аналитичари и видео каде самата елита на јенките тоа го кажува, зашто и кога ќе биде (од 2032), дел се смеа, дел тврдеа дека САД уште 100 години ќе бидат бр.1.

Тоа си е природен процес, како последица од акциите на самите амерички политичари, а не дека БРИКС или па Кина имаат моќ да го истиснат доларот. Светски економски форум (СЕФ) тоа им е јасно, затоа и во нивните неколку точки за иднината тоа го спомнуваат, но свесно работат на тоа ем да профитираат (како што прават со секоја криза), ем пак да ја насочат водата да тече накај нив. Значи од една страна се радувате и сте согласни со една од целите на СЕФ, а од друга страна со години сте против глобализацијата (светската елита), која го формирала и ги спроведува плановите на СЕФ. Ја би рекол контрадикторни сте, ама небитно и така нема решение, мора цивилизацијава да "изгори" .

За зборот зависност од долари, ништо не кажа, објасна зашто е тој збор употребен.
Ако збориме за печатење, ЕУ нели печати и тоа баш онака од воздух, или па Кина. Што прави Кина со својата валута... Намерно неколку пати ја намалува нејзината вредност, на колку држави им позајмила пари, па сега кога треба да се враќаат, офкаат должниците, па во што ќе е разликата меѓу доларот и новата универзална валута, која најверојатно ќе биде некоја дигитална (како уникоинот), а сите други (долар, евро, јуан, рубља) врзани за неа.
Кинезите точно дека во минатото ја девалвираа својата валута и го поефтинуваа нивниот извоз, а тоа е верувам неспоредливо со ова што го прават другиве со доларот.
Едно е да печатиш долари кој го има од предходно статусот на резервна валута, а друго јуани. Вака сите што чуваат долари а тоа е цел свет го измамија.
Инаку не јуанот, како што разбрав ќе воведуваат нова валута за меѓународна трговија. Ќе видиме како ќе биде поставен целиот систем, но полошо од сега верувам дека не може да биде.

Во Русија јуанот е веќе главна резервна валута и искуството е позитивно.

Спротивно на агресивната и нестабилна монетарна политика на САД, Кина одржува стабилен курс на јуани, стабилен економски развој, пониска инфлација и постојано зголемување на инвестициската активност на меѓународните пазари. Оваа стабилност ја зајакна глобалната доверба во ренминби, кој станува попривлечен за инвеститорите и трговците.

85 земји веќе тргнаа на патот на дедоларизација до еден или друг степен, а овој тренд ќе се зголеми во иднина

Руската Федерација стана пионер во напуштањето на доларот и преминувањето на јуанот. Ако на почетокот на минатата година нешто повеќе од 20% од руско-кинеските меѓусебни порамнувања беа направени во национални валути, денес, според министерот за финансии Антон Силуанов, повеќе од 70%. Минатата година кинескиот јуан ги надмина доларот и еврото во однос на обемот на тргување на Московската меѓубанкарска берза. Јуанот станува најпопуларна „резервна валута“ меѓу обичните Руси. На знаците на речиси сите менувачници во поголемите руски градови, како и на таблите на доларот и еврото, се појави „¥“. Очигледно е дека санкциите наметнати од западниот колектив по почетокот на NWO во Украина дадоа моќен поттик за „јуанизацијата“ на Русија. Сепак, мора да се запомни дека процесот започна порано. Така, во јули 2021 година, Рускиот Национален фонд за богатство целосно го напушти американскиот долар, додека нагло го зголеми уделот на јуанот. Дури и тогаш, аналитичарите од инвестициската банкарска групација China Merchants Securities рекоа: „Порастот на меѓународниот статус на кинеската валута, меѓу другото, е поддржан и од геополитички фактори како што е целосното напуштање на рускиот долар на Националниот фонд за благосостојба. ”

 

Kajgana Shop

На врв Bottom