Падот на империјата

Член од
22 јуни 2022
Мислења
432
Поени од реакции
498
Веројатно треба и да се размисли за трета можност... Си го преценил до немајкаде. :unsure:
Разумен човек не прави непријатели таму каде не мора.
Автоматски споено мислење:Јас, во животов никого не сум го кодошел - сите гомнарии јавно пред сите ги коментирам. За она со ботовите зборуваш? Па имам бе јас со подобри работи да се занимавам во животов отколку да се симнувам на тоа ниво со иста мера да враќам на вреѓања и пораки за „пушење курови“. Тоа таму е јавно напишано пред сите, ништо не е тајно и позади грб... Лажго сум бил? Што сум те излажал бе Бафра? А тоа дали сум корисен идиот, останува да се види - не е на мене да кажам. А не е ни до тебе, дури и ако мислиш дека најпаметен си искочил во манипулациите со ковид пандемијата.

Во овој случај прифаќам зборење за мене лично (што е глупаво од мене), пошто провоцираш па сега и јас тебе ќе те коментирам лично (нешто што избегнувам): Неверојатно големо его имаш и тоа максимално те јебе да разбереш некои основни работи за кои цел живот пишуваш. Интересно е како немаш основни разбирања од за работи кои со децении верглаш на форумов. На пример се инаетиш дека не е вистина една општо позната реалност - тоа дека САД имаат приватна банка, која е поседувана од олигархија и која е 100% управувана од олигархијата за нивни цели. Ти си прочитал некои небитни техникалии во нивните регулативи (кои служат за лажење на луѓето и за ништо друго), и си го врзал тоа во крпче и мислиш дека си го фатил господ за јајца. Демек народот ги бира политичарите а тие работат за народот. Сите заедно се држат за раце и пеат „кумбаја“, така?

Ова со ФЕД/САД е битно само како показател колку си прост, неразбирливо е со години да читаш, да пратиш и сепак ништо да не разбереш. Умислен и билмез се први две работи што ми идат на ум кога си ти во прашање. Ни тоа не е проблем, каков си таков си - ама се закачаш бе Бафра. Те игнорирав со години како провоцираш на разни дискусии за истава работа. Не престануваш. Преку фалусов ми дојде. Ме провоцираш со години, и те игнорирав од што несакам да се расправам со тебе. Ама претеруваш... Пред десетина дена ова цитираново ја прели чашата. И отпосле сите твои упорни напнувања - сега како педерче бегаш од муабет кога гледаш дека си во тесно. Not cool. Not cool.

Прегледај го приврзокот 361618


Нејсе. Штом нејќеш не мора ние ништо да дискутираме, ама престани бе со провоцирањава ничим изазван. Затоа ајде да се договориме: Ти мене не ме ставај во уста, и јас тебе за возврат нема да те ставам во позиции каде ќе се гледа колку си глуп. Досега максимално се воздржував, ама не и отсега со гомнарскиов однос што го пројави. Како ти со мене, така јас со тебе... Пута 10.

Всушност за повеќето работи и немаме некои драстично спротивни ставови (на страна неколку моменти и инаетот/антагонизмот што го разви), затоа јас од моја страна ти пружам маслиново гранче да нема срања меѓу нас. Но јас само до пола можам да дојдам, што ќе биде понатаму тоа ти самиот ќе одлучиш. Како и да е, биди жив и здрав.
Докажано кодошче си да бидеме реални.

Само ти квичиш и плачеш по модератори за да банираат членови на форумов, и после коа ти враќа некој, се правдаш.

Чим на форум си ваков којзнае надвор каков си.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263

AGs Slam White House Over Multiple Examples Of Big Tech Collusion To Censor Dissent

teaser image

We now have hard evidence that President Biden’s Administration colluded with social media companies to censor differing viewpoints and silence ‘misinformation’ that was later deemed true...
Автоматски споено мислење:

Докажано кодошче си да бидеме реални.

Само ти квичиш и плачеш по модератори за да банираат членови на форумов, и после коа ти враќа некој, се правдаш.

Чим на форум си ваков којзнае надвор каков си.
Никој не те кодошел бе Антон. Ниту сум те наклеветил ниту па нешто скришно е зборено позади твојот грб. Целосно јавно и нескриено, искрено ти укажав дека за твојот млад карактер е корисно да престанеш да пишуваш инфантилни навреди како „пушење курови“. Со десет и повеќе примери. На соодветна тема за тоа (и не оваа не е соодветна тема за ова).

Тоа не е кодошење, туку едуцирање да намалиш малку со „пушење курови“ (мислам на пишување инфантилни глупости). Се надевам дека научи. Додатно еве ќе те едуцирам и да не идеш офтопик овде. Со задоволство жртвував еден бан таму на темата за Украина за да се среди малку идиотската атмосфера на пцуење и бајато однесување, но немам намера да јадам санкции за офтопик и овде. Затоа сега заблагодари ми се за бесплатната едукација, и откачи се пред да нѐ санкционираат и овде. Сериозно.

Се надевам само дека не провоцираш со умисла, туку искрено сакаш да научиш коректност од поискусни членови. Во секој случај таму на соодветната тема каде почнавме, таму можеш да продолжиш ако сакаш уште да те научам и да ти објаснам. Ти стојам на располагање, во рамките на моите скромни можности.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
432
Поени од реакции
498

AGs Slam White House Over Multiple Examples Of Big Tech Collusion To Censor Dissent

teaser image

We now have hard evidence that President Biden’s Administration colluded with social media companies to censor differing viewpoints and silence ‘misinformation’ that was later deemed true...
Автоматски споено мислење:


Никој не те кодошел бе Антон. Ниту сум те наклеветил ниту па нешто скришно е зборено позади твојот грб. Целосно јавно и нескриено, искрено ти укажав дека за твојот млад карактер е корисно да престанеш да пишуваш инфантилни навреди како „пушење курови“. Со десет и повеќе примери. На соодветна тема за тоа (и не оваа не е соодветна тема за ова).

Тоа не е кодошење, туку едуцирање да намалиш малку со „пушење курови“ (мислам на пишување инфантилни глупости). Се надевам дека научи. Додатно еве ќе те едуцирам и да не идеш офтопик овде. Со задоволство жртвував еден бан таму на темата за Украина за да се среди малку идиотската атмосфера на пцуење и бајато однесување, но немам намера да јадам санкции за офтопик и овде. Затоа сега заблагодари ми се за бесплатната едукација, и откачи се пред да нѐ санкционираат и овде. Сериозно.

Се надевам само дека не провоцираш со умисла, туку искрено сакаш да научиш коректност од поискусни членови. Во секој случај таму на соодветната тема каде почнавме, таму можеш да продолжиш ако сакаш уште да те научам и да ти објаснам. Ти стојам на располагање, во рамките на моите скромни можности.
Не знам ти дали си сериозен со ова дека некој едуцираш и дека си некаков си искусен форумаш овдека со авторитет, кога во секоја тема те шутираат.

Знаеш зошто е така? Некој кога ќе те соочи со спам срањата што ги постираш, имаш мелтдаун како средношколка на екскурзија. И се подлабоко тонеш па пишеш психолошки анализи за членовите во обид да се извадиш.

И кодошче си да.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
Јас толку можам да ти помогнам а за повеќе од ова си постојат институции. Помалку замарај се со навредување на подобрите од тебе, фокусирај се да се обидеш да ги стигнеш на интелектуално ниво. Да можеш да дискутираш како возрасен и едуциран човек. Ајде секое добро, и да пораснеш побрзо. :unsure:
Автоматски споено мислење:

Во меѓувреме во империјата:Classified documents from Joe Biden's tenure as Vice President were found in early November at the Penn Biden Center in Washington, CBS News reports, citing two sources with knowledge of an inquiry launched by Attorney General Merrick Garland.The investigation into the roughly 10 documents will be conducted by the US Attorney in Chicago (shocking!), according to the sources.

The classified material was identified by personal attorneys for Mr. Biden on Nov. 2, the day before the midterm elections, Richard Sauber, special counsel to the president confirmed. The documents were discovered when Mr. Biden's personal attorneys "were packing files housed in a locked closet to prepare to vacate office space at the Penn Biden Center in Washington, D.C.," Sauber said in a statement to CBS News. The documents were contained in a folder that was in a box with other unclassified papers, the sources said. The sources revealed neither what the classified documents contain nor their level of classification. A source familiar told CBS News the documents did not contain nuclear secrets. -CBS News
Remember when the DOJ raided former President Trump and made a huge deal about classified documents having been commingled with not-classified documents? Pepperidge Farm remembers.

According to Sauber, the White House counsel's office notified the National Archives on the same day the material was discovered, after which the Archives took possession the next morning.

"The discovery of these documents was made by the President's attorneys," said Sauber. "The documents were not the subject of any previous request or inquiry by the Archives. Since that discovery, the President's personal attorneys have cooperated with the Archives and the Department of Justice in a process to ensure that any Obama-Biden Administration records are appropriately in the possession of the Archives."

In charge of the investigation is John Lausch, U.S. Attorney for the Northern District of Illinois, who will seek to determine how the classified material ended up at the Penn Biden Center (which received $54.6 million in Chinese donations after the Biden Center was announced in 2016).

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
Препорака за читање:


 
Член од
6 декември 2022
Мислења
755
Поени од реакции
1.030
Jacques Sapir, Director of studies at the School for Advanced Studies in the Social Sciences (EHESS) in Paris, expressed this opinion in an interview with TASS.
Колку доцни “академиков“ со констатацијата, тоа е скоро навредливо.
1. Ако прифатиме дефиниција за оправдана емисија на новопечатени пари во оптек во една година да е еднаква на збирот од сите произведени добра и пружени услуги во една држава за таа година, тогаш покритието за доларот е износот на сите добра и услуги произведени и пружени во САД плус сите меѓународни трансакции обавени во долари за таа година.
2. Ретко некој ќе се присети на устоличувањето на доларот како светска валута по крајот на Втората Светска Војна- се случи поради исцрпеноста на западноевропските економии од разорната војна и количеството златни резерви во трезорите на САД. Британија веќе си ја беа поебале својата валута и пред војната со дигање раце од златниот стандард и како последица огромна девалвација на фунтата. Ама сите ќе знаат да се прават паметни и да го целиваат Кисинџер у чело заради спогодбата со Саудиска Арабија нафтата да ја продаваат исклучиво во долари. Демек тоа го вивнало доларот у висините.
3. Конвертибилноста на американскиот долар на светско ниво според 2) се должи на златните резерви на САД на крајот на Втората Светска Војна. Многумина ќе се согласат дека денес, ако веќе не сме во увертира на Третата Светска Војна, тогаш сме во неа. Кој има најголеми златни резерви во своите трезори и е најголем купувач на злато на ниво на држави денес, за време Третата Светска Војна? Русија.
4. Нормалниот свет не би имал ништо против доларот и натаму да се користи за плаќање во меѓународната трговија да немаше хегемони лакоми за власт во Вашингтон кои до мило мајче го злоупотребија статусот на светска валута за сопствена империјалистичка експанзија.
Кина е прилично свесна дека ако денес клекне Русија и изгуби во Украина, токму Кина е следната на листата за одстрел во џебот на хегемонот. Затоа и има интерес да соработува забрзано со Русија и Индија и остатокот од БРИКС во оверувањето на заедничка валута неврзана за доларот а конвертибилна во светски рамки. И Русија и Кина имаат искуство со конструирањето меѓународни валути: Русија како дел од Советскиот Сојуз го имаше СЕВ и нивниот систем на меѓусебни пребивања а Кина како имател на две валути во сопствениот платежен систем- една валута за внатрешен платен промет (јуанот) и друга само за меѓународниот платен промет (конвертибилниот рин-мин-би). Кога еден од главните извозници на енергенси (Русија) работи на конструкција на сопствена конвертибилна валута, енергенсите дефинитивно стануваат форма на платежно средство и оп, види кој иде, Саудиска Арабија.
БРИКС валута е проект стар веќе неколку години ако не и деценија. Лудаците во Вашингтон само им дадоа причина на Русија и Кина да побрзаат со завршување на проектот.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.768
Поени од реакции
6.015
Лудаците во Вашингтон само им дадоа причина на Русија и Кина да побрзаат со завршување на проектот.
Не можеш да ги наречеш лудаци луѓето кои со децении ја водат империјата. Тоа е во меѓусебна согласност, а и една од целите кои Светскиот економски форум ги најави, значи плански е.

Русија и Кина купуваат злато, но сметај на тоа злато не добиваат камата, како обврзници кога да имаат, како заштита го купуваат и тоа е добар сигнал дека се спремни за војна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
4. Нормалниот свет не би имал ништо против доларот и натаму да се користи за плаќање во меѓународната трговија да немаше хегемони лакоми за власт во Вашингтон кои до мило мајче го злоупотребија статусот на светска валута за сопствена империјалистичка експанзија.
Добро кажано а за ова последново, па многу е очигледно дека тоа и им бил планот уште од почеток. Манипулациите со доларот навистина се користат за империјализам но само од аспект на лична корист за газдите на САД: Олигархијата.

Профитот од манипулациите со доларот првенствено идат во џебовите на олигархијата. И не разбирам зошто ама @Bafra има голем проблем да ја прифати оваа нескриена реалност.
Државата САД и луѓето гледаат повеќе штета отколку корист од сето тоа. Затоа и САД како империја го почнува периодот на залез и регресија.


Лудаците во Вашингтон само им дадоа причина на Русија и Кина да побрзаат со завршување на проектот.
Психопати најконкретно... Само прецизирам. :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.768
Поени од реакции
6.015
Ванлок, ај лажго и кодош, ама дека и глуп си... да ти објаснам зашто или глуп или лош спинер:
Напиша дека гледиштата не ни се разликувале, а во последно време пишуваш работи за мене кои се 180степени спротивни од твоите гледишта. Тоа значи дека или твоите се слични на моите, или па подметнуваш за моите или претходно што си напишал не ти е точно.... Дај одлучи се сега што е што, кој е кој.
Оправдано ти е, оти напиша дека долг период си ме игнорирал, па човек што сака може да си проектира кај другите, иако вообичаено своите карактеристики.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
Ванлок, ај лажго и кодош, ама дека и глуп си... да ти објаснам зашто или глуп или лош спинер:
Напиша дека гледиштата не ни се разликувале, а во последно време пишуваш работи за мене кои се 180степени спротивни од твоите гледишта.
^^ Јас реков дека за многи работи немаме различни гледишта... И стојам позади тоа. За некои работи слично размислуваме. Но не знаев дека до оволку си поган човек кој од искомплексираност влегува во непотребни конфликти и потоа мора да јаде гомна само за да не призне банален превид за банална работа. Како и да е, преголемо ти е егото за можностите и тоа е тоа. Ќе работиме на тоа.

Оправдано ти е, оти напиша дека долг период си ме игнорирал, па човек што сака може да си проектира кај другите, иако вообичаено своите карактеристики.
Дап, не сакав да влегувам во конфликт. Но сега кога видов дека нема да ме оставиш на мира, ти понудив дискусија за да ги надминеме разликите. Тоа што не го знаев, е дека педерски ќе бегаш од суштинска дисксуја и избегнување на озбилни постови па со вакви „партизански“ дофрлања ќе се правиш паметен. ОК. Следно сѐ ќе добиваш х10 од тоа што го правиш... Избегнувам да се симнувам оволку ниско, јасно ми е дека таму доле во калта сте јаки на кондиција. Ама некогаш мора. Знаеш, не си ти првиот надуен билмез со кој сум имал работа.
Автоматски споено мислење:


Destroying American Democracy - An Inside Job

Just last week it was revealed that the FBI again withheld pertinent information from the American public, for past two months, until after the November 8, 2022 federal election. As with the Bureau's reported cover-up of evidence influence-peddling reportedly found on Hunter Biden's laptop, agents knew, since November 2, 2022, about at least some of the three sets of classified material that illegally found their way into the garage and library of President Joe Biden and into the Penn Biden Center think tank at the University of Pennsylvania -- to which anonymous members of the Chinese Communist Party have donated $54.6 million.

Their existence only became known this week, after the newly elected Republican-majority House of Representatives announced that it would hold hearings on "how the [Justice] department handled investigations into classified materials found at former President Donald Trump's Florida home and those found at President Joe Biden's office in a Washington think tank bearing his name and his Delaware home..."

In addition, the recent release of the "Twitter Files" has raised at least two major concerns regarding actions by the Intelligence Community. The first is that the wall of separation between the Intelligence Community and the U.S. media has not only sprung a leak, it has totally collapsed. The report that officials from the Office of the Director of National Intelligence (ODNI) met weekly with Twitter executives to coordinate information is totally inappropriate. Would officials from the ODNI review, affirm or label certain sets of information as false? When ODNI was created, no one intended its officials to have a role in these types of discussions.

It also appears that intelligence officials in recent years have politically weaponized intelligence. The combination of a politically weaponized Intelligence Community, operating hand-in-hand with organizations that are the main gateways for information to millions of Americans, poses a serious threat to American democracy and the integrity of our elections.

...
On January 12, 2017, CNN reported that President-elect Donald Trump had been briefed by DNI Clapper, FBI Director James Comey, CIA Director John Brennan, and NSA Director Michael Rogers. The topic: "Russian operatives claim to have compromising personal and financial information about Donald Trump." It was intended to inform the President-elect that these allegations "are circulating among intelligence agencies, senior members of Congress, and other government officials in Washington." The briefing also touched on other major allegations they claimed were "circulating."

Having this false information -- some of which the FBI actually altered -- in the public domain was evidently intended to damage Trump. The Russian "hoax" allegations would haunt and damage the Trump presidency for almost two years.

A House Republican investigation provides the answer. Clapper denied leaking the dossier but admitted to discussing the dossier with CNN correspondent Jake Tapper and perhaps other journalists in early January 2017. Later in 2017, Clapper would go on to join CNN as a "national security" contributor and CNN would receive an award for its reporting at the White House Correspondents' dinner.

Today we know that the "Russia hoax" was a lie. After a 22-month investigation, no evidence of collusion between any element of the Trump campaign and Russia was uncovered. The supposedly compromising evidence had never existed; the information in the "Steele dossier" was false -- and the FBI had known it was from the start. The entire fabrication had been an attempt to attack and politically weaken Trump.

...
In October 2020, shortly before the elections 51 former intelligence professionals had even signed a joint letter stating that the Hunter Biden laptop had "has all the classic earmarks of a Russian information operation." They stated that their national security experience made them "deeply suspicious that the Russian government played a significant role in this case.

The fraudulent efforts by the U.S. government, Clapper, Brennan and the 49 others -- along with Hillary Clinton, her campaign committee, the Democratic National Committee and the suppression of the media and social media (here and here) -- to influence the public unfortunately met with some success. For almost two years, the authenticity of the material found on Hunter Biden's laptop was questioned. Today, its authenticity has been verified; the information is real and damning. As summarized by the New York Post:

"Yes that letter from the Dirty 51 had all the classic earmarks of a disinformation operation, all right – one designed to ensure Joe Biden won the presidency. And it was essentially a CIA operation, considering 43 of the 51 signatories were former CIA."
One final example of the Intelligence Community involving itself in domestic politics comes from the recent release of the "Twitter Files." According to tweet #20 of the third tranche released:

"This post about the Hunter Biden laptop situation shows that Roth not only met weekly with the FBI and DHS, but with the Office of the Director of National Intelligence."
Tweet #17 states: "executives were also clearly liaising with federal enforcement and intelligence agencies about moderation of election-related content."

Finally, the FBI paid Twitter $3.5 million reportedly to "handle requests from the bureau."

We now know what happened. Twitter suppressed discussion of the Hunter Biden laptop story and suppressed conservative messaging, while at the same time it appears the FBI, DHS and the ODNI had literally had set up shop at Twitter.

The American people should be outraged. This level of collaboration between federal law enforcement and a private sector company on controlling speech is terrifying. Having our Intelligence Community, which is supposed to be focused on foreign intelligence collection, involved is even more terrifying.


...

DNI James Clapper lying to the American people in 2013 about government surveillance of them, the promoting of the Russian hoax theory in 2017 by CIA Director Brennan, DNI Clapper, FBI Director Comey and others, the suppression of the Hunter Biden laptop story by 51 former intelligence professionals, and the close working arrangement between the FBI, DHS and the ODNI in 2020-2022 raises a staggering series of questions:
  • Can our government, law enforcement, and the Intelligence Community still be trusted?
  • Have those federal government agencies literally weaponized law enforcement and intelligence against political opponents in the U.S.?
  • Has more than one solitary person -- former FBI attorney Kevin Clinemith, for altering an email -- been held accountable for these egregious abuses of power?
  • Why wasn't there a more powerful response from the Intelligence Community and the law enforcement community about the disinformation from the 51 former intelligence professionals?
  • Who authorized the cozy relationship between law enforcement, the intelligence community with Twitter?
  • Who in these government agencies reviewed and approved of the output and decisions coming from these joint efforts?
  • Were political appointees in the review loop?
  • Who has the records, notes and decisions that emanated from these groups?
It is clear that our law enforcement community needs to be investigated, but most importantly we need to investigate how our Intelligence Community has evolved from having literally a non-existent relationship with speech in America to being inside the room determining what speech is allowed.
There also needs to be a significant investigation by an outside, non-government group to understand how far this massive government overreach into free speech and election manipulation went.

Clearly the government has been influencing what we get to see and hear. It needs to stop -- now -- before our democracy is destroyed.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.768
Поени од реакции
6.015
Но сега кога видов дека нема да ме оставиш на мира, т
Следно е сѐ да добиваш х10 од тоа што го правиш

:pos: ај ај ај, тоталка. Неколку пати ме спомнуваш низ темиве, ама јас не сум го оставал на мира. :brlav:

Јас реков дека за многи работи немаме различни гледишта...
Викам ја не знаеш кај тераш, или лажго, или спинер, или плачипи*ка
Всушност за повеќето работи и немаме некои драстично спротивни ставови (
Ај иш сега, иш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
Неколку пати ме спомнуваш низ темиве, ама јас не сум го оставал на мира.
Тек ќе те спомнувам. Буквално во секоја прилика каде има поента за потенцирање на твоето незнаење со кое се топореше а сега бегаш од соочување со вакви инфантилни постови. Инаетот да прифатиш банална забелешка и да го дотераш на ваква разврска... Заебана работа. Но нејсе. Со ваков поган однос како твојов не можам да ги оставам нерасчистени работите. Пробав јас да те игнорирам - можеби година или повеќе, видов дека не бива. Врти сучи, упорно провоцираш и тоа замисли со сопственото незнаење за ФЕД и САД. Ти објаснив веќе, сега друг лист ќе се сврти.

Имам трпение јас, како што тек ќе откриеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom