Падот на империјата

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
Ќе трпи и порно индустријата, си ставиш ВР гаглс, кажеш каква да ти дојде, АИто одма...
АИ-то ти враќа „ја надминавте месечната квота на хетеро секс, дали сакате да продолжите со геј, транс или зоофилија *** бип бип *** ако ја прекинете сеансата ќе ви се одземат социјални поени, а можеби и пристап за следниот месец... стиснете 1 за геј, стиснете 2 за транс... *** бип бип *** клик“. :unsure:
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.439
Поени од реакции
5.393
Она што мене ме плаши, а ни е на врата, е како ќе се реорганизираме во нов систем со доаѓањето на вештачка интелигенција/роботи, затоа што со скоро сите тековни системи ќе биде проблем. Сеуште не сме во можност да направиме автоматизација на 100% од работите, а ќе имаме луѓе кои се тотално непотребни за општествата, а нема ни да сакаат да работат пониски работи. Ако ги храни системот без да допринесуваат - проблем од тие што ќе работат, ако не ги храни - протести и немири, ќе биде зезнато.
Има чаре, одамна испробано, ама бара земјоделско-сточарски вештини и ноухау, плус јак карактер и физичка издржливос. Релоцирање во с. Слоештица, Демир Хисарско или во с. Сорле, Мариовско. Што позаакано село во планињето, тоа поарно. Социјална изолација, садење зеленчук и овошје, чување кокошки и ситен добиток. Вода од бунар а струја од хидрогенератор на локален поток. Никаков интернет, мобилен, или гаџети на вај-фај. Така нема да си многу интересен за АИ-то, ниту за ајдуците шо ќе си вадат очи за влас. Ова би можело да функционира се` додека не те акне некоја јака болештина или ти затреба редовен иљач од аптека.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.322
Поени од реакции
29.124
Има чаре, одамна испробано, ама бара земјоделско-сточарски вештини и ноухау, плус јак карактер и физичка издржливос. Релоцирање во с. Слоештица, Демир Хисарско или во с. Сорле, Мариовско. Што позаакано село во планињето, тоа поарно. Социјална изолација, садење зеленчук и овошје, чување кокошки и ситен добиток. Вода од бунар а струја од хидрогенератор на локален поток. Никаков интернет, мобилен, или гаџети на вај-фај. Така нема да си многу интересен за АИ-то, ниту за ајдуците шо ќе си вадат очи за влас. Ова би можело да функционира се` додека не те акне некоја јака болештина или ти затреба редовен иљач од аптека.
На почеток од мислењево твое почнав веќе и да ги замислувам кокошките како колваат, и како сум собрал свежи јајциња во мутлите на амбарот, а свињите под дабот дробат желади и си ринкаат корења. Дури и ми текна на кој вир ќе пецам кркушки на ларва, и каде би собирал печурки, а и 3-4 кози свртев.

Арно ама оваа последната реченица ми еба векот, до тој мојот вилает во Мариово ни со Уаз на суво време нема да стигнам :D
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.439
Поени од реакции
5.393
На почеток од мислењево твое почнав веќе и да ги замислувам кокошките како колваат, и како сум собрал свежи јајциња во мутлите на амбарот, а свињите под дабот дробат желади и си ринкаат корења. Дури и ми текна на кој вир ќе пецам кркушки на ларва, и каде би собирал печурки, а и 3-4 кози свртев.

Арно ама оваа последната реченица ми еба векот, до тој мојот вилает во Мариово ни со Уаз на суво време нема да стигнам :D
Те свајчам, брат. Јас од сите четири потребни критериуми исполнувам саде еден: јак карактер. Немам скилс, ноухау ниту физичка спремнос.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
214
Поени од реакции
400
Ја сум за пола пола, хај тек индијанци, живееш надвор, поток мини хидро генератот и работиш онлајн, уше сега алгоритмот мисли дека подржавам лгбт, еднаш неделно пуштам такво видео нека регистрира, на инста ко ќе ме адне некој транс, геј или вотдфак ја му праам фолоу бек и чат пат ќе лајкнам шо ќе стават, теми како трансхуманизам и шамански муабети гледам на комп у друга држава со друг акаунт преку профи левел впн.... и така и базен ќе имам а пошто такви ко мене ќе има у комшилук комуната доста ќе ја спастриме и селската амбуланта, ќе изградиме поарна инфраструктура, градинки, аптеки ово оно..... и така ќе ги ревитализираме селата полека... кој сака нек чува и кокошки, можда и јас ќе од заебанција.....
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.322
Поени од реакции
29.124
Те свајчам, брат. Јас од сите четири потребни критериуми исполнувам саде еден: јак карактер. Немам скилс, ноухау ниту физичка спремнос.
gledaj tamu Rambo, Bear Grills sigurno ke se najde neso korisno
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
Много е заебано кога такви ко нас шо се знаат ќе почнат да се оправаат меѓу себе.... ама ако, ја на се ова гледам позитивно, се челичиме у нашта категорија а кај @Bafra не мислам оти е енгр менаџмент работава, он е алхемичар и намерно иде да се закача за да енгрот шо ќе му шприцне адреналин го трансмутира у оперативна енергија и така не пие кафе и заштедува. Ја слично праам али плус и кафе пијам и флертам со комшики за уште појак ефект.
Не бива ни со антагонизирање, ете пробав да го налутам и да има повќе адреналин за трансмутација во корисна енергија. Дури и темпирав порано во денот за да го погодам во времето кога пие кафе, за да се поклопи вишакот енергија... Ништо, @Bafra уште бега од довршување на истиот муабет со кој ми ги поду тестисите веќе неколку години. И сега кога конечно треба да го довршиме муабетот, бега.

Можно е да го исплашив нешто? :unsure:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.752
Поени од реакции
5.997
Не бива ни со антагонизирање, ете пробав да го налутам и да има повќе адреналин за трансмутација во корисна енергија. Дури и темпирав порано во денот за да го погодам во времето кога пие кафе, за да се поклопи вишакот енергија... Ништо, @Bafra уште бега од довршување на истиот муабет со кој ми ги поду тестисите веќе неколку години. И сега кога конечно треба да го довршиме муабетот, бега.

Можно е да го исплашив нешто? :unsure:
Побогу човеку, зашто би си го губел времето со корисен идиот, лажго и плачко (кодош) како тебе? :toe:
Муабетот беше како функционираат ФЕД и завршен е. За други муабети живи здрави, а забавата е гарантирана со возрасни луѓе кои тврдат дека Русија била повеќе капиталистичка од Запад.:pos:
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
214
Поени од реакции
400
Не бива ни со антагонизирање, ете пробав да го налутам и да има повќе адреналин за трансмутација во корисна енергија. Дури и темпирав порано во денот за да го погодам во времето кога пие кафе, за да се поклопи вишакот енергија... Ништо, @Bafra уште бега од довршување на истиот муабет со кој ми ги поду тестисите веќе неколку години. И сега кога конечно треба да го довршиме муабетот, бега.

Можно е да го исплашив нешто? :unsure:
А можно е @Bafra да виде како ја се заебав, почнав да се согласувам со @Ron Burgundy и просто нема веќе адренаин уф нашто општење, со Владе сега пазам, и кога се согласувам не му признавам и контрирам за да си го одржавам или едноставно ќе го спомнам без да го тагнам... шо значи дека на Бафрич ти си му филозоферс стоун шо е на некој начин комплимент.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.752
Поени од реакции
5.997
А можно е @Bafra да виде како ја се заебав, почнав да се согласувам со @Ron Burgundy и просто нема веќе адренаин уф нашто општење, со Владе сега пазам, и кога се согласувам не му признавам и контрирам за да си го одржавам или едноставно ќе го спомнам без да го тагнам... шо значи дека на Бафрич ти си му филозоферс стоун шо е на некој начин комплимент.
Издаица крастаица :kezec:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
А можно е @Bafra да виде како ја се заебав, почнав да се согласувам со @Ron Burgundy и просто нема веќе адренаин уф нашто општење, со Владе сега пазам, и кога се согласувам не му признавам и контрирам за да си го одржавам или едноставно ќе го спомнам без да го тагнам... шо значи дека на Бафрич ти си му филозоферс стоун шо е на некој начин комплимент.
Веројатно треба и да се размисли за трета можност... Си го преценил до немајкаде. :unsure:
Разумен човек не прави непријатели таму каде не мора.
Автоматски споено мислење:


Побогу човеку, зашто би си го губел времето со корисен идиот, лажго и плачко (кодош) како тебе? :toe:
Муабетот беше како функционираат ФЕД и завршен е. За други муабети живи здрави, а забавата е гарантирана со возрасни луѓе кои тврдат дека Русија била повеќе капиталистичка од Запад.:pos:
Јас, во животов никого не сум го кодошел - сите гомнарии јавно пред сите ги коментирам. За она со ботовите зборуваш? Па имам бе јас со подобри работи да се занимавам во животов отколку да се симнувам на тоа ниво со иста мера да враќам на вреѓања и пораки за „пушење курови“. Тоа таму е јавно напишано пред сите, ништо не е тајно и позади грб... Лажго сум бил? Што сум те излажал бе Бафра? А тоа дали сум корисен идиот, останува да се види - не е на мене да кажам. А не е ни до тебе, дури и ако мислиш дека најпаметен си искочил во манипулациите со ковид пандемијата.

Во овој случај прифаќам зборење за мене лично (што е глупаво од мене), пошто провоцираш па сега и јас тебе ќе те коментирам лично (нешто што избегнувам): Неверојатно големо его имаш и тоа максимално те јебе да разбереш некои основни работи за кои цел живот пишуваш. Интересно е како немаш основни разбирања од за работи кои со децении верглаш на форумов. На пример се инаетиш дека не е вистина една општо позната реалност - тоа дека САД имаат приватна банка, која е поседувана од олигархија и која е 100% управувана од олигархијата за нивни цели. Ти си прочитал некои небитни техникалии во нивните регулативи (кои служат за лажење на луѓето и за ништо друго), и си го врзал тоа во крпче и мислиш дека си го фатил господ за јајца. Демек народот ги бира политичарите а тие работат за народот. Сите заедно се држат за раце и пеат „кумбаја“, така?

Ова со ФЕД/САД е битно само како показател колку си прост, неразбирливо е со години да читаш, да пратиш и сепак ништо да не разбереш. Умислен и билмез се први две работи што ми идат на ум кога си ти во прашање. Ни тоа не е проблем, каков си таков си - ама се закачаш бе Бафра. Те игнорирав со години како провоцираш на разни дискусии за истава работа. Не престануваш. Преку фалусов ми дојде. Ме провоцираш со години, и те игнорирав од што несакам да се расправам со тебе. Ама претеруваш... Пред десетина дена ова цитираново ја прели чашата. И отпосле сите твои упорни напнувања - сега како педерче бегаш од муабет кога гледаш дека си во тесно. Not cool. Not cool.

1673253587670.png


Нејсе. Штом нејќеш не мора ние ништо да дискутираме, ама престани бе со провоцирањава ничим изазван. Затоа ајде да се договориме: Ти мене не ме ставај во уста, и јас тебе за возврат нема да те ставам во позиции каде ќе се гледа колку си глуп. Досега максимално се воздржував, ама не и отсега со гомнарскиов однос што го пројави. Како ти со мене, така јас со тебе... Пута 10.

Всушност за повеќето работи и немаме некои драстично спротивни ставови (на страна неколку моменти и инаетот/антагонизмот што го разви), затоа јас од моја страна ти пружам маслиново гранче да нема срања меѓу нас. Но јас само до пола можам да дојдам, што ќе биде понатаму тоа ти самиот ќе одлучиш. Како и да е, биди жив и здрав.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.752
Поени од реакции
5.997
Лажго сум бил? Што сум те излажал бе Бафра?
Веќе објаснив за лажго, но еве пак:
Тврдиш дека смртноста од корона е многу поголема него ли обичен грип, притоа без да приложиш некое инфо, а ти скоро секогаш се расфрлаш со податоци. Јас од Фаучи и од Јоанидис (што бил меѓу често цитирани).
За кодош кажав, нема што да плачеш и пријавуваш кај модератори, кога имаш копче игнор. Мене во темана корона какви се не етикети ми лепеа, какви се не карактеристики, ниту пријавував, ниту цмиздрев, а со Тенеке и Рон пак си тераме муабети, бидејќи после 3год се виде кој беше во право.

А тоа дали сум корисен идиот, останува да се види - не е на мене да кажам. А не е ни до тебе,
Ти на пола форум ни имаш кажано дека сме корисни идиоти, ама ние другите немаме право за тебе :zver: .
Се виде дека си корисен идиот за короната и објаснив зашто, па еве пак. Ти кој со децении пишуваш за заговори, како системот е корумпиран, како лошата олигархија, (само Руската е добра и чесна) прави разни финти да не јебава, ти кој читаш за здравје, требаше меѓу првите да сфатиш и укажеш дека е театар, а не да поддржуваш штетните мерки. Сега џабе срамежливо споделуваш некои недокажани последици од мрна вакцините. :kezec:

ако мислиш дека најпаметен си искочил во манипулациите со ковид пандемијата.
Нема манипулации, ене читај во темата, топчестите верници така тврдат.:toe:
Секако не сум ни најпаметен, а ни многу паметен, туку просечно паметен, па знам од кого да прифаќам информации, за разлика од тебе.

Ти си прочитал некои небитни техникалии во нивните регулативи (кои служат за лажење на луѓето и за ништо друго), и си го врзал тоа во крпче и мислиш дека си го фатил господ за јајца.
За да донесеш правилен заклучок, мораш да ги знаеш техникалиите и регулативите, инаку може да си верглаш и вметнуваш што ти год душа сака, илуминати, олигархија и да бидеш превеслан како за короната, што следи после дедоларизација, а богами и со Руските неискрени намери.

Прво имаш ова:
Ова со ФЕД/САД е битно само како показател колку си прост
Умислен и билмез се први две работи што ми идат на ум кога си ти во прашање
Ти мене не ме ставај во уста, и јас тебе за возврат нема да те ставам во позиции каде ќе се гледа колку си глуп. Досега максимално се воздржував, ама не и отсега со гомнарскиов однос што го пројави. Како ти со мене, така јас со тебе... Пута 10.

За после да имаш ова, што реално е и точно
Всушност за повеќето работи и немаме некои драстично спротивни ставови (на страна неколку моменти и инаетот/антагонизмот што го разви), затоа јас од моја страна ти пружам маслиново гранче да нема срања меѓу нас.
Сега излезе дека 2та сме глупи и умислени, што не е баш далеку од реалноста, во зависност од кој аспект гледаме :lolzz: .

Значи маслиново гранче не се пружа така комрад Ванлок. Маслиново гранче на друг начин се дава и ти кажав како, т.е. кога ти споделив техникалиите и законите дека конгресот е тој што одлучува за доларот, за долгот, а ФЕД само исполнуваат желбите и наредбите, бидејќи врзани им се рацете без разлика чија сопственост се.
Извини, но веќе кажав кога ќе продолжам нормална комуникација со тебе, па пак ќе се повторам (некако често мора да ти се повторува :cautious: ), кога ќе смениш некои работи кај себе си, што од разни табори ти укажуваат.

Неверојатно големо его имаш и тоа максимално те јебе да разбереш некои основни работи за кои цел живот пишуваш.
Баш би сакал да имам големо его, бидејќи не знам кој ве лажел, но големо его е корисно за човекот. Можеби мислеше на арогнација, но јас и арогнација прифаќам, доколку е заслужена. Лестер и многу други слободно можат да бидат арогантни, бидејќи низ годините тоа што го напишале држи вода, корисно е, па заслужиле.

Разумен човек не прави непријатели таму каде не мора.
Ова страв да го фати човек, на форум непријатели, фали уште да почнеш да ме демнеш и во Ре.Живот :lolzz: .
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
Што со познавањето на деталите од американските закони, кога одбиваш да се соочиш со фактот дека олигархијата со сите закони си го брише задникот кога се однесува за нив, додека истите закони 100% се применуваат кога се работи за сите други. Наивно е да веруваш дека приватната централна банка е независна институција, само затоа што со нејзе називно управувале политичарите а не олигарсите. Истите политичари на власт се носат со парите од олигарсите, тоа е сѐ што треба да ти е јасно (а не ти е).
Олигарсите не би продолжиле да бидат олигархија и постојано повеќе да се богатат, без контрола и без манипулации. Не треба да си гениј или неверојатен познавач за да разбереш cui bono во мноштвото од ситуациите.

И после ти ме ќе ми објаснуваш дека сум бил корисен идиот заради грижата за најблиските. Лично имам пар колега кој почина од ковид, и тој и син му. Изгледа ним не им објасниле дека целата работа е превара. Статистиките не лажат па колку и да се буткани наваму или натаму, генералниот правец се гледа. Јас лично сум прилично фит и активен човек па и мене ова ме лупна од земја, со недели се опоравував. Многу фактори влијаат кој како помина, од рандом моменти (кој сој) до фактори како време на изложеност и количина на вирусни единки кои се внесени. Но еден неспорен фактор е претпазливост и свесност. Не курчење и правење паметен.

Тоа е научната реалност. Економската реалност е друг момент, целата работа се користи и за други агенди и тоа беше јасно од почеток. Уште тогаш беше јасно дека некој свесно ја манипулира економијата во правец на контракција, и тоа сеуште се случува. Ваквите агенди се секогаш прават на полувистини и манипулации, но мора да има нешто што барем донекаде ќе врши заканата со која се плашат луѓето. Ковид19 беше изваден од пропорции да, но не е безопасен и тогаш во тоа време никој од нас не знаеше точно која е реалноста. Ама само многу арогантен (и глуп) ќе си ги ризикува најблиските за да докажува поенти. Или некој што нема најблиски па лесно му е да мудрува.
Една паралела би било следново. Јас кога влегувам во автомобил не избегнувам да ставам појас заради тоа што знам дека нема да имам несреќа, ставам појас за ако некогаш се случи нешто несакано (скраја да е).Како и да е, јас се обидов. Односот го прават двете страни, ти како се однесуваш така ќе добиваш за возврат.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.752
Поени од реакции
5.997
Што со познавањето на деталите од американските закони, кога одбиваш да се соочиш со фактот дека олигархијата со сите закони си го брише задникот кога се однесува за нив, додека истите закони 100% се применуваат кога се работи за сите други.
:pos: Вау, со фактов ја откри америка.
Не знам каде сум напишал такво нешто, па ако можеш сподели, или вообичаено ко за тебе си наметнуваш.

Наивно е да веруваш дека приватната централна банка е независна институција, само затоа што со нејзе називно управувале политичарите а не олигарсите.
Каква дијабола си братее. Сум верувал дека приватните ФЕД се независни, бидејќи политичарите управувале со нејзе :pos:. Добро бе се читаш ли што пишуваш или лупеташ ко по обичај.
Појасно од тоа што ти го споделив неколку пати за ФЕД не може да биде, т.е. иако ФЕД се формирани од приватни банки, немаат независност во одлучувањето, туку сите одлуки им зависат од конгресот и претседателот (по автоматизам, немаат никаква независност). Ама за тебе нема никаков проблем да си наметнуваш глупости што не сум ги кажал или сам да толкуваш.

Истите политичари на власт се носат со парите од олигарсите, тоа е сѐ што треба да ти е јасно (а не ти е).
Вауу какво откритие од Ванлок, додуша секој над 25год веќе тоа му е јасно, ама ете Ване има моќ за сите други да знае што им е јасно, а што не, оти на нас другите ништо не ни е јасно и чекаме ти да не просветлиш. (y)

И после ти ме ќе ми објаснуваш дека сум бил корисен идиот заради грижата за најблиските. Лично имам пар колега кој почина од ковид, и тој и син му. Изгледа ним не им објасниле дека целата работа е превара.
Никој не рекол не треба да се грижиш за себе и најблиските, ама ништо ново во твоите спинови. Туку државата не смееште такви присилни мерки да носи, да изјавуваат лаги за % на смртност и преносливост. Видиш, пак тврдиш нешто за мене, што не сум го кажал, ама вообичаена пракса ти е тоа.
Да, јас имам право за оваа ситуација да ти кажам дека си бил корисен идиот. Ко што имам и за дедоларизација, бидејќи ништо нема да смени за човештвото, а па најмалку за МКД.

Ковид19 беше изваден од пропорции да, но не е безопасен и тогаш во тоа време никој од нас не знаеше точно која е реалноста
Еве по 4ти пат пак ќе ти кажам. Се знаеше, Фаучи на писмено има напишано колкава е смртноста и преносливоста, имавме идеален случај со тој крузерот, ама ти пак лажи дека никој не знаел, само за да не признаеш дека си бил корисен идиот. :kezec:

Како и да е, јас се обидов.
Јак ти беше обидов, нема што, наметнуваш рабтои што не се кажани, се земаш за слобода да толкуваш што на другите им е јасно, а што не.
Потруди се само исклучиво за себе да збориш, за своите гледања на состојбите, споделувај инфо, а не другите што сакале да кажат, или што мислеле, или дал биле корисни идиоти. Досаден си веќе, не те хранам со реплики, ментален трол.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
Вауу какво откритие од Ванлок, додуша секој над 25год веќе тоа му е јасно, ама ете Ване има моќ за сите други да знае што им е јасно, а што не, оти на нас другите ништо не ни е јасно и чекаме ти да не просветлиш. (y)
Појасно од тоа што ти го споделив неколку пати за ФЕД не може да биде, т.е. иако ФЕД се формирани од приватни банки, немаат независност во одлучувањето, туку сите одлуки им зависат од конгресот и претседателот (по автоматизам, немаат никаква независност). Ама за тебе нема никаков проблем да си наметнуваш глупости што не сум ги кажал или сам да толкуваш.
Проблем како за прваче: Ако политичарите управуваат со ФЕД, а олигарсите ги поставуваат на власт политичарите... Крајно, кој ја контролира ФЕД? :unsure:
ФЕД е централната банка на САД, за некој што можеби не знае. Се работи за банка која е приватна сопственост на олигарсите во САД. Во ниедна друга држава централните банки не се приватна сопственост.

(едит)
Туку државата не смееште такви присилни мерки да носи, да изјавуваат лаги за % на смртност и преносливост.
Смеела не смеела е друг муабет. Се дешаваат работите во real time, нормален човек ќе направи се за да ги заштити најблиските па макар и да се сомнева дека нешто не е како што се прикажува.

Невиден курч е тоа дека ти паметњаковичот веднаш си знаел дека целата работа со ковид пандемијата е целосно измислена..
Ти реков дека лично имам колега што почина од ковид19, и син му по неколку денови. Здрав прав човек. Повеќето луѓе имаат познати што не поминале добро. Ама ти у старт знаеше дека нема гајле, безбедно е и може се да се игнорираат предупредувањата.


Прилично глупаво размислување, а тоа што се фалиш со истото е дамбетер.
Не се согласувам со многу работи кои се направија, на пример кога се виде дека немаме дисциплина за локдаун а еве и Кина само ја одложи епидемијата. Сертификатите исто (јас го јадев на службен пат, со недели морав секој ден да идам да се тестирам). Тоа е друго. Ама да кажеш дека опасноста не постои... Ќе ми кажеш ли следно и дека земјата е рамна? Како си тргнал, нема да се изненадам.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom