Падот на империјата

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.255
Поени од реакции
23.727
Не наметнувај работи кои не сум ги изјавил.
Еве да ти олеснам, (оти си плачипи*ка, прв почнуваш со зад скриени вреѓања), единствена држава за која сум кажал дека има демократија последни 50години е Швајцарија. Но бидејќи не го прашаа народот дали дозволува губење на компаративната предност од другите (откажаа од тајност на банкарските сметки) и тие веќе нема да се тоа што биле.
Сеа не измислувај „скриени вреѓања“ за да си оправдаш некултурата. Нејсе тоа... Дали јас добро те разбирам дека се согласуваш дека во САД нема демократија?

Затоа што ако се согласуваш, се согласуваш и со тоа дека политичарите не се донесени на власт на демократски начин. Согласни сме до овде барем? Или лошо те разбрав, па ти сепак веруваш во дедо мраз во постоење на демократија во САД?
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
263
Поени од реакции
459
@Goyathlayyy кој левел на маѓепсник е плафон за ваква неспособност за практикување anger management? :unsure:
Много е заебано кога такви ко нас шо се знаат ќе почнат да се оправаат меѓу себе.... ама ако, ја на се ова гледам позитивно, се челичиме у нашта категорија а кај @Bafra не мислам оти е енгр менаџмент работава, он е алхемичар и намерно иде да се закача за да енгрот шо ќе му шприцне адреналин го трансмутира у оперативна енергија и така не пие кафе и заштедува. Ја слично праам али плус и кафе пијам и флертам со комшики за уште појак ефект.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.255
Поени од реакции
23.727
Епа имаш значи добар издувен вентил. Он нема и останува во него тоа, го дуе и бара начини да излезе. Јако го јебе тоа егото, го тера да прави кловн од себе... Некој совет како да му помогнеме?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.411
Поени од реакции
6.708
Сеа не измислувај „скриени вреѓања“ за да си оправдаш некултурата. Нејсе тоа... Дали јас добро те разбирам дека се согласуваш дека во САД нема демократија?

Затоа што ако се согласуваш, се согласуваш и со тоа дека политичарите не се донесени на власт на демократски начин. Согласни сме до овде барем? Или лошо те разбрав, па ти сепак веруваш во дедо мраз во постоење на демократија во САД?
Не се оправдувам де, а не ни офкам, ниту плачам дал некој друг према мене е каков што си е. Кажав и зашто сум таков во меѓусебниве преписки, (ќе повторам) оти најдобронамерно ти објаснив како функционираат ФЕД, а ти си го сфати ко лична навреда и забега во сосема 6та зајачка дупка.

Или лошо те разбрав, па ти сепак веруваш во дедо мраз во постоење на демократија во САД?
Ништо ново од тебе, па нормално да не ти јас што сум напишал:
единствена држава за која сум кажал дека има демократија последни 50години е Швајцарија.

Много е заебано кога такви ко нас шо се знаат ќе почнат да се оправаат меѓу себе.... ама ако, ја на се ова гледам позитивно, се челичиме у нашта категорија а кај бафрич не мислам оти е енгр менаџмент работава, он е алхемичар и намерно иде да се закача за да енгрот шо ќе му шприцне адреналин го трансмутира у оперативна енергија и така не пие кафе и заштедува. Ја слично праам али плус и кафе пијам и флер
1ва грешна констатација е дека се знаеме. Ниту лично, ниту приватна порака сум разменил со Ванлок (бар колку што ме држи сеќавање).
2ра полугрешна информација е дека не пијам кафе. Почнав да пијам (2-3 пати неделно) , оти ми донесоа на поклон. Било квалитетно кафе и многу скапо (со некои животинки е на амбалажата, го начекале на попуст), па да не се фрли, ама искрено не правам некоја разлика.

Тоа за адреналинот ќе да си во право, ама па не мора се за мене да издаваш, кај ти е психијатриската дискреција (оти добра проценка правиш) :D.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.255
Поени од реакции
23.727
Не се оправдувам де, а не ни офкам, ниту плачам дал некој друг према мене е каков што си е. Кажав и зашто сум таков во меѓусебниве преписки, (ќе повторам) оти најдобронамерно ти објаснив како функционираат ФЕД, а ти си го сфати ко лична навреда и забега во сосема 6та зајачка дупка.Ништо ново од тебе, па нормално да не ти јас што сум напишал:

1ва грешна констатација е дека се знаеме. Ниту лично, ниту приватна порака сум разменил со Ванлок (бар колку што ме држи сеќавање).
2ра полугрешна информација е дека не пијам кафе. Почнав да пијам (2-3 пати неделно) , оти ми донесоа на поклон. Било квалитетно кафе и многу скапо (со некои животинки е на амбалажата, го начекале на попуст), па да не се фрли, ама искрено не правам некоја разлика.

Тоа за адреналинот ќе да си во право, ама па не мора се за мене да издаваш, кај ти е психијатриската дискреција (оти добра проценка правиш) :D.
Не ми кажувај за Швајцарија, за САД зборуваме.

Многу си суров. Имај милост кон моите скромни можности да разберам што кажуваш... Зошто не можеш јасно да кажеш: Се согласуваш ли дека во САД не постои демократија? Едноставно да или не, тоа би бил јасен и фер одговор.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
263
Поени од реакции
459
1ва грешна констатација е дека се знаеме. Ниту лично, ниту приватна порака сум разменил со Ванлок (бар колку што ме држи сеќавање).
2ра полугрешна информација е дека не пијам кафе. Почнав да пијам (2-3 пати неделно) , оти ми донесоа на поклон. Било квалитетно кафе и многу скапо (со некои животинки е на амбалажата, го начекале на попуст), па да не се фрли, ама искрено не правам некоја разлика.

Тоа за адреналинот ќе да си во право, ама па не мора се за мене да издаваш, кај ти е психијатриската дискреција (оти добра проценка правиш) :D.
Ааа моја грешка, не користам е со апострпфф, значи евритинг, сезнајковци.... мислев дека ќе осетиш у етерот на шо мислам...

Али и ја не осетифф дека си почнал кафе да пиеш, ме дефокусираше една ливадарка на која денес и беше топло па така напред по велкминг за погледи беше, нормално и она е алхемичарка па си дадовме двајцата дозичка... туку.... можда затоа @Vanlok има таков утисак дека ти ненавикнат на дупла доза сега ко на кока си... немој случајно и по комшики/колешки да се смешкаш.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.411
Поени од реакции
6.708
Ааа моја грешка, не користам е со апострпфф, значи евритинг, сезнајковци.... мислев дека ќе осетиш у етерот на шо мислам...

Али и ја не осетифф дека си почнал кафе да пиеш, ме дефокусираше една ливадарка на која денес и беше топло па така напред по велкминг за погледи беше, нормално и она е алхемичарка па си дадовме двајцата дозичка... туку.... можда затоа @Vanlok има таков утисак дека ти ненавикнат на дупла доза сега ко на кока си... немој случајно и по комшики/колешки да се смешкаш.
Уживај и да си ставил апостроф, џабе ќе ти било, оти сум дудук за граматички правила. :icon_lol:
Јас во брзање прочитав, ко Вас, а ти си напишал ко нас, па таков одговор дадов
кога такви ко нас шо се знаат
Ти заврши ли со проектот, задоволни ли клиентите :)
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
507
Поени од реакции
968
Претпоставувам дека знаеш ама зошто да не повториме некои за работи за потенцијалните читатели...
Од 1879-та до 1933-та доларот имал покритие од злато. Да не должиме понатаму за историја, Бретон Вудс, создавање на приватна централа банка (овде морам да бидам внимателен да не го вознемирам Бафра), итн.

Фактите денес се дека доларот нема друго покритие освен (наметнатата) доверба од луѓето/државите ширум светот. Тоа базирано пред се заради статусот на доларот како светска петровалута и валута за државни девизни резерви.

Надвор од тоа? Се работи за чист фиат. О да, имаат некои фенси механизнми кои нивниот QE го прави нешто различен од истите механизми кај другите централни банки. QE - quantitative easing, еуфемизам за принтање пари (без физички да ги принтаат).
Нејсе, тие разлики во механизмите се за да се палат млади м... ех, за пи-ар и да се палат луѓето кои навиваат за нив. На крај пак доларот е парче хартија (дигитална или физичка) со ветување дека доларот вреди толку и толку парчиња леб, толку и толку лименки пиво, итн. Кога издаваат нови такви деноминации (ветувања), едноставно создаваат долг. И тоа го прават многу долго време. И сега имаат многу голем долг.Toa некој некогаш ќе треба да го плати. Или кога нема веќе да има што друго едноставно ќе прогласат банкрот и сите други држави/луѓе ќе останат со стапот во раце. И пред да се возбудат некои овде, САД имаат федерален закон кој ги спречува да прогласат банкрот, но... :unsure:

Во моментов најголемите американски проблеми за задржување на довербата и статусот на доларот како светска петровалута и валута за државни девизни резерви: Саудијска Арабија почна да продава нафта во јуани, RMB, кинеската валута. Значи не само Кина и Русија што не тргуваат во долари меѓусебно и секогаш кога можат со други држави, туку и Саудијска Арабија најголемиот американски сојузник за одржување на статусот на доларот - и тие почнаа да не го третираат доларот како единствена валута за трговија со фосилни горива.
Потоа го имаме и едностраното замрзнување на руските државни резерви, кои јавно покажуваат дека т.н. „меѓународни институции“ се целосно контролирани од САД. Сите други држави изгубија доверба во тој „меѓународен систем“... И така, статусот на доларот е во надолна линија. Довербата во него е во надолна линија. А статусот и довербата е се што еден ФИАТ го држи да има некаква замислена вредност.


Што се тиче Бафра да ти го признае ова? Никогаш нема да го направи тоа. Јас се обидував, но во ваквите ситуации му се јавува таква силна когнитивна дисонанца, да губи контрола и навредува без осет... Еве и сега ме фаќа страв за кој лапсус ќе ме направи пемпере (додека ја игнорира суштината). :unsure:
После 2008 нема ниту доверба ниту бакрач, лестер е во право погоре, само стапот е останат. Со стапот ги присилуваат сите вазали од најситните како северџание па до најголемите и најпотчинетите како јапан и Германија да купуваат американски обврзници и со тоа да ја закрпат домашната буџет на дупка и вештачки да го одржат курсот на доларот. По истиот принцип ја извезуваат инфлацијата најмногу во Европа и јапан. Затоа е критично русите да победат во Украина и да покажат дека нато не може да добие прокси војна во Европа. Отепаните и измрзнати ѓерманци ќе размислат два пати дали ќе го трпат ова понижување после руската победа. Дури и јапан почна наголемо да ги продава американските обврзници последниве 4 месеци, им дојде од газот во глаата откога јенот девалвира 40%. Крајот на доларот е блиску, едно сценарио е руско германска интеграција (тука ние конечно ќе се офајдиме), а друго е Кина да го земе тајван и да им потопи носач на авиони. Господ знае кое ќе биде попрво.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.646
Поени од реакции
32.045
После 2008 нема ниту доверба ниту бакрач, лестер е во право погоре, само стапот е останат. Со стапот ги присилуваат сите вазали од најситните како северџание па до најголемите и најпотчинетите како јапан и Германија да купуваат американски обврзници и со тоа да ја закрпат домашната буџет на дупка и вештачки да го одржат курсот на доларот. По истиот принцип ја извезуваат инфлацијата најмногу во Европа и јапан. Затоа е критично русите да победат во Украина и да покажат дека нато не може да добие прокси војна во Европа. Отепаните и измрзнати ѓерманци ќе размислат два пати дали ќе го трпат ова понижување после руската победа. Дури и јапан почна наголемо да ги продава американските обврзници последниве 4 месеци, им дојде од газот во глаата откога јенот девалвира 40%. Крајот на доларот е блиску, едно сценарио е руско германска интеграција (тука ние конечно ќе се офајдиме), а друго е Кина да го земе тајван и да им потопи носач на авиони. Господ знае кое ќе биде попрво.
Имаат друга игра пред да девалвира, и официјално се тестира од пред неколку месеци, и очекувај дека ќе се избришат многу долгови преку ноќ, барем за продавање на магла се најдобри.

Она што е битно во светот е да се направи каков таков баланс, само силни Русија и Кина ќе бидат гарант за „глобален мир“ во наредните години.
Нема да има победник/губитник и не смее да има, а овие нема и не треба да се распаднат, само што балансот ќе даде можност за поголема слобода кај државите + неколку нови децении за интензивен прогрес.

Она што мене ме плаши, а ни е на врата, е како ќе се реорганизираме во нов систем со доаѓањето на вештачка интелигенција/роботи, затоа што со скоро сите тековни системи ќе биде проблем. Сеуште не сме во можност да направиме автоматизација на 100% од работите, а ќе имаме луѓе кои се тотално непотребни за општествата, а нема ни да сакаат да работат пониски работи. Ако ги храни системот без да допринесуваат - проблем од тие што ќе работат, ако не ги храни - протести и немири, ќе биде зезнато.

Уште поголем проблем кој е на врата е како ќе се контролира AI-то, дали ќе се постават ограничувања до кој степен ќе се развива и кој е тој што ќе успее да контролира, како ќе се контролира приватноста, интернет безбедноста, а со смарт домовите и воопшто целата безбедност?
Ако до пред неколку години беше сеуште само sci-fi, сега веќе е тука, и од ден на ден ќе станува се подобро и за многу брзо ќе ги надмине и тие што го развиваат во моментов.
Имам прилика да сум вклучен во неколку проекти во кои интензивно се развиаат и тестираат ML модели, и на моменти е застрашувачки колку е прецизно за работи кои во минатото беше незамисливо да се автоматизираат, и не рандом глупости, туку работи за кои досега даваа одлуки инженери.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
263
Поени од реакции
459
Ти заврши ли со проектот, задоволни ли клиентите :)
Земавме одмор, клиентите не се баш среќни ама кој ги ебе, нек се навикнат оти има и ортодоксни празници, плус веќе потпишаа, работава е до пола, исплатија третина така да....

Имаат друга игра пред да девалвира, и официјално се тестира од пред неколку месеци, и очекувај дека ќе се избришат многу долгови преку ноќ, барем за продавање на магла се најдобри.

Она што е битно во светот е да се направи каков таков баланс, само силни Русија и Кина ќе бидат гарант за „глобален мир“ во наредните години.
Нема да има победник/губитник и не смее да има, а овие нема и не треба да се распаднат, само што балансот ќе даде можност за поголема слобода кај државите + неколку нови децении за интензивен прогрес.

Она што мене ме плаши, а ни е на врата, е како ќе се реорганизираме во нов систем со доаѓањето на вештачка интелигенција/роботи, затоа што со скоро сите тековни системи ќе биде проблем. Сеуште не сме во можност да направиме автоматизација на 100% од работите, а ќе имаме луѓе кои се тотално непотребни за општествата, а нема ни да сакаат да работат пониски работи. Ако ги храни системот без да допринесуваат - проблем од тие што ќе работат, ако не ги храни - протести и немири, ќе биде зезнато.

Уште поголем проблем кој е на врата е како ќе се контролира AI-то, дали ќе се постават ограничувања до кој степен ќе се развива и кој е тој што ќе успее да контролира, како ќе се контролира приватноста, интернет безбедноста, а со смарт домовите и воопшто целата безбедност?
Ако до пред неколку години беше сеуште само sci-fi, сега веќе е тука, и од ден на ден ќе станува се подобро и за многу брзо ќе ги надмине и тие што го развиваат во моментов.
Имам прилика да сум вклучен во неколку проекти во кои интензивно се развиаат и тестираат ML модели, и на моменти е застрашувачки колку е прецизно за работи кои во минатото беше незамисливо да се автоматизираат, и не рандом глупости, туку работи за кои досега даваа одлуки инженери.
Веќе се дешава во применета уметност со Мидџурни, Стејбл Дифјужн.... гејминг компании ќе немаат потреба од дизајнери, маркетинг агенции исто, уан мен шоу ќе е работава твои колеги неебитиси мотивирани од пари праат алатки кои преку ноќ ќе заменат многу работни места без уопште да имаат мудрост дека мора транзиција да има... али до таму не гледаат, битно миљонче да напраат за да може да фукнат јака порничарка и да му покажат на Џоко шо им мавал заушки у средно кој е главен сега.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.646
Поени од реакции
32.045
Земавме одмор, клиентите не се баш среќни ама кој ги ебе, нек се навикнат оти има и ортодоксни празници, плус веќе потпишаа, работава е до пола, исплатија третина така да....


Веќе се дешава во применета уметност со Мидџурни, Стејбл Дифјужн.... гејминг компании ќе немаат потреба од дизајнери, маркетинг агенции исто, уан мен шоу ќе е работава твои колеги неебитиси мотивирани од пари праат алатки кои преку ноќ ќе заменат многу работни места без уопште да имаат мудрост дека мора транзиција да има... али до таму не гледаат, битно миљонче да напраат за да може да фукнат јака порничарка и да му покажат на Џоко шо им мавал заушки у средно кој е главен сега.
Капитализам и ренесанса ти е ова, тотално е небитно кој што ќе мисли, секој пробува да направи што е можно повеќе материјални средства со вештините што ги има.
Инаку да, овие 2 се само мал дел од тоа што се случува, и ќе се случува.
Она што е пострашно е тие со заушките се палат уште повеќе на ваквите работи, само пиши му AI на било кој софтвер и ќе се истепаат да го земат за да прават чалам наоколу дека прават интеракција со вештачката интелигенција.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
263
Поени од реакции
459
Капитализам и ренесанса ти е ова, тотално е небитно кој што ќе мисли, секој пробува да направи што е можно повеќе материјални средства со вештините што ги има.
Инаку да, овие 2 се само мал дел од тоа што се случува, и ќе се случува.
Она што е пострашно е тие со заушките се палат уште повеќе на ваквите работи, само пиши му AI на било кој софтвер и ќе се истепаат да го земат за да прават чалам наоколу дека прават интеракција со вештачката интелигенција.
Интересно е шо наместо со новата технолошка револуција да роботизираме и замениме физички репетитивни работи ние уствари прво ќе ги поништиме сите умствени и креативни и место социјална помош да му даваме на Џоко уствари ние ќе ја примаме оти за берење краставици не не бива. АИ и тебе ќе те замени, само ќе си кодира, ти арно шо уше сеа ќе му ставиш бек дор и ќе е многу битно у иднина да ти се биде другар, ја гледам таа карта ја играш. :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.637
Поени од реакции
34.883
Интересно е шо наместо со новата технолошка револуција да роботизираме и замениме физички репетитивни работи ние уствари прво ќе ги поништиме сите умствени и креативни и место социјална помош да му даваме на Џоко уствари ние ќе ја примаме оти за берење краставици не не бива. АИ и тебе ќе те замени, само ќе си кодира, ти арно шо уше сеа ќе му ставиш бек дор и ќе е многу битно у иднина да ти се биде другар, ја гледам таа карта ја играш. :)
зоки, како што гледам размислуваат креативните и умствените процеси да ги автоматизираат како преку пиратирање досега креирани информации. Дали слики на Ван Гог или некое Трајче. И инженерите, и други специјалисти да ги вратат по фабриките на лента. Оваа автоматизација не е на арно што ја туркаат Маск и другарчињата у тоа openai.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
263
Поени од реакции
459
зоки, како што гледам размислуваат креативните и умствените процеси да ги автоматизираат како преку пиратирање досега креирани информации. Дали слики на Ван Гог или некое Трајче. И инженерите, и други специјалисти да ги вратат по фабриките на лента. Оваа автоматизација не е на арно што ја туркаат Маск и другарчињата у тоа openai.
Ќе трпи и порно индустријата, си ставиш ВР гаглс, кажеш каква да ти дојде, АИто одма ја ренда ријл тљјм... доле имаш музалка на таквото... али ќе има и такви шо ќе сакаат автентична натурал таслачина да гледаат... дури ќе се цени и плаќа повеќе така да онлифенс нена да умре па ја и љубената сме сејф.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.646
Поени од реакции
32.045
Интересно е шо наместо со новата технолошка револуција да роботизираме и замениме физички репетитивни работи ние уствари прво ќе ги поништиме сите умствени и креативни и место социјална помош да му даваме на Џоко уствари ние ќе ја примаме оти за берење краставици не не бива. АИ и тебе ќе те замени, само ќе си кодира, ти арно шо уше сеа ќе му ставиш бек дор и ќе е многу битно у иднина да ти се биде другар, ја гледам таа карта ја играш. :)
Тоа бара народот, тоа и добива, никој не може да ти продаде/воведе нешто ако ти не го сакаш.

И програмерите ќе ги замени со тек на време, не реков никаде дека ќе бидат имуни, веројатно најмалку ќе бидат афектирани занаети и сл.

Не играм никаква карта јас, само давам соодветен сервис за тоа што сум платен, воопшто не ме интересира намената на продуктот и дали сите ќе го сакаат, битно е да е задоволен инвеститорот ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom