Падот на империјата

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.204
Поени од реакции
23.173
Ова реално би значело одмрзнување на многу замрзнати конфликти, вклучително и тука на Балканот. Што не е добро за нас, пошто како нација не сме спремни за некаков конфликт.Важно ние се продадовме сосе гаќи и влеговме во НАТО...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.375
Поени од реакции
5.835
Балканот постојано е во некоја криза, фрка, војна, крвишта, довољно мржње довољно ината за бар још два-три рата, ништо ново под капата небесна. Чудна е моменталнава релативна стабилност :) ама и за тоа може да се најде чаре, да се запали некое ратиште.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.088
Поени од реакции
6.363
Ова реално би значело одмрзнување на многу замрзнати конфликти, вклучително и тука на Балканот. Што не е добро за нас, пошто како нација не сме спремни за некаков конфликт.Важно ние се продадовме сосе гаќи и влеговме во НАТО...
Како тоа ЕУ и Империја... Империја се знае сега кој е.
Која ЕУ земја е спремна за конфликт... Меркелка со имигрантите, економските кризи што претстојат, народ по стрес, поделен меѓу себе само за да одбрани партијата која ја преферирал, итн итн.
Норвешка, УК би требало полесно да поминат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.204
Поени од реакции
23.173
Како тоа ЕУ и Империја... Империја се знае сега кој е.
Која ЕУ земја е спремна за конфликт... Меркелка со имигрантите, економските кризи што претстојат, народ по стрес, поделен меѓу себе само за да одбрани партијата која ја преферирал, итн итн.
Норвешка, УК би требало полесно да поминат.
За САД зборам бе @Bafra читај мајку му... Коментарите се на Меркелка и Макрон, Меркелка збори за фактот дека САД ја губи позицијата, а Макрон збори за мозочната смрт на НАТО, ко да не знаеме кој е мозокот на НАТО...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.088
Поени од реакции
6.363
За САД зборам бе @Bafra читај мајку му... Коментарите се на Меркелка и Макрон, Меркелка збори за фактот дека САД ја губи позицијата, а Макрон збори за мозочната смрт на НАТО, ко да не знаеме кој е мозокот на НАТО...
Де бе па ти, малку народ ќе излезе на улица и одма САД се распаднале.
Нормално социјалистичка Франција и окупаторска Германија ќе ја префрлат вината на друг.
Таа желба кога САД ќе изгубат доминација покасно ќе ти се оствари. Сега се само на почеток од тој процес.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.170
Поени од реакции
7.433
Ова со падот на империјата е во најмала рака смешно. Она што се случува во САД моментално е обид за прераспределба на политичката моќ во рамките на државата, ништо страшно. Тоа што се употребуваат неконвенционални средства е дел од играта. Луѓето не разбираат каква сила е САД, пред се воена. Воената машинерија на Америка е нешто неверојатно.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.643
Поени од реакции
9.680
Ова со падот на империјата е во најмала рака смешно. Она што се случува во САД моментално е обид за прераспределба на политичката моќ во рамките на државата, ништо страшно. Тоа што се употребуваат неконвенционални средства е дел од играта. Луѓето не разбираат каква сила е САД, пред се воена. Воената машинерија на Америка е нешто неверојатно.
САД навистина се супер сила ама распадот им се дешава од внатре.Неморалност,криминал антифа,феминизам,наркомани кои окупираат цели квартови,гета во кои црнците се касапат мегу себе.Дали ова ти звучи како функционална држава?
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.170
Поени од реакции
7.433
САД навистина се супер сила ама распадот им се дешава од внатре.Неморалност,криминал антифа,феминизам,наркомани кои окупираат цели квартови,гета во кои црнците се касапат мегу себе.Дали ова ти звучи како функционална држава?
Никаков распаѓање не им се дешава, не драмете. Неморалноста постои од кога е свет и век. А државата сигурно нема заради феминизмот или гетата да им се распадне. Мешате баби и жаби.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.209
Поени од реакции
3.554
САД навистина се супер сила ама распадот им се дешава од внатре.Неморалност,криминал антифа,феминизам,наркомани кои окупираат цели квартови,гета во кои црнците се касапат мегу себе.Дали ова ти звучи како функционална држава?
Да
Така функционираат 70 години, само медиумската покриеност се смени
Всушност ситуацијата им била далеку полоша за време Виетнам, па знаеме како се издигнаа на сред пораз. Со воен пораз земјата им напредува, нелогично ама функционира
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.665
Поени од реакции
15.392
Ова реално би значело одмрзнување на многу замрзнати конфликти, вклучително и тука на Балканот. Што не е добро за нас, пошто како нација не сме спремни за некаков конфликт.Важно ние се продадовме сосе гаќи и влеговме во НАТО...
Немаше врска НАТО со генгбенгот што ни го направија...ние бевме слуги и пред тоа. Ништо со ова не добивме, освен што ќе плаќаме екстра и што ќе инсталираат ICBM-ки по Криволак најверојатно.
Од денешна перспектива влезот во НАТО го искористија на начин како куче со скапана коска што би го мамел.....хахаххах секоја чест, мора да се признае дека се генијалци тие што ги водат тековите во светов.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.251
Поени од реакции
7.256
САД навистина се супер сила ама распадот им се дешава од внатре.Неморалност,криминал антифа,феминизам,наркомани кои окупираат цели квартови,гета во кои црнците се касапат мегу себе.Дали ова ти звучи како функционална држава?
Дечко државата им е изградена врз база на криминал, неморалност, наркоманија, гета итн, така и опстојува со години и векови.Е сега споредено со пред 100,200,300 години достапноста на информациите и медиумската покриеност е сосема друга, па добар дел од прикаските паѓаат у вода, додека постоечките се спинуваат итн.

Два-три прогресивни бранови/движења се ко мува околу змеј, така да уживај ништо не им е.Им идат избори, си тераат засегнатите пропаганда и агенда, ништо страшно.
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Темава... имам слушнато некаде дека Америка не е империјална сила туку револуционерна...
Ова е инаку раскол, поделба на Западот на англо-океански и евро-континетален блок. Ова беше очекувано уште со соединувањето на Германија, замената на германската марка со германското евро и чудниот брак меѓу херр Дојчланд и мадамозељ Франс со посвојувањето на бројни деца-вазали околу нив.
ЕУ веќе е политички и економски централизирана, им фали уште воена централизација за да се воздигнат како нова Света Евробриселска Империја.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.665
Поени од реакции
15.392
Иначе околу распадот на системот...се си мислаам дека они сами си го прават сценариово. Пошто економски им е неодржлив системот, преголем јаз има помеѓу богатите и просечните, преку 90% од парите е во корпорациите. Како и да е, на голема врата доаѓаат квантните компјутери во комбинација со AI што ќе направи страшен пресврт во светов во поглед на роботизација па и киборгизација.....мислам дека се се врти околу овие трансхуманистички идеи и концепти, па дури и пандемијава е дел од тој план.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.088
Поени од реакции
6.363
САД навистина се супер сила ама распадот им се дешава од внатре.Неморалност,криминал антифа,феминизам,наркомани кои окупираат цели квартови,гета во кои црнците се касапат мегу себе.Дали ова ти звучи како функционална држава?
Точно така, историски факт е секоја светска империја, самата од себе се распаднала. Така и со САД ќе биде.

Неморалноста исто точно постоела отсекогаш, но битно е во колкава мера. Во САД, а и остатокот од светот, немало толкава распространетост, лесно прифатлива неморалност како што има сега во овој период, а и само уште повеќе тонеме.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.060
Поени од реакции
15.808
САД навистина се супер сила ама распадот им се дешава од внатре.Неморалност,криминал антифа,феминизам,наркомани кои окупираат цели квартови,гета во кои црнците се касапат мегу себе.Дали ова ти звучи како функционална држава?
Во 60ти во Америка сеуште имало расна сегрегација, црнците ги праќале позади во автобусо,протести и тн.. додека социјалистичките земји примале црнечки студенти, немало расизам, немало национализам. Видовме кој како заврши. Треба да сватите дека Америка е моќна држава не само ради општественото уредување туку и самата географија. Изолирана од сите конкуренти со океан, богата со ресурси од секој вид, пример лани беа број еден производители на гас и нафта и тн. Земја од тој тип секогаш ќе привлекува млади и паметни луѓе од цел свет, а начинот на кој им функционира општеството овозможува истите да бидат лесно асимилирани.
За жал друго место моментално што ќе привлече тип како Елон Маск да дојде и да направи фирма од неколку милијарди во туѓа држава нема. Кина е сосема друг тип на играч, можда ЕУ ако се интегрира поише али далеку се од тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom