Падна малезиски авион во Украина.

  • Креатор на темата templar55
  • Време на започнување

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Декстер, не ти е лоша теоријата - еднакво добро е докажана како и БУК теориите на Игорче.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.484
Поени од реакции
11.539
Декстер, не ти е лоша теоријата - еднакво добро е докажана како и БУК теориите на Игорче.
Моја грешка, заборавив да ја комплетирам теоријата, не ја пишав целосно:

Авионот бил соборен од БУК, но Марсовци управувале со БУК - от.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
„Руски воени инжињерски експерти„... ;)

Кои се тие експерти, Игорче?
Која е таа „пропагандната стратегија на русите„? Novaya Gazeta е демек руска пропаганда?? :P
Тоа што си го напишал е како да кажеш дека (на пример) Либертас или Алсат се провладини медиуми.

Проверуваш факти пред да постираш глупости?
Не знаеш кои се газди на наведениот медиум, и кои се ставовите на медиумот?

http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Lebedev
Значи само весници директно финансирани од Кремлин се релевантни и непристрасни?

Да издвоеше малку време да го прочиташ извештајот ќе видеше дека на крајот се разработува теоријата дека украински БУК го симнал авионот, ама нели, ти се избрза и тоа да го етикетираш како Горбачева американска пропаганда против Русија.

Па каде си изминативе месец и половина Игорче ?

Темава пресуши без твојата експертиза.

Но како и да е Игорче, што мислиш за оваа теорија:

Марсовци го собориле авионот ?
Тука сум бе, ти кај си?
Кај е твојата експертиза да ја заживее темава во последниве месец и половина?
Декстер, не ти е лоша теоријата - еднакво добро е докажана како и БУК теориите на Игорче.
А уште повеќе основана од су-24 фикциите.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Значи само весници директно финансирани од Кремлин се релевантни и непристрасни?
Игорче, многу лошо спинуваш. Дилетантски лошо всушност.
Демек сега не кажа самиот дека цитираш „пропаганда на русите
Кога ти покажав дека тоа не може да биде руска пропаганда, затоа што весникот е опозициски, веднаш (како вртелешка) се вртиш накај „релевантност и непристрасност„. ;)

Еве да нема (понатамошно) лажење, што си напишал погоре:
Се менува пропагандната стратегија на русите
...
Руски воени инжињерски експерти заклучиле дека сепак БУК ракета го симнала боингот.
http://www.novayagazeta.ru/inquests/68332.html
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.484
Поени од реакции
11.539
Тука сум бе, ти кај си?
Кај е твојата експертиза да ја заживее темава во последниве месец и половина?
Тука сум и јас Игорче, само што не се посветувам на заживување на темава.

Ете ти ја мојата експертиза - Марсовци управувале со БУК - от со кој бил соборен авионот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
ЕДНА ГОДИНА ПО НЕСРЕЌАТА ОТКРИЕНА ШОКАНТНА СНИМКА

Проруски сепаратисти по падот на МХ-17: „Добога, ова се цивили, брзо најдете ја црната кутија!“ (ВИДЕО)

На самата годишнина од падот на авионот на компанијата Малезија ерлајнс во источна Украина, при што загинаа сите 298 патници и членови на екипажот, Дејли телеграф објави снимка на која се гледа како проруски сепаратисти, за кои се тврди дека го урнале, не знаејќи дека станува збор за цивилен авион, први пристигнале на местото на несреќата. Може да се слушне и како тие се шокирани кога сфаќаат дека собориле патнички, а не воен авион.



„Не дозволувајте цивилите да пројдат, ова е патнички авион. Барате ја црната кутија, брзо!“, може да се слушне на снимката.

На видеоснимката се видливи и проруски сепаратисти облечени во воени униформи како ги пребаруваат патничките багажи, со намера да ја најдат црната кутија. Местото на несреќата е покриено со расфрлани предмети и остатоци од жртвите.



Јасно се слуша и разговорот на бунтовниците.

„Малезија. Кој им го дал коридорот?“, прашува еден, додека друг вели „Ова е само облека“.

Командантот, исто така, им наредува на војниците да не пуштаат цивили на местото на несреќата и им дава инструкции како да се реши проблемот.



Холандските иследници рекоа дека резултатите од истрагата треба да бидат објавени во почетокот на октомври оваа година.

Патничкиот авион на Малезија ерлајнс беше урнат пред една година, на летот МХ-17 од Амстердам до Куала Лумпур. Виновникот официјално не е познат, а Русија и Украина заемно се обвинуваат. Авионот наводно е урнат со проектил БУК.
http://www.mkd.mk/svet/vesti/proruski-separatisti-po-padot-na-mh-17-doboga-ova-se-civili-brzo-najdete-ja-crnata-kuti-0
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
По се изгледа се заборави кризата во Украина..
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Медиумскиот ефект беше тогаш потребен, набрзина да ја претстават Русија како „лошите момци“, и да се оправда помошта и подршката на новата влада (воената хунта) во Украина.

Од тој аспект несреќата си ја заврши работата. Сега кога треба да се открие кој е одговорен, а извесно е одговорен тој што експресно брзо „ќари“ од несреќата - е сега никаде ги нема, никој не зборува за тоа и се заташкува работата.
Ама не се секирајте, за некои 50год живи да бидеме па да ја дочекаме декласификацијата - како што беше со на пример, операцијата „Северна Шума“. Ако воопшто ја документирале оваа операција.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Taka e zapadot od sekogash nes elibel d aubie svoj luge da nabedi nekogo.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Без разлика кој од нас двајца што мисли за одделните теории - ова погоренаведеното не се случи пар саати после падот на МН17, туку цели недели/месеци подоцна.
За разлика од нив Америте излегоа со обвинувања и шпекулации за ексремно кратко време, што покажува или голема неозбилност или тендецниозни обвинувања без основа (или вмешаност во настанот).



Објавен беше финалниот заклучок на комисијата, односно нивното мислење. Никакви нови или додатни, а најмалку дефинитивни, докази не беа изнесени.
Да имаа ’муриканците било какви конкретни докази, сега ќе ги натураа низ нос на цел свет - но никаде ги нема, одамна веќе не го ни спомнуваат МН17.

Всушност и за целата украинска криза одамна ништо не се слуша. Дури ни марионетската украинска власт никаде ја нема. Тоа е уште еден доказ дека се управувани од САД, на кои сега им се зафатени рацете со други работи - немаат сега време за Украина.
Подобро да се префрлиме на оваа тема.
Има многу дефинитивни и конкретни докази, и знам дека не си го чепнал финалниот извештај така да немаш право да го коментираш. Ти ни првичниот не го пипна затоа што не ти е гајле.
Дури и самостојната руска истрага од Алмаз-Антај дојде до истиот заклучок за падот на авионот, предизвикан е од БУК ракета испалена од земја.

Во едно нешто не се согласуваат двете истраги, а тоа е во симулационата траекторија на проектилот, или од каде е испален.

Со оглед на тоа дека ти будала ме правеше секогаш кога ќе спомнев БУК на темава, немам сомнеж дека ти нема ни да чепнеш да се информираш за МХ17, како што сум сигурен не си чепнал со месеци, затоа што ти твојата задача на темава ја изврши.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Подобро да се префрлиме на оваа тема.
Има многу дефинитивни и конкретни докази, и знам дека не си го чепнал финалниот извештај така да немаш право да го коментираш. Ти ни првичниот не го пипна затоа што не ти е гајле.
Дури и самостојната руска истрага од Алмаз-Антај дојде до истиот заклучок за падот на авионот, предизвикан е од БУК ракета испалена од земја.

Во едно нешто не се согласуваат двете истраги, а тоа е во симулационата траекторија на проектилот, или од каде е испален.

Со оглед на тоа дека ти будала ме правеше секогаш кога ќе спомнев БУК на темава, немам сомнеж дека ти нема ни да чепнеш да се информираш за МХ17, како што сум сигурен не си чепнал со месеци, затоа што ти твојата задача на темава ја изврши.
За што @Vanlok има/имал експертско мислење :pos:, па сега да го прозиваш.

Тој за се има само мали островца знаеење, доволно за да ја стори секоја тема каша попара, за после да се вади 'нисам ја одавде'
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Не сум ги проучувал извештаите. Јас моето интересирање го насочувам кон проверување на достапни податоци, не кон самостојно истражување. Ова моето е радозналост, тоа за што ти зборуваш е - работа.

Никаде не се спомнаа нови докази, само заклучоци на некоја од двете страни. Такви формални документи немам никаква намера да проучувам, единствено би се нафатил да пролистам конкретни страници каде некој нов доказ се спомнува.
Ако си ти свесен за некој нов доказ, биди љубезен посочи ми го и ќе ти бидам благодарен за тоа. Но заклучоците од извешатите ги имам видено во значајно сублимирана форма, што ми е и повеќе од доволно.


Во едно нешто не се согласуваат двете истраги, а тоа е во симулационата траекторија на проектилот, или од каде е испален.
Симулации. Доволно кажано.


Со оглед на тоа дека ти будала ме правеше секогаш...
Не ме преценувај, признавам дека таа работа прилично добро ти одеше и на тебе самиот. ;)
(всушност една од ретките работи што добро ти одеа) :D



П.С. @teneke ти море не се закачај, ни зеленото џамче уште не си ми го вратил. :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Не сум ги проучувал извештаите. Јас моето интересирање го насочувам кон проверување на достапни податоци, не кон самостојно истражување. Ова моето е радозналост, тоа за што ти зборуваш е - работа.
П.С. @teneke ти море не се закачај, ни зеленото џамче уште не си ми го вратил. :D
Типичен одговор за тебе, никаков аргумент, кон Игорче. Но, убо си се огради, ти ништо немаш проучувано (y)

Но, затоа се изнајде "бурек", низ повеќето теми за него и му залепи еден тон етикети.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Не сум ги проучувал извештаите. Јас моето интересирање го насочувам кон проверување на достапни податоци, не кон самостојно истражување. Ова моето е радозналост, тоа за што ти зборуваш е - работа.

Никаде не се спомнаа нови докази, само заклучоци на некоја од двете страни. Такви формални документи немам никаква намера да проучувам, единствено би се нафатил да пролистам конкретни страници каде некој нов доказ се спомнува.
Ако си ти свесен за некој нов доказ, биди љубезен посочи ми го и ќе ти бидам благодарен за тоа. Но заклучоците од извешатите ги имам видено во значајно сублимирана форма, што ми е и повеќе од доволно.



Симулации. Доволно кажано.



Не ме преценувај, признавам дека таа работа прилично добро ти одеше и на тебе самиот. ;)
(всушност една од ретките работи што добро ти одеа) :D



П.С. @teneke ти море не се закачај, ни зеленото џамче уште не си ми го вратил. :D
Финален целосен извештај - http://www.onderzoeksraad.nl/uploads/phase-docs/1006/debcd724fe7breport-mh17-crash.pdf
Пократка брошура - http://www.onderzoeksraad.nl/uploads/phase-docs/1006/6a2c806849e0report-mh17-brochure-crash.pdf

Не можам да направам копи-пејст од пдф извештаите така да ќе набројувам страни од извештајот
Страна 80 од финалниот извештај - последен параграф, најдени биле шрапнели од земја-воздух ракета.
Страна 81, најдени се делови од 9М38 БУК ракета.
Страна 82 - слики од деловите на БУК ракетата најдени во авионот.
Страна 126 до страна 135 се анализираат сите возможни оружја кои би можеле да бидат вмешани, вклучувајќи и воздух-воздух оружја. Заклучокот е дека 9М38 БУК ракета е причинител.
Страна 137 до страна 147 се објаснува и покажува симулацијата за тоа од каде би можела ракетата да биде испалена. Врвни техники и технологии се користени, така да не е само ‘симулација‘ на ‘жими мајка‘ модел како што ти би сакал да покажеш..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom