Паганизам

Го поддржувате ли паганизмот

  • Да

    Гласови: 47 50,5%
  • Не

    Гласови: 46 49,5%

  • Вкупно гласачи
    93
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
I jas imam isto citano deka Ilija go ima zameneto Perun so doaganjeto na hristijanstvoto - radi grmotevicite. A od kade originalno poteknuva Ilija, ne znam.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
znam, koga se vrativ na forumov ja poglednav - ama ne znam sto da pisuvam za nea. Slovenskata mitologija nikad ne me privlekuvala. Poveke me interesira sto lugeto pravele - obicai i takvi raboti. Pointeresno mi e da znam arheoloski iskopini za bozestva sto bile ovde pred Slovenite.

Inaku, ne treba da veruvas vo bilo koj panteon za da bides pagan. Srzta e sepak vo cuvstvoto na celost i zaednica so sve na ovaa planeta - vidlivo i nevidlivo :)
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Паганизмот може да ги задоволи потребите само на една ниска и примитивна свест, во паганството се се сведува на симпатичка и парасимпатичка магија ако врачот глумел родилни маки мислеле дека ке и ги олеснат маките на родилката, да не спомнувам еден куп други смешни случки на имитирање на животни,танцови на боговите и табуа...се е добро стокмено во Златната грана на Фрејзер .. човек кој се стреми до повисоко духовно и умствено ниво не може да верува во такви работи..
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Taa svest e del od site nas. Ako ne si spremna da ja prifatis kako takva - togas ne mozes da odis nagore.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Taa svest e del od site nas. Ako ne si spremna da ja prifatis kako takva - togas ne mozes da odis nagore.
Што да прифатам како таква? свеста се надоградува и трпи промени, што е мерка за тоа ‘нагоре‘‘ :)?
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Што да прифатам како таква? свеста се надоградува и трпи промени, што е мерка за тоа ‘нагоре‘‘ :)?
pa ti prozbore za "povisoko duhovno i umstveno nivo". Da se prifati taa "primitivna" svest takva ko sto e. Pa posle nadgraduvaj :smir: Ili upotrebuvaj ja.

Merkata za toa "nagore" si e tvoja :helou:

Ni ova ja sto go kazav ne mora da bide prifateno od tvojata svest. Toa e moe veruvanje. Sekoj so svoeto, samite si znaeme sto e najdobro za nas.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
pa ti prozbore za "povisoko duhovno i umstveno nivo". Da se prifati taa "primitivna" svest takva ko sto e. Pa posle nadgraduvaj :smir: Ili upotrebuvaj ja.

Merkata za toa "nagore" si e tvoja :helou:

Ni ova ja sto go kazav ne mora da bide prifateno od tvojata svest. Toa e moe veruvanje. Sekoj so svoeto, samite si znaeme sto e najdobro za nas.
Јас не се обидувам да убедам само го кажувам мислењето а муабетот ми беше дека човек кој колку толку го спознал функционирањето на нештата во светот и природата не може да си дозволи да верува во нешто што е очигледно несвосјтвено да се здобие со нашата верба и толку прозирно како што е паганизмот под тој паганизам подразбирам клањање и устоличување на животни, чудни обреди и ритуали, измислени божици и богови китење на нив со особини на луге , најнакрај сметам дека сето тоа има окултистичка природа ...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Јас не се обидувам да убедам само го кажувам мислењето а муабетот ми беше дека човек кој колку толку го спознал функционирањето на нештата во светот и природата не може да си дозволи да верува во нешто што е очигледно несвосјтвено да се здобие со нашата верба и толку прозирно како што е паганизмот под тој паганизам подразбирам клањање и устоличување на животни, чудни обреди и ритуали, измислени божици и богови китење на нив со особини на луге , најнакрај сметам дека сето тоа има окултистичка природа ...
never mind, my comment flew right over your head.......
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5
Поени од реакции
1
Јас лично го подржувам...
Ако сите останати си имаат религија.. па и паганците треба да имаат слобода за религијата.
И ако некој знај некој паганец(wiccan) од прилеп и околината нека ми пиши порака... (или ако знај како можам да најдам некој таков) :P
 
С

сашенко

Гостин
Сите имаат па нека имаат и они.Што им фали и они се луѓе како и сите нас, имаат право на вероисповест мада воопшто не ми се допаѓа тоа.Ме интересира има ли паганисти на форумов?Во грчките богови веруваат? Или нешто ново или што ти ја знам таму.....и кои богови ако не е тајна и не е made in grece....
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Немора да значи дека паганистите само у грчки богови веруваат.Тука се Дијана,Хекате,Изида,Инанна,Весна,Астарта и мн. мн. други...

--- надополнето ---

 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Пагани се сите оние кои си земаат многу Богови (Слон (Хиндуизмот) , Човек ( Исус или Христијанството и светците, Будизмот) и не ми текнува кои други. И воопшто не го поддржувам паганизмот бидејќи Бог не е, ниту слон, ниту човек не е роден и нема родено, чист од овие работи. :):helou:
 
Г

Господ

Гостин
Пагани се сите оние кои си земаат многу Богови (Слон (Хиндуизмот) , Човек ( Исус или Христијанството и светците, Будизмот) и не ми текнува кои други. И воопшто не го поддржувам паганизмот бидејќи Бог не е, ниту слон, ниту човек не е роден и нема родено, чист од овие работи. :):helou:
А твојот Бог семоќен ли е?
Ако е ондак зошто да не може да се материјализира во облик на слон,жирафа или пудлица?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
А твојот Бог семоќен ли е?
Ако е ондак зошто да не може да се материјализира во облик на слон,жирафа или пудлица?
Мислам дека за ова прашање ти имаше одговорено Омер Ел Фарук слично беше на ова !! Аман веќе ми се смачи со истите пршања и истите одговори !!!!!!
:) Не може !! Како може во човек да се собере совршенството на Бога ? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom