ПР3ВРТ3НО

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Не бе душо, јас викам сите да одат да го гледаат, барем ќе ги уверам дека сум бил во право...ама тоа пак ќе ги чини пари :)

Значи толку го сакаш филмот, а не сакаш да ги образложиш тие „други димензии“... :dabe:
Не, не го сакам толку филмот само кажав дека е ок.
А, тие други димензии...ангелот, возот на смртта, ослободувањето на душата ( сцената со точакот), воопшто универзални теми.:)

Потрошените пари за уметност никогаш не ги сметам за фрлени.

Уствари, сакав дел од вашиот буџет да отиде во касата на ,,Милениум‘‘. :vozbud:
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
315
Поени од реакции
4
Мене како сакате кажете убаво ми дојде што го изгледав и што ми се направи убава вечерта! не дека беше некоја тешка уметност или некоја замрсена метафизика, или пак да зебегаше до крајности и да се попукавме од смеење т.е. да се фрлевме во очај од тага . . . си држеше убава средина со умерено и професионално искомбинирани реално-надреални кадри, па си имаше по малку од нашата ни препознатлива македонштина со неодминливи примеси на западен мирис, збунувачка безвременост и секако вречатливо пркажување на проклетото идеолошко слепило! Живот и смрт, курва и анѓел, искачување и паѓање. . .имаше и скршени соништа, разбудена совест, неистражени нагони! Задолжително имаше и погреб и умирачка, џганови и лузери, тепачки и пцовки...ама не гледам зошто би биле залудно потрошени пари или зошто филмот би бил срам за државичкава. Едноставно, тоа си е работа на уметноста. . . а ако не боли тоа што филмовите ни се секогаш накрцани со многу насилство и дека не прикажуваат како примитивци, доволно е само да се провртиме наоколу-тоа навистина и ни се случува!!
Јас сепак му давам супер оцена и ако веќе офкаме за повредени национални чувства и разнишан национален идентитет најдобро е сите трк до милениум па прописно да си го испочитуваме како НАШ производ! ! !
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Го приметувам тоа македоското, незадоволството од своето, па дај гледајте ги добрите страни луѓе! Треба да го гледате филмов од 2 причини:
- Филмов е боље од многу други македонски филмови, според мене.
- Со оглед на фактот дека ретко кога имаме можност да гледаме македонски филм, мислам дека вреди да ризикувате:cds:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Само што го изгледав филмот и некако се чувствувам баш „Превртено“.

Не знам која му била целта на режисерот зашто приказна не видов, само ефекти и симболика. Не ми е јасен, типично македонски сцени, некако не можеме да се оддалечиме од такви тематики...
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Само што го изгледав филмот и некако се чувствувам баш „Превртено“.

Не знам која му била целта на режисерот зашто приказна не видов, само ефекти и симболика. Не ми е јасен, типично македонски сцени, некако не можеме да се оддалечиме од такви тематики...
... исто коментар имам и јас, само ме мрзи да пишувам ... :turn:
 
N

NightFuneral

Гостин
Едно можам да кажам.Идејата или замислата,како сакате,можеби е добра,ама глумата е.....незнам дали постои толкав збор шо може да каже колку лоша беше.
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
mene mi se svigase... dobra kamera, interesna prikazna, KASTINGOT ODLICEN, a za skrienite poraki, sekogas e pointeresno ako treba da se zamislis sto sakas da kaze reziserot. I kako bi pravele reziserite ne-tranziciski filmovi koga nie PROKLETO SME zaglaveni vo tranzicija... I toa e tolku aktuelno sekogas i sekade... I okolu mene gledam mnogu Janovci i Lucii :S
 

Kajgana Shop

На врв Bottom