ПРОЦЕНКА на десктоп конфигурација

Член од
27 септември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, Ве молам да ми помогнете во проценка на следнава конфигурација:

-плоча ASUS X99-A II
-процесор Intel(R) Core (TM) i7-6800K CPU@3.4GHz 6cores
-RAM (2 x 32GB) 64GB DDR4 CORSAIR
- NVIDIA GeForce GTX 1070
- SSD Samsung 9?? pro 1Tb
- be quiet водно ладење
- убаво in win куќиште...
Автоматски споено мислење:

 

Attachments

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.052
Поени од реакции
12.510

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
749
Поени од реакции
994
Зашто даваш проценка кога поима немаш?
64гб рам
1тб ссд
Водено ладење


Рајзенов поради кој демек е мн подобра конфигурацијава што си ја стаил е 8к денари половен.
> На никој не му е потребно 64гб рам. Што ќе прави тој што ќе го земи, ќе рендерира 8К филм ? Useless
> Нека проба да го продаде и над 1К евра, Good luck. Ама за таа цена ќе купиш конфигурација со иста/појака јачина.
> 64гб рам е бескорисно искрено overkill за без врска.
> доволни ти се 256GB ssd за да го сместиш оперативниот систем и останати алатки/програми (Windows, Photoshop, Illustrator, Video Editing Apps, Programming Apps etc), игрите можи и на HDD да си бида.
> Рајзено е за 30% поефтин од i7-6800K, + е понов и нуди подобри перфоманси отколку overpriced intel crap
 
Последно уредено:
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
> На никој не му е потребно 64гб рам. Што ќе прави тој што ќе го земи, ќе рендерира 8К филм ? Useless
Не не, си треба рам. Само browser да отвориш со 200 табови, си повлеквит.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Здраво, Ве молам да ми помогнете во проценка на следнава конфигурација:

-плоча ASUS X99-A II
-процесор Intel(R) Core (TM) i7-6800K CPU@3.4GHz 6cores
-RAM (2 x 32GB) 64GB DDR4 CORSAIR
- NVIDIA GeForce GTX 1070
- SSD Samsung 9?? pro 1Tb
- be quiet водно ладење
- убаво in win куќиште...
Автоматски споено мислење:
иди на IT.mk | Форум добиваш реална проценка и голема веројатност да ја продадеш конфигурациајта таму.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Не не, си треба рам. Само browser да отвориш со 200 табови, си повлеквит.
200 табови?!? Добро бе,вие што правите дома на компјутер? Абе земи точако и правац у поле,надвор од град,очигледно ќе се пореметите пред компјутер,200 табови,ме изнасмеја :pos:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.884
иди на IT.mk | Форум добиваш реална проценка и голема веројатност да ја продадеш конфигурациајта таму.
Од тоа што јас сум видел, добива ниска понуда. Познавам случај што таму доби понуда за графичката 550 евра, на реклама 5 ја шитна за 40 000 во рок од 2 денови.

@кузето побарај си таму само понуда, а пробај да го шитнеш на реклама 5 и групите на фб за некој денар поскапо. Ако ти се брза, на форум ит ќе го продадеш брзо, ама во најмала рака 100 евра пониско од тоа на другиве места.

Лаптопи ми требаат мене со слични перформанси, инаку одма ќе се договорeвме.
 
Последно уредено:

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.052
Поени од реакции
12.510
Од тоа што јас сум видел, добива ниска понуда. Познавам случај што таму доби понуда за графичката 550 евра, на реклама 5 ја шитна за 40 000 во рок од 2 денови.

@кузето побарај си таму само понуда, а пробај да го шитнеш на реклама 5 и групите на фб за некој денар поскапо. Ако ти се брза, на форум ит ќе го продадеш брзо, ама во најмала рака 100 евра пониско од тоа на другиве места.

Лаптопи ми требаат мене со слични перформанси, инаку одма ќе се договорeвме.
Ако не е одамна член и не исполнува услови нема да може воопшто да ја огласи конфигурацијава на ит мк.

Инаку ова што ќе ти е толку рам,што ќе ти е 1тб ссд самсунг се муабети за мали деца.

По таа логика што ќе му е на некој 1070ка коа и со 1050ти ќе врши работа (банален пример).

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.884
Ако не е одамна член и не исполнува услови нема да може воопшто да ја огласи конфигурацијава на ит мк.

Инаку ова што ќе ти е толку рам,што ќе ти е 1тб ссд самсунг се муабети за мали деца.

По таа логика што ќе му е на некој 1070ка коа и со 1050ти ќе врши работа (банален пример).

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Да, мислам дека нема да може.

За перформансите апсолутно се согласувам, ама јбг, тоа го коментираат ликови кои користат едвај 20% и од тоа што го имаат како хардвер.

Само во моментов од 32гб рам имам полни 21гб, а од дисковите имам 3 дискови на десктопот и кај да е ќе треба да појачам уште еден :)
За работа ги влече овие перформанси како ништо, да не правиме муабет за гејмери :)
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
749
Поени од реакции
994
200 табови?!? Добро бе,вие што правите дома на компјутер? Абе земи точако и правац у поле,надвор од град,очигледно ќе се пореметите пред компјутер,200 табови,ме изнасмеја :pos:
foreal
 
Член од
27 септември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ако не е одамна член и не исполнува услови нема да може воопшто да ја огласи конфигурацијава на ит мк.

Инаку ова што ќе ти е толку рам,што ќе ти е 1тб ссд самсунг се муабети за мали деца.

По таа логика што ќе му е на некој 1070ка коа и со 1050ти ќе врши работа (банален пример).

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Точно е, немам право ништо да пишувам на ИТ форум, за да можам да пишувам таму треба да седнам и 6 месеци да се убијам од коментирање хахаха.
Нема гајле, фала Ви многу на сите! А за рамот и останато јас си знам дали треба :) На компјутеров досега не е инсталирана игра, користен е максимум 20 дена за видео едит... Имам лаптоп со слични перформанси, многу често работан на терен и десктопот генерално ми фаќа прашина... Тогаш дадов многу пари за него, и реков греота е да седи така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom