ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Özil <3 PP

Pass Master
Член од
8 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
750
Decki kade e polesno da se polaga Ekonomika kaj Katerina Shapkova ili Aleksandar Stojkov?
Ако ти е целта само да го потполниш индексот со 6ка дефинитивно Стојков , а ако сакаш сериозно одговарање за висока оцена иди кај Шапкова , да ќе ти бара подетално, но ќе ти го цени одговорот и ќе си добиеш заслужена оцена.
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
колеги дали знаете на кој датум ќе се одржи испитот по вовед во право и економика во казнена сесија кај професорот Спасов а економика кај било кој професор?
Благодарам
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
59
Поени од реакции
8
колеги дали знаете на кој датум ќе се одржи испитот по вовед во право и економика во казнена сесија кај професорот Спасов а економика кај било кој професор?
Благодарам
Не сум сигурна ама мислам 15 февруари за казнена, ама на 31.03 ќе има уште една можност да се полага кај Спасов. За економика провери на страната дали има објавено датуми за полагање во казнена сесија.
 
Член од
3 декември 2011
Мислења
112
Поени од реакции
145
Луѓе кога започнува јунска редовнава сесија за мастер 8 семестар ? До кај 20 има шанса да заврши? Однапред благодарам :)
 
Член од
30 јануари 2018
Мислења
12
Поени од реакции
1
Колеги и колешки некој книга граѓанско право оргинал што му е за продавање ?
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
драги колеги имам пријателка која нема фатено услов односно има положено само 1 испит од прв семестар сега после 6 недела од вториот семестар дали ќе може да полага колоквиуми од предметите од втор семестар ?
Благодарам
 
Член од
19 април 2017
Мислења
6
Поени од реакции
6
драги колеги имам пријателка која нема фатено услов односно има положено само 1 испит од прв семестар сега после 6 недела од вториот семестар дали ќе може да полага колоквиуми од предметите од втор семестар ?
Благодарам
Нема да може да полага, условот е потребен за да се полага испит/колоквиум, но може да се слушаат предавањата.
 
Член од
30 јануари 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дечки, кој ги има тие завршни вежби МПП од практикум ако може да ми ги слика/скенира? Фала
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Дечки, ми треба совет за 6ти семестар. Не ми личи дека може сите четири предмети да се положат во јунската сесија и сакам да ве прашам што е најдобро да го оставам за септември. Дали една од постапките или МПП?
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Mislejne za ispiti od 4 semestar po:
1) Administrativno pravo;
2) Kazneno pravo;
3) Trudovo pravo.
Od ovie tri koj e polesen vo sporedba?
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Mislejne za ispiti od 4 semestar po:
1) Administrativno pravo;
2) Kazneno pravo;
3) Trudovo pravo.
Od ovie tri koj e polesen vo sporedba?
Ако ги споредуваме според тежина на материјалот што се учи, трудово е дефинитивно најлесно и има најмалку материјал. Ама последниве неколку сесии колегите мака мачат да положат трудово, зашто почна да се полага писмено и 80% паѓаат. Усно кога полагавме некако полесно беше или барем јас имам такво чувство.
Административно искрено не е тешко ама има многу за учење. Најубаво е да полагаш усно, полесно се поминува отколку на писмениот испит (може да бирате дали сакате усно или писмено да полагате).
Казнено зависи кај кој си. Идеално е да полагаш кај Тупанчески - испрашување кај него е уствари да си напраите муабет за областа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom