ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Özil <3 PP

Pass Master
Член од
8 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
750
Колеги, општ дел граѓанско право у втор семестар сеа полагаме колоквиум, па да ве прашам случајно нешо да не треба да разлистам практикумот да не дава од тие глупости оваа ??
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Знае ли некој дали ќе има поправни колоквиуми како што имаше крај на декември и колку предмети можат да се полагаат како поправни или може и сите ако ги паднеш од прв пат?
Sekoja sesija ima popravni i moze site da gi polagas.
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
102
Поени од реакции
224
Колеги, општ дел граѓанско право у втор семестар сеа полагаме колоквиум, па да ве прашам случајно нешо да не треба да разлистам практикумот да не дава од тие глупости оваа ??
Не треба ништо од практикум за колоквиум.

Sent from my D2303 using Tapatalk
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Колеги, општ дел граѓанско право у втор семестар сеа полагаме колоквиум, па да ве прашам случајно нешо да не треба да разлистам практикумот да не дава од тие глупости оваа ??
Ovaa ne se vika za profesor i nie koa slusavme nemase od praktikum. Praktikumot bese nezadolzitelna materija za ispit, samo za tie sto sakaat 9 i 10.
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
знае ли некој дали ќе има сесија во април или мора да чекаме јуни?
 

Özil <3 PP

Pass Master
Член од
8 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
750
Римско право кај Наумовски, колоквиум истите прашања од Либро ли се паѓаат?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Римско право кај Наумовски, колоквиум истите прашања од Либро ли се паѓаат?
Ја кога полагав Римско колоквиум се паднаа мислам (рачунај ова пред 2 години беше), иако учев од материјалот. Не знам точно што све имате на колоквиум, ама знам дека беше прилично лесен. Е само не знам дали од Либро или од Зоки. Види кај се како во табели ставени.

Практикум граѓанско ти треба за испит мислам само, и тоа ја пример не го знаев целосно одговорот на прашањето од Практикум и пак ми стави 10 Тина. Од практикумот поделбите знам ги бараа само и отприлика да знаеш за што се работите. Кога ќе дојдеш Стварно во трет семестар, повеќе го бараат Практикумот.[DOUBLEPOST=1458600678][/DOUBLEPOST]
знае ли некој дали ќе има сесија во април или мора да чекаме јуни?
Ќе се знае во петок.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2016
Мислења
83
Поени од реакции
6
Англиски се паѓаат на колоквиум прашањата од либро?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Англиски се паѓаат на колоквиум прашањата од либро?
Да, со тоа што имаше 4-5 прашања граматика, во тие прашања од Либро нема такви прашања. И мислам дека има некои што беа грешни (ова ти викам пред 2 години) во Либро, и стварно се грешни и во клучот во колоквиумот.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Значи Англиски се поминува само со прашањата :D. Римско паднаа 80% од прашањата.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
350
Поени од реакции
439
Семејно и Административно се паѓаат прашања од Либро?
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.748
Поени од реакции
12.761
Англиски прашањава :facepalm:
Who is the head of judiciary in England and Wales?
Во понудените одговори го нема тоа што го пишува во учебник (The Lord Chancellor).
Е сеа има и друг проблем. Коа си платил 1000 денари за ебена книга и работна очекуваш барем податоците во книгата да бидат точни... ама нееее
Од 2005 на местото на lord chancellor доаѓа Lord Chief Justice.
Мери лазаревска и тоа синчето нејзино што си го земала за асистент се најголемите повраќаници на факултетот. Сакам да фатат лепра и тоа парите што ни ги зимаат на рекет за книгите да ги трошат на лекови додека болно се распаѓаат.

И то..:coffee:
 
Последно уредено:

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Англсики тие од позади од книга се горе доле исти со тие од либро така да , верувам дека се паѓаат и овие ? пошто не успеав да ги зеам од либро
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
102
Поени од реакции
224
Англсики тие од позади од книга се горе доле исти со тие од либро така да , верувам дека се паѓаат и овие ? пошто не успеав да ги зеам од либро
Тие се, само плус има и граматика во овие од Либро :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom