ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
А дали дипломата од ФОН/Европски е еквивалентна на онаа од државните универзитети? Дали со ФОН/Европски диплома си релевантен адвокат?
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
на фон мислам се студира 4 години и они се дипломирани правници и мастер студиите им се 1500 евра донекаде колку нашите али нема добри смерови
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
на фон мислам се студира 4 години и они се дипломирани правници и мастер студиите им се 1500 евра донекаде колку нашите али нема добри смерови
3 + 1 се тие. 3 како на државен и 1 како мастер нешто.
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
НЕЗНАМ ИСКРЕНО КАКО И ДА Е ТИЕ СЕ 1 МАСТЕР НИЕ ДВА КЕ СЕ РЕШИ БРГУ ИЛИ КЕ СЕ НАМАЛИ ПАРТИЦИПАЦИЈАТА НА МАСТЕР ДА БИДАТ ДОСТАПНИ ЗА СИТЕ ИЛИ КАКО ШТО РЕШИЈА ПРЕД 2 ДЕНА КЕ СЕ ВРАТИ 4 ГОДИШНОТОТ СТУДИРАЊЕ
 
Член од
21 јуни 2009
Мислења
65
Поени од реакции
1
а ме интересира дали оваа учебна година ке се намали партиципацијата за мастер дали има донесено некаква одлука од советот за намлување на истата
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
А нема ли некои измени во поглед на статусот правник,адвокат и сл.!?
Мислам дека веќе со 3 години си дипломиран правник, а воедно тоа го изедначија и со адвокат мислам.Претходно требаше правосуден за звање адвокат.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Можеш зошто да не можеш да најдеш, замисли дека порано беше 4 години и статус правник, стажирање кај адвокат 2 години и добиваш право за полагање адвокатски, а сега 5 години готов адвокат.
Аууу не не...Прво треба да магистрираш, т.е да завршиш 5 год. правен, па да стажираш 2 год. и после да полагаш правосуден испит. Ова била нова одлука од Министерство за правда, така ни кажа продеканот. :smir:

А нема ли некои измени во поглед на статусот правник,адвокат и сл.!?
Мислам дека веќе со 3 години си дипломиран правник, а воедно тоа го изедначија и со адвокат мислам.Претходно требаше правосуден за звање адвокат.
Сеуште треба правосуден за адвокат, само што треба да завршиш 5год. и да стажираш + 2 .
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
да тоа ни ко кажаа во деканатот треба 5 години студирање плус 2 години стажирање и после правосуден, мастер ги намалија за 200 евра сега се 1000 евра годишно,затоа се обидуваме да го вратиме 4 годишното студирање после 4 години можеш одма да стажираш немора мастер
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
И што направија сега? Бегај бе ненормални, 3 додипломски, 2 постдипломски па и уште 2 стажирање??? :nesvest: јебеш га, да земаме визи и да бегаме во америка...или било каде...
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
И што направија сега? Бегај бе ненормални, 3 додипломски, 2 постдипломски па и уште 2 стажирање??? :nesvest: јебеш га, да земаме визи и да бегаме во америка...или било каде...
Шо бараш таму бе, таму ти е англосаксонски систем, се ќе треба од ново :smir:
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
ЦЦЦ ненормална работа.Ова бетер од медицина ќе излезе,пууу :tapp::tapp:
Инаку едно големо УААААА до организацијата за запишување на година и сл.
Се ствара ненормална гужва, 2 дена чекав за еден мочан печат.Денес 3 саата и едвај стигнав на ред.Дури едно девојче се онесвести од што имаше гужва.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
Аууу не не...Прво треба да магистрираш, т.е да завршиш 5 год. правен, па да стажираш 2 год. и после да полагаш правосуден испит. Ова била нова одлука од Министерство за правда, така ни кажа продеканот. :smir:


Сеуште треба правосуден за адвокат, само што треба да завршиш 5год. и да стажираш + 2 .

Не знам, не ми се верува дека е така, многу се сепак 7 години ова стварно ке излезе бетер и од медицински факултет.Мислам дека и да е донесена таква одлука ке се смени, многу се 7 години бре луѓе:toe:
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Шо бараш таму бе, таму ти е англосаксонски систем, се ќе треба од ново :smir:
тоа ти е уште една причина, уште одма да бегам, со оглед на тоа што тука изгубив само една година...или да се мачиме тука, а? ај ќе видиме. а, инаку, мене многу повеќе ми се допаѓа англосаксонскиот систем:smir:
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.893
Поени од реакции
714
Јас сум на правен,политички науки.......мислам дека системот е 3+2 за мастер.
Прва година сум сеа се запишав и вака на почеток ми изгледа добро и професори и се.Се мислам АКО:) ги завршам 3-те се во најдобар ред да ги земам мастер на европски.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
И што направија сега? Бегај бе ненормални, 3 додипломски, 2 постдипломски па и уште 2 стажирање??? :nesvest: јебеш га, да земаме визи и да бегаме во америка...или било каде...
A ja bratce ako otidam do amerika ne ni nameravam da se vrakam, so go ebam i fakultet i sve, i taka nema leb u ovaa gadna drzava
 

Kajgana Shop

На врв Bottom