ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
знам дека не е фер али тоа соопштеие не важело за есеите затоа и го немало веќе на страната, сега незнам за ова со пријавувањето

иначе тоа правило почна од лани да важи ако пријавиш исто ко да си бил и граганско и стварно да ти се бројат уште првиот пат кога ке полагаш глупости незнам дали уште важат затоа прашувам
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
знам дека не е фер али тоа соопштеие не важело за есеите затоа и го немало веќе на страната, сега незнам за ова со пријавувањето

иначе тоа правило почна од лани да важи ако пријавиш исто ко да си бил и граганско и стварно да ти се бројат уште првиот пат кога ке полагаш глупости незнам дали уште важат затоа прашувам
Ајдеее што нема да слушнам.Јас како постар студент од минатата година сум апсолвент знам дека имаш право да ги полагаш предметите 3 пати и после да презапишеш.И сега им текнало ако кликнам на тоа пријави го испитот а да не отидам поради Х причини да го рачунаат како полагање е тоа е веќе претеризам.

Направи ми услуга чим веќе идеш на факултетот и распрашај се за оваа работа баш ме интересира да знам и ја на што сум?
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
ја оваа година сум апсолвент ке прашам дека пријавив админстативно ама немам време да го учам и да не после немам право дека адм од есеј оваа година 5 бода беа максимални од есеј ја имав 4 се надевав и на поравен есеј ништо али деканот рече факултетот финансиски бил во криза па мора да бутка студнети изгледа да презапишуваме
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
ја оваа година сум апсолвент ке прашам дека пријавив админстативно ама немам време да го учам и да не после немам право дека адм од есеј оваа година 5 бода беа максимални од есеј ја имав 4 се надевав и на поравен есеј ништо али деканот рече факултетот финансиски бил во криза па мора да бутка студнети изгледа да презапишуваме
Па и јас така.Требаше да полагам стварно право го пријавив ама не бев спремен добро и се решив да не отидам да ми пропадне шансата.И сега не сум отишол на испит а они да рачунаат дека сум бил немој мајката.Кој факултет му е криза мамето ја негово кризачко по 1000 студенти прима годишно повеќето со 800 евра партиципација и он нашол да се жали :nerv: :nerv:
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
така рече затоа го воведе правилото еден ден закасниш да завериш семетар во предвидениот рок 100 евра казна ако сакаш да завериш или запишеш
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Аххх златен Гале Галев.Баш ме интересира овие правила што ги воведува заверени се некаде ги пишува некаде или само на зборење му е муабетот?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Баш сега го читам новиот водич за студирање на правниот факултет викам ај да не се сменил нешто од тој со кој ние почнавме.Нити пишува колку пари е семестар или колку пари е еден кредит,нити пишува колку пати смееш да полагаш еден предмет а камоли казна да платиш ако закасниш со запишувањето.Среќа што ги имам заверено сите 6 семестри.ЛОПОВИ НЕВИДЕНИ :nerv: :nerv:
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
mora da imame razbiranje fakultetot e vo ekonomska kriza isto ko drzavata so na nas apsolventite i vaucerite ni gi skratija i so master studii se po 1200 evra godisno
 
Член од
29 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Јас лично бев кај Драги и го прашав за тоа дали ако пријавиш испит и не отидеш дали ти се губи шанса, и ми кажа дека нема врска тоа, НЕ ТИ СЕ ГУБИ ШАНСАТА, затоа што воопшто не си го полагал испитот. Значи го прашав и јас и еден куп други колеги и значи нема врска тоа. Испитот можеш да го полагаш 3 пати во редовна сесија и еднаш во казнена КОЈА ШТО НЕ СЕ БРОИ!

Аххх златен Гале Галев.Баш ме интересира овие правила што ги воведува заверени се некаде ги пишува некаде или само на зборење му е муабетот?
Навистина кога беше Гале Галев беше некако поорганизирано на факултет. Казнена сесија не се плаќаше и ред други работи. Од оваа година од новиот декан сум крајно разочарана.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
Јас лично бев кај Драги и го прашав за тоа дали ако пријавиш испит и не отидеш дали ти се губи шанса, и ми кажа дека нема врска тоа, НЕ ТИ СЕ ГУБИ ШАНСАТА, затоа што воопшто не си го полагал испитот. Значи го прашав и јас и еден куп други колеги и значи нема врска тоа. Испитот можеш да го полагаш 3 пати во редовна сесија и еднаш во казнена КОЈА ШТО НЕ СЕ БРОИ!


Навистина кога беше Гале Галев беше некако поорганизирано на факултет. Казнена сесија не се плаќаше и ред други работи. Од оваа година од новиот декан сум крајно разочарана.

Значи 3 пати може да се полага на цел испит, а полагањето на колоквиуми не се смета во тие 3 пати?
 
Член од
29 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Не бе колоквиум е едно испит е друго. Дотолку еден предмет не го положиш на колоквиуми имаш право да го полагаш 3 пати во редовна и еднаш во казнена сесија којашто не се брои. Тие 3 шанси во редовна сесија, можеш да ги полагаш кога сакаш кога ќе има сесија. Ако предметот на пр. ти е од прва година, ако имаш се уште шанси да го полагаш можеш ако сакаш да го полагаш во трета година.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
Не бе колоквиум е едно испит е друго. Дотолку еден предмет не го положиш на колоквиуми имаш право да го полагаш 3 пати во редовна и еднаш во казнена сесија којашто не се брои. Тие 3 шанси во редовна сесија, можеш да ги полагаш кога сакаш кога ќе има сесија. Ако предметот на пр. ти е од прва година, ако имаш се уште шанси да го полагаш можеш ако сакаш да го полагаш во трета година.

Знам дека колоквиум и испит не се едно исто:helou:Ја друго прашав:ако не се положи на колоквиумите, дали се полага уште 2 пати или 3 пати на цел испит, не земајки ја предвид казнената сесија за која се плаќа?
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
3 пати имаш право на испит или ако си полагал во поправната само колоквиум не си положил а не испит тоа исто тие ко испит да си полагал тогаш имаш уште 2 шанси на испит ако се разбираме!!!!
 
Член од
29 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Sorry сме се разбрале по грешка.. после колоквиуми имаш 3 пати да го полагаш цел испит и за тоа сум 100 % сигурна зашто така го имав положено социологија на правото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom