ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

K

KomitaMKD

Гостин
Пишуваше дека дополнително ќе биле објавени термините:smir:
Зоки јас мислам дека уште еднаш имам парво, ама не знам еве постариве нека кажат...
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Пишуваше дека дополнително ќе биле објавени термините:smir:
Зоки јас мислам дека уште еднаш имам парво, ама не знам еве постариве нека кажат...
Како што прочитав ти еднаш си полагал кога бил првиот испит за сите студенти и после уште еднаш си го полагал во поправна сесија.Така да ти остануваат уште две шанси за да го положиш испитот.Значи за секој предмет имаш по три пати шанса да го полагаш поправно после тоа го презапишуваш.
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Значи се на се , сега се собираат 4 пати право да полагаш(еднаш редовно плус три пати поправен), оти и јас сум исти случај.
П.С. За евидентирање на година треба ли некој документ и пари нешто?:salut:
 
Член од
29 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Слушнав некои муабети, дека немало да се полага сега есеј после испит за редовни. Дај нека ми каже некој дали е тоа вистина или не, зошто полагам во понеделник уставно и немам правено есеј, a многу ми требаат тие поени. Има ли некој друг што ќе полага во пон устав кај Саво??
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
Како што прочитав ти еднаш си полагал кога бил првиот испит за сите студенти и после уште еднаш си го полагал во поправна сесија.Така да ти остануваат уште две шанси за да го положиш испитот.Значи за секој предмет имаш по три пати шанса да го полагаш поправно после тоа го презапишуваш.

Да секој предмет имаш 3 пати да го полагаш, а уствари тоа се 4 пати ако не се сметаат колоквиумите.Така?:)

Слушнав некои муабети, дека немало да се полага сега есеј после испит за редовни. Дај нека ми каже некој дали е тоа вистина или не, зошто полагам во понеделник уставно и немам правено есеј, a многу ми требаат тие поени. Има ли некој друг што ќе полага во пон устав кај Саво??
Па есеј во оваа септемвриска сесија полагаат само вонредните студенти,колку што знам јас:helou:
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Може да полагаат есеј и тие што имаат веќе полагано ама пред тоа да најават или се пријават кај асистентот :salut:
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
После секое полагање на испитот може да се полага есеј по тој предмет што го полагаш ама есеј можеш да правиш само за испитот кој го полагаш за други предмети ако ти се останати а сакаш само поправен есеј да правиш не можеш.И да се има предвид дека ако правиш поправен есеј поените од прошлиот есеј се губат.Така да може на прошлиот си имал 5 сега на новиот имаш 3 поена.Тие старите ти се губат и новите се евидентираат.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
А Граѓанско не е на колоквуми.Дали полагањето на испит во правата испитна сесија се смета или не.Јас Граѓанско имам полагано 2 пати.Еднаш во испитната и еднаш во поправната сесија.Уште колку пати смеам да полагам?:smir:
Јас па мислам дека имаш право да полагаш испит во секоја сесија(било редовна било казнена), ако паднеш и последниот т.е. во септемвриска сесија ќе треба да го презапишеш предметот.
P.S. И јас полагам граѓанско ама на 22 (уште не е потврден ама тоа е терминот за правниот во кочани) а вие кога полагате?
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
инаку во врска со есеите некој што прашуваше тука јас денес полагав стварно ипитот беше страшно тежок и есеј немаше не важело тоа правило есеј и испит есеј само вондредни студенти можеле да полагаат така да денес есеј ништо стварно
 
Член од
29 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Ајдееее и сега што ќе правам јас со есејот уставно??? Ццц не се нормални, ни самите не знаат што прават, еднаш едно важи, друг ден не важи, е навистина не се нормални...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Може ке звучам како тинејџерка али групите во прва година како ги местат? Има некој распоред? И дали може да се преместиш у друга група?
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Може ке звучам како тинејџерка али групите во прва година како ги местат? Има некој распоред? И дали може да се преместиш у друга група?
По азбучен редослед на презимињата... барем така беше за нас.
А за префрлање, не знам.
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
можеш да се преместиш ке идеш кај драги лесно е тоа, да не знае некој дали важи правилото уште ако пријавиш испит а не одиш ти се смета исто ко да си бил???:toe:
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
инаку во врска со есеите некој што прашуваше тука јас денес полагав стварно ипитот беше страшно тежок и есеј немаше не важело тоа правило есеј и испит есеј само вондредни студенти можеле да полагаат така да денес есеј ништо стварно
Мамето ја нивно да им го .... Педери невидени па они сами го направија ова правило и сега им текнува ке нема ке имало само за вонредни.Господ да чува ке станат сабајле и ке им текне ајде денес ова па утре тоа па ова не важи кај еден ова кај друг :tapp::tapp::tapp:

можеш да се преместиш ке идеш кај драги лесно е тоа, да не знае некој дали важи правилото уште ако пријавиш испит а не одиш ти се смета исто ко да си бил???:toe:



А од кога важело ова правило па сега да почне да важи.Не си бил на испит што ако си го пријавил кога не си го полагал не треба да се важи логички гледано али што знам ништо више не ме чуди тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom