ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
Се запишав на правен :vozbud: Ај нека ми е со среќа, а? :smir: :cuc: :se_ molam :cuc: :se_ molam :cuc: :se_ molam
Епа нека ти е со среќа :)
ако си кафепиец си го погодила местото, али ако си гурман и имаш пребирлив вкус за јадење ќе се разочараш


Уписи за други семестри (3,5) ќе има или рата(и останатите биркоратски глупости) ќе се средува на крај кога ќе се заверува семестар?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
ve molam da mi kaze nekoj so se sluci so pravoto na polaganje na pravosuden ispit na tie so studiraat po EKTS,dali sega tie so ja zavrsija cetvrtata godina imaa pravo da staziraat,ke ve molam za pokonkretni informacii.odnapred vi blagodaram
Некои велат дека со 4 завршени можже да се полага, а пак се погласни се информациите дека ќе треба да завршиме петта година, за да смееме да полагаме правосуден испит. А четврта е само колку да имаш право за стажирање.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
па добро, има ли некој начин да се информираме официјално. Со што е регулирано ова? Има ли некој закон или правилник или што_ти_ја_знам...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ај ги молам упатените да ми одговорат на едно прашање:smir:За упис на правен во Велес,за некој кој матурирал пред 4 години,дали треба да полага државна матура или оди по стар систем?
 

Day4walker

Doyle Brunson
Член од
18 ноември 2008
Мислења
132
Поени од реакции
8
Епа супер еве и јас денес се запишав на Правен и поздрав до сите колеги иначе имате и преелиминарна ранг листа и ме примијааа јеее позз колеги :smir:
http://www.pf.ukim.edu.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=347

Епа нека ти е со среќа :)
ако си кафепиец си го погодила местото, али ако си гурман и имаш пребирлив вкус за јадење ќе се разочараш ?
аххах еее тоа е тоа кафето е најбитно и многу ми е мило што не сум си го утнал местото позз се гледаме на кафе на факултет :salut::salut:
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Ај ги молам упатените да ми одговорат на едно прашање:smir:За упис на правен во Велес,за некој кој матурирал пред 4 години,дали треба да полага државна матура или оди по стар систем?
Јас лани се запишав на правен ама во кочани а бев од генерација што нема полагано државна матура, и не требаше такво чудо.
 

Music_Lady

Kralica
Член од
25 јуни 2009
Мислења
181
Поени од реакции
6
Мене за маааааалце не ме примиле во државна квота на правни студии :( :lut: :nerv: :icon_conf :place:, а приватна квота некако скапо ми е, бидејќи и братот е на факс :( И сега не знам што да правам. :toe: Гледам останале уште 30 ина места за државна квота на новинарство, можда таму. А инаку да прашам пишува, дека во втор циклус на правен државна ќе биде 600 а приватна 1 200. Дали тоа втор циклус е вториот уписен рок или? ај помош :helou:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
Мене за маааааалце не ме примиле во државна квота на правни студии :( :lut: :nerv: :icon_conf :place:, а приватна квота некако скапо ми е, бидејќи и братот е на факс :( И сега не знам што да правам. :toe: Гледам останале уште 30 ина места за државна квота на новинарство, можда таму. А инаку да прашам пишува, дека во втор циклус на правен државна ќе биде 600 а приватна 1 200. Дали тоа втор циклус е вториот уписен рок или? ај помош :helou:

Не, мислам дека тоа е постдипломски студии
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
415
Поени од реакции
11
Мене за маааааалце не ме примиле во државна квота на правни студии :( :lut: :nerv: :icon_conf :place:, а приватна квота некако скапо ми е, бидејќи и братот е на факс :( И сега не знам што да правам. :toe: Гледам останале уште 30 ина места за државна квота на новинарство, можда таму. А инаку да прашам пишува, дека во втор циклус на правен државна ќе биде 600 а приватна 1 200. Дали тоа втор циклус е вториот уписен рок или? ај помош :helou:
Правни веќе се е фул, јас сум во државна квота, баш сабајлево на нет видов и добро е што отидов вториот уписен ден, како што викаат првиот било прав митинг посебно на правен и економски.

Зачудувачки на новинарство непотполнета листа, ако сакаш бркај си место во државна квота на тој отсек, ама јас не би ризикувала. Ако правни науки ти е желба - терај, зошто место во државна на новинарство не ти е загарантирано:smir:
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Доколку сакате да си ги челичете нервите, добредојдени сте, спротивно, марш на друг факултет. Сериозно, добредојдовте, ви посакувам лесно прилагодување и успешно студирање!*





*ова како декан да сум :)
 

Day4walker

Doyle Brunson
Член од
18 ноември 2008
Мислења
132
Поени од реакции
8
еххехех фала фала инаце јас едвај сум влегол на факултетов у приватна и тоа см 485 на листа од 500 хахахаха како така вазно сум влегол позз
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Мене за маааааалце не ме примиле во државна квота на правни студии :( :lut: :nerv: :icon_conf :place:, а приватна квота некако скапо ми е, бидејќи и братот е на факс :( И сега не знам што да правам. :toe: Гледам останале уште 30 ина места за државна квота на новинарство, можда таму. А инаку да прашам пишува, дека во втор циклус на правен државна ќе биде 600 а приватна 1 200. Дали тоа втор циклус е вториот уписен рок или? ај помош :helou:
Нема шанса да биде 600 државна, тоа е нешто друго.
П.С. Дајте бе семинарска по граѓанско ми треба. Ве молам!!!
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Абре на политички студии како е? Го бива факултетот?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Абре на политички студии како е? Го бива факултетот?
Го бива, најискрено ти кажувам. Одлични предмети, асистенти кои се желни да ги научат студентите нешто (со исклучоци), паѓаат одлични дебати и размена на мислења, помала група, како клас па побрзо се запознаваат сите.
Предметите се супер, особено ако некој се интересира за филозофија, општество и слично.
Што поточно те интересира прашај, ќе ти кажам. :)
Во секој случај ништо не губи човек, само се здобива со одлично образование, јас сеа сум апсолвент и совршено ми е. Научив доста, и квалитетно образование добив без малтретирање и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom