ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Како оди постапкава за вадење потврда за редовен студент на мастер и дали воопшто можам да извадам?
Ми треба за здравство
Сега е со уплатница исто како и претходно или поим немам
 
Член од
16 август 2015
Мислења
225
Поени од реакции
278
Zdravo kolegi,

Vonreden student sum na pravni studii. Sega treta godina treba da bidam no imam ne iscisteno predmeti od vtora. Vaka imam polozeno 2 predmeti od zimski semestar i drugoto nisto ne mi e polozeno. Sega sakam da prodolzam 4ti semestar so aktiviranje E2 ili kako bese semestar. Ke moze li da mi kaze nekoj ke treba li da prezapisuvam predmeti ili moze koga sakam da si gi prezapisam predmetite od zimskiot semestar. Isto taka kako odi so aktiviranje E2 semestar?
ima novo pravilo , predmeti od zimski mozes samo u zimski da gi prezapises a od leten vo leten.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
ima novo pravilo , predmeti od zimski mozes samo u zimski da gi prezapises a od leten vo leten.
До крајот на месецов ли?
Во јануари нема да може да се презапише предмет од зимски семестар?
Така ги сфатив на Студентски.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
225
Поени од реакции
278
До крајот на месецов ли?
Во јануари нема да може да се презапише предмет од зимски семестар?
Така ги сфатив на Студентски.
pa da, neli vo Dekemvri sega ke ima iKnow prijavuvanje i ke go prezapises sega i togas na iKnow ke go prijavis neli za da polagash.Ako ne go prezapises sega sledna shansa ke ti bide dogodina ova vreme pak. Koi predmeti , od koi semestar ?
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
Здраво дечки. Во март презапишав општ дел на граѓанско право, но немам активност од предавања, не можев да следам бидејќи никој не ме додаде на тимс. Сега во јануари ми е последна шанса дали ќе ми прават проблеми поради тоа што немам поени од активност?
 
Член од
19 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo decki. Moze li nekoj da mi kaze MJP vo predsesija kako e? I dali gi ima nekoj prasanjata VPEU kaj Ilina?
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
25
Поени од реакции
1
Дали знае некој дали за да ми дадат потврда за редовен студент за здравствено осигурување на правен треба да уплатам уплатница и колку треба да уплатам
 
Член од
16 август 2015
Мислења
225
Поени од реакции
278
ima li nekoj momentalno sto e na praven so povisok prosek ili sto ima veke diplomirano so povisok prosek ?Na pravni studii..
 
Член од
23 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
10
Совет некој за подобро совладување на материјалот по применета и мпп? Уште тие два ми останаа, пукнав од учење никако да положам.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
18
Поени од реакции
16
Совет некој за подобро совладување на материјалот по применета и мпп? Уште тие два ми останаа, пукнав од учење никако да положам.
Применета побарај да полагаш писмено комисиски. Узунов е лудак тотално, тие шо имаат десетки едвај вадат шестки кај него.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Совет некој за подобро совладување на материјалот по применета и мпп? Уште тие два ми останаа, пукнав од учење никако да положам.
МПП теоријата не е проблем, се вртеа исти прашања во сите сесии. Седнуваш и учиш, нема друго чаре. Не ме фаќај за збор, ама имаше огромен дел од книгата кој не требаше да се учи, професорот своевремено ни ги кажа точните страни кои ќе паднат на испит. Сува ми е меморијата сега, ама се си мислам од 300 до 400 страна скоро и ништо да не требаше.
А практичниот дел ќе мора да ти го објасни некој што го има положено испитот. Има конкретизирани правила на кои мора да внимаваш, инаку губиш поени. Некој што е во тек со материјалот нека ти го објасни овој дел, бидејќи сам нема шанса да се снајдеш.
Среќно! :)

едит: А за применета треба да седнеш и да го научиш убаво секое делче од книгата. Буквално се може да ти се падне. Узунов е многу претпазлив и ако го знаеш асално материјалот (не набубано) немаш гајле. Асистентката колку што памтам беше за нијанса построга. Нејсе, мораш да седнеш да учиш, нема друго чаре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom