ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
21 март 2018
Мислења
9
Поени од реакции
0
Zdravo dechki, sakam da zapisham master vo vtor rok sega sum 6ti semestar pa planiram da ostavam predmeti vo januari pa zatoa i da zapisham vtor rok. Shto e razlikata od toa da zapishesh prv ili vtor rok master i shto gubish a shto dobivash i dali znaci deka ke izgubish godina ili otkako ke zapisham 7mi semestar vo mart ke polagam odma vo kaznena ili junska sesija predmeti od 7miot semestar. Isto da ve prasham dali pravat problemi so idenje na predavanja ako nemash zapishano i dali se slucuva da ne te zapishat vo vtor rok, odnosno dali site gi primaat shto zapishuvaat vo vtor rok ? Inaku sum na pravni studii
Blagodaram
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Zdravo dechki, sakam da zapisham master vo vtor rok sega sum 6ti semestar pa planiram da ostavam predmeti vo januari pa zatoa i da zapisham vtor rok. Shto e razlikata od toa da zapishesh prv ili vtor rok master i shto gubish a shto dobivash i dali znaci deka ke izgubish godina ili otkako ke zapisham 7mi semestar vo mart ke polagam odma vo kaznena ili junska sesija predmeti od 7miot semestar. Isto da ve prasham dali pravat problemi so idenje na predavanja ako nemash zapishano i dali se slucuva da ne te zapishat vo vtor rok, odnosno dali site gi primaat shto zapishuvaat vo vtor rok ? Inaku sum na pravni studii
Blagodaram
Немаш гајле, нема разлика, можеш слободно втор рок у јануари.
За одење на часови, не би требало да ти праат проблем ама воопшто, но сеа зависи и од професори... Едино може немад а полагаш па ќе чекаш следната сесија. Кај мене имаше случај да си полага, ама оцената да ја впишат малце подоцна.
Е сеа кога точно ќе полагаш, иам заборавено, но знам дека за тие подоцна што се запишани, имаше посебни сесии.
За тоа дал сите ги примаат или не, не би занел да кажам за твоите студии, но ако нема многу запишани, не би требало да е проблем да влезеш.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Zdravo dechki, sakam da zapisham master vo vtor rok sega sum 6ti semestar pa planiram da ostavam predmeti vo januari pa zatoa i da zapisham vtor rok. Shto e razlikata od toa da zapishesh prv ili vtor rok master i shto gubish a shto dobivash i dali znaci deka ke izgubish godina ili otkako ke zapisham 7mi semestar vo mart ke polagam odma vo kaznena ili junska sesija predmeti od 7miot semestar. Isto da ve prasham dali pravat problemi so idenje na predavanja ako nemash zapishano i dali se slucuva da ne te zapishat vo vtor rok, odnosno dali site gi primaat shto zapishuvaat vo vtor rok ? Inaku sum na pravni studii
Blagodaram
Нешто ти има и Јефто одговорено, еве го и моето искуство, зошто и ја имав запишано мастер казнено во втор рок.
Некоја посебна разлика нема, освен што не идеш на предавања од 7ми семестар и не можеш да полагаш во предсесија (ова нели зависи од професор до професор) и во јануарска.
Предметите од 7ми семестар ќе можеш да ги полагаш во казнената мартовска сесија и тоа без плаќање (така нас ни беше кажано, не знам дали у меѓувреме е нешто сменето). Ја во казнената не полагав ништо туку си полагав во јунска сесија и никој не ми направи проблем за ништо.
Јас до сеа неам слушнато некој да не го примиле во втор рок.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Искуство со Ана Чупеска? Женава е хаос, не малтретира за сите пари...а уште не сме ни полагале
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Искуство со Ана Чупеска? Женава е хаос, не малтретира за сите пари...а уште не сме ни полагале
Господ на помош чедо.
Најсериозен сум за неа... Знам како е, а не е еден предмет... Секој втори изборен, та редовни еден куп...

ps: да погодам, современи политички теории или оној предметот у 4та за етнички конфликти во меѓународни односи или како се викаше...
 
Член од
18 декември 2012
Мислења
10
Поени од реакции
0
Dali nekoj polagase Administrativno vo prva i vtora dekada?
Nekoi prasanja da pisete sto se padnaa.
 
Член од
23 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
10
Трговско право писмено како е? Искуства некој.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Трговско право писмено како е? Искуства некој.
16 прашања на раскажување и еден случај за решавање. Бараат детално, опширно, а прашања од цел материјал има. Рака да ти падне
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
17
Поени од реакции
3
Здраво, дали има некој од овде полагано право и институции на ЕУ кај Илина?
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Господ на помош чедо.
Најсериозен сум за неа... Знам како е, а не е еден предмет... Секој втори изборен, та редовни еден куп...

ps: да погодам, современи политички теории или оној предметот у 4та за етнички конфликти во меѓународни односи или како се викаше...
Ќе го менувам предметот не бива, 500 пати ми го врати проектот, ненормална жена аууу... за на мастер да смениш предмет е исто 400ден или друга цена?
Автоматски споено мислење:

А да прашам Климовски што чоече е лабав на испит или ? Да знам дали да се трескам со учење или можам со помалку да си поминам?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Ќе го менувам предметот не бива, 500 пати ми го врати проектот, ненормална жена аууу... за на мастер да смениш предмет е исто 400ден или друга цена?
Автоматски споено мислење:

А да прашам Климовски што чоече е лабав на испит или ? Да знам дали да се трескам со учење или можам со помалку да си поминам?
Немам одговор на прашањата, за жал.
Но нема да ме чуди да е поскапо менувањето предмет...
А за Климовски не ми предавал ништо.
 
Член од
19 јули 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој ги има прашањата што најчесто се паѓаат кај Астеруд по филозофија на право? Книгата е смрт хиероглифи би научила побрзо да пишувам! Се надевам дека некој ќе биде солидарен да сподели инфо.
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
5
Здраво колеги. Дали некој има инфо за резултати по односи со медиуми кај проф. Даниела Блажевска од испитот одржан во февруари?

Sent from my Samsung Galaxy S9+ using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дечки дали има објавено распоред за полагање за септемвриска сесија?? Нигде не можам да најдам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom