ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Види,земав книги за скоро сите предмети по Социологија,Вовед и Економика ...Четири книги се ,се на се кажано ....Докмановик рече сега дека книгата Историја,таа што е една од 1500ден составена од 3 книги заедно. Сега ме интересира,спомна ти скрипти ....Какви скрипти се работи?!Ме буниш,освен овие книги има уште?! Бев до Авогадос,им реков дајте се што е потребно за прв семестар и овие 4ри книги само
Општо зборував, за сите предмети ќе треба да си се информираш.За некои предмети може да нема учебници или да се поскапи,па ќе ти се најдат скрипти.
Ќе си ги пресметаш твоите финансиски можности и кога ќе можеш да си дозволиш оригинал учебник така ќе го купиш,кога ќе немаш многу пари,ќе земеш да ископираш од некој,па од таква копија/скрипта да учиш,а за некои предмети ќе требаат делови од повеќе учебници,па професорите/професорките ќе направат компилација од нив во една скрипта.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
18
Поени од реакции
16
Продавам нови книги за прва година по Историја на правото (двете книги), англиски и практикум по граѓанско право, како и скрипта по римско право. Книгите се речиси некористени, слободно пишете.
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
Дечки дали мора оригинал книги да се има кај Докмановиќ,или може копија само да не се носи на предавање?
 
Ф

Флеш

Гостин
Дечки,сакам да ве прашам за помош,совети,трикови .... Ги разгледав отприлика сите предмети за прв семестар .... Ќе земам еден пример,еден предмет ....Социологија на право еве ..... Прочитав први страни,први 50 страни,каде што е објаснување меѓу општа социологија и социологија на право и разлики,шо ти знам ....Ама има тупење многу,ја лигави една поента за што е социологија едно 15 страни,антропоцентрични,теоцентрични,методолошки пристапи јебига,тупење ненормално .... Што барам помош е што се губам ,не знам што да се фокусирам....Што да учам,како да учам,да скокам ли страни,мислам лигавење е една поента е да се објаснува повеќе страни а што треба за испит да се земе и учи .... Што праевте?
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
5
Дечки,сакам да ве прашам за помош,совети,трикови .... Ги разгледав отприлика сите предмети за прв семестар .... Ќе земам еден пример,еден предмет ....Социологија на право еве ..... Прочитав први страни,први 50 страни,каде што е објаснување меѓу општа социологија и социологија на право и разлики,шо ти знам ....Ама има тупење многу,ја лигави една поента за што е социологија едно 15 страни,антропоцентрични,теоцентрични,методолошки пристапи јебига,тупење ненормално .... Што барам помош е што се губам ,не знам што да се фокусирам....Што да учам,како да учам,да скокам ли страни,мислам лигавење е една поента е да се објаснува повеќе страни а што треба за испит да се земе и учи .... Што праевте?
Јасна Бачовска ти предава ?

Sent from my Samsung Galaxy S9+ using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
5
Да,на сите групи во прва ...Каков е испитот,што да учам,проблем ми е што ќе ги немам нејзините предавања во поголем дел....
Јасна е супер... јас не сум на правни студии, но ми има предавано. На испит цени ако имаш прочитано повеќе, особоено доколку има примери кои се голем плус, исто така обрни внимание на тоа кој што кажал, некои теории и слични такви ствари (ако ги има). Не би требало да имаш проблем со Јасна. Е сега некој од колегите правници може подетално да ти каже за социологија на право.

Sent from my Samsung Galaxy S9+ using Tapatalk
 
Ф

Флеш

Гостин
Не знам како не дознав месеци порано,дури случајно вака ...Колеги ми кажаа на кратко дознав е дека,постојат скрипти кажано скратено прераскажување на предметот.Имало и копии од прашањата од стари колоквиуми претходно.Ми кажаа ова може да го најдам во копирниците Зоки и Либро у Мавровка...Така и сторив,земав од кај Зоки, скратени скрипти по Социологија, Историја,Вовед и Економика на Право .... Прашањето е .... Треба сериозно да се потпирам на скриптите и само од нив да учам,зошто просто кажано се прочистени и само најглавното го има ....40 страни се спрема тупењето од 500 страни на главните книги ....Да учам за испит сега од книга или од скрипта ми е збунетоста ?!
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
45
Поени од реакции
4
Nekoi soveti za megjunarodno privatno pravo site mi kazuvaat mnogu tesko se polozuvalo,dali postoi nesto skrateno sto ke mi pomognee ili bilo sto
 
Член од
15 октомври 2018
Мислења
9
Поени од реакции
4
Nekoi soveti za megjunarodno privatno pravo site mi kazuvaat mnogu tesko se polozuvalo,dali postoi nesto skrateno sto ke mi pomognee ili bilo sto
Оди редовно на предавања, има корист од тоа, бидејќи објаснуваат подетално. И ако можеш читкај ги ги лекциите како ги предаваат, само книга помага, бидејќи на испит може се да ти се падне буквално. Ако ја разбереш убаво материјата, ќе го решиш и случајот на испит.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
142
Поени од реакции
61
Дечки има ли некој сознанија дали мастерот на дипломатија и меѓународни односи е признат надвор од Македонија?Конкретно ме интересира за USA.
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
5
Колеги, ако може некој да ми каже дали Родна држи предавања или има асистент?

Sent from my Samsung Galaxy S9+ using Tapatalk
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Dali nekoj od vas znae koj izboren predmet go predava prof. Ivan Damjanovski?
Знам со сигурност дека е Теории за европски интеграции, но веруј, колеги и колешки имаа заглавено на тој предмет, така што, не го препорачувам ахаха.
За други предмети не знам дали предава нешто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom