ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Дали предавањата на мастер на граѓанско право и на казнено право се задолжителни?
На граѓанско не се.
На кривично не се. Ја имав отидено само на две предавања и тоа за да презентирам.
На граѓанско on the other hand, не знам дали се формално задолжителни, ама имам колешки што цело време одат на предавања и собираат поени за активност или whatever зошто знам дека тоа многу им помага.

Еве Кирца претпоставувам дека е на граѓанско па нека ти објасни поубаво околу тоа.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Точно е тоа, кај повеќето предмети во оценката се засметува и активноста, 10 поени од активност, во кои влегуваат презентации, домашни(само кај 1-2 предмети) или учество во дискусија на самото предавање.
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
17
Поени од реакции
3
Луѓе има некој искуство со предметот Теории за европски интеграции кој го води проф. Дамјановски
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Луѓе има некој искуство со предметот Теории за европски интеграции кој го води проф. Дамјановски
Јас лично не,ама мои колеги го имаа одбрано тоа.Одеа на часови,дома читаа од скрипта,па со Иван дискутираа.И им кажал да си одберат тема за есеј според она што го пишува во скриптата и податоци од Интернет и да му ги дадат есеите кога ќе бидат спремни.
Повеќе не знам.Можеби друг повеќе ќе ти каже.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Луѓе има некој искуство со предметот Теории за европски интеграции кој го води проф. Дамјановски
НЕ ГО ЗЕМАЈ!
Кој и да го зеде од моја генерација, се влечеше ептен... Иван ептен барал, замерки наоѓал... Океј, принципиелен си е човекот, ама тежок е, не се зафркнувај, колеги го менуваа предметот со други бидејќи не можеа да го положат.
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
17
Поени од реакции
3
Имате некој совет за кој изборен предмет од насокава дипломатија би можела да го земам за да поминам полесно...имам потреба од кредити
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Имате некој совет за кој изборен предмет од насокава дипломатија би можела да го земам за да поминам полесно...имам потреба од кредити
Хммм, што мислиш да избереш, бидејќи немам листа пред мене. Горе-доле сите се кај Фрчко или Михајлова мислам, така што немаш голем избор...
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
17
Поени од реакции
3
има некои за кои имам интерес како што се меѓународно право за правата на човекот, мирно решавање на спорови, дигитална демократија, право и институции на ЕУ, заеднички политики на ЕУ... ама незнам кој ги држи...
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
има некои за кои имам интерес како што се меѓународно право за правата на човекот, мирно решавање на спорови, дигитална демократија, право и институции на ЕУ, заеднички политики на ЕУ... ама незнам кој ги држи...
Меѓународно право за правата на човекот и мирно решавање на спорови се кај Фрчко и Елена.Ако одбереш некој од нив,повеќе Елена ќе ја гледаш отколку професорот.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
има некои за кои имам интерес како што се меѓународно право за правата на човекот, мирно решавање на спорови, дигитална демократија, право и институции на ЕУ, заеднички политики на ЕУ... ама незнам кој ги држи...
МППЧ е кај Елена Михајлова.
МРС е кај Фрчко или Елена.
Диг.демократија избери си кај Рунчева-Тасев, ќе нема да имаш проблем, проектче ќе нарпавиш.
ПИ на ЕУ ти е кај Тања Петрушевска, книга ќе имаш, треба да го полагам јас наскоро, па ќе ти споделам искуства ако го избереш.
ЗП на ЕУ сигурно мислиш на Заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ, ако е тоа, тогаш е кај Брзаковска или како и да се викаше, лесно се поминува, јас имав прашања пред 4 години, минативе години со проекти некои колеги поминуваа.

Од сите овие, избери си дигитална кај Хртистина и најлесно ќе си поминеш.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.866
Поени од реакции
11.487
МППЧ е кај Елена Михајлова.
МРС е кај Фрчко или Елена.
Диг.демократија избери си кај Рунчева-Тасев, ќе нема да имаш проблем, проектче ќе нарпавиш.
ПИ на ЕУ ти е кај Тања Петрушевска, книга ќе имаш, треба да го полагам јас наскоро, па ќе ти споделам искуства ако го избереш.
ЗП на ЕУ сигурно мислиш на Заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ, ако е тоа, тогаш е кај Брзаковска или како и да се викаше, лесно се поминува, јас имав прашања пред 4 години, минативе години со проекти некои колеги поминуваа.

Од сите овие, избери си дигитална кај Хртистина и најлесно ќе си поминеш.
Мирно решавање спорови е кај Фрчко.
МППЧ е кај двајцата (барем кај нас на мастер така беше), а јас полагав писмено кај Михајлова.
Меѓународно право за правата на човекот и мирно решавање на спорови се кај Фрчко и Елена.Ако одбереш некој од нив,повеќе Елена ќе ја гледаш отколку професорот.
Види, и Михајлова е професор сега, а и боље предавања има од Фрчко.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Мирно решавање спорови е кај Фрчко.
МППЧ е кај двајцата (барем кај нас на мастер така беше), а јас полагав писмено кај Михајлова.

Види, и Михајлова е професор сега, а и боље предавања има од Фрчко.
Елена ми имаше кажано дека иако Фрчкоски е задолжен за тие два предмета,студентите повеќе со неа ќе се консултираат и кај неа ќе полагаат.Јас кога ги имав земено предметите,така и беше.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
upload_2018-8-21_15-57-50.png

Не го сфаќам ваквото рекламирање на факултетите...
На статусов фали уште едно „но тоа не е се, ако се јавите во наредните 30 минути ќе добиете и...“
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966

Kajgana Shop

На врв Bottom