ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
Секоја година датумот е различен,но отприлика би требало да биде по 10 ако не им текне уште порано.Ќе објават.
од 27 август до 27 септември , не сум сигурна дали е точно но така прочитав во студентската група
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
од 27 август до 27 септември , не сум сигурна дали е точно но така прочитав во студентската група
Можно е,зависи како ќе се договарат професорите(Наставен Совет и Деканат) годинава.
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Дечки дали ќе може некој подетално да ми објасни за смерот-односи со јавноста?
Премногу се двоумам меѓу овој и правни науки, уште не сум се одлучила..Што можам да работам со ова, дали е признат во странство? :D
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Дечки дали ќе може некој подетално да ми објасни за смерот-односи со јавноста?
Премногу се двоумам меѓу овој и правни науки, уште не сум се одлучила..Што можам да работам со ова, дали е признат во странство? :D
Тоа дека нашите факултетски дипломи се признати во многу странски земји е огромна лага(едвај само во неколку-така ми признаа тројца професори,но за конкретен смер,треба да се распрашаш на домашниот факултет и ако мислиш да продолжуваш на факултет во странство и таму да се распрашаш дали има некаков договор за признавање на студии и соработка,зависи што те интересира).
За правни студии ти треба беспрекорен успех од средно или врски.Ако ти се тера правда,запиши се на правни студии.Ако си комуникативна личност и сакаш да бидеш меѓу народ,запиши се на односи со јавност.Добро размисли што повеќе те влече.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
... Ако си комуникативна личност и сакаш да бидеш меѓу народ,запиши се на односи со јавност.Добро размисли што повеќе те влече.
А ако сака да си има работа со лудаци и да полуди, нека се запише на политички ехехех... :pos:
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Тоа дека нашите факултетски дипломи се признати во многу странски земји е огромна лага(едвај само во неколку-така ми признаа тројца професори,но за конкретен смер,треба да се распрашаш на домашниот факултет и ако мислиш да продолжуваш на факултет во странство и таму да се распрашаш дали има некаков договор за признавање на студии и соработка,зависи што те интересира).
За правни студии ти треба беспрекорен успех од средно или врски.Ако ти се тера правда,запиши се на правни студии.Ако си комуникативна личност и сакаш да бидеш меѓу народ,запиши се на односи со јавност.Добро размисли што повеќе те влече.
Не разбирам, за што треба беспрекорен успех од срендо или врски? За да се влезе на правни студии?
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
За да се запишеш на правен ти треба само желба и сто евра за партиципација. Како тргнала работата мислам ќе почнат да запишуваат и без средно само да се пополни буџетот.
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
За комуникативна личност, не знам дали сум баш, со непознати и не сум баш расположена за разговор.. Али обожавам да зборувам, богат речник ова она, од секогаш ми велеле печена за правен си. :pos:

Многу е лошо што нема кој да те упати и кој да прашаш за она шо те интересира, евентуално вака на форум ако се најде некој со тек тук слична мака ко твојата. Сакав правни науки прво, али ме ограничува, во смисла нотар не можеш да бидиш, а за адвокат немам некој голем мерак ( и јас не знам шо сакам али ајде :(). Како работа од соништата ја замислувам канцелариската со милион документи околу мене, не знам како би се снашла во судница распрвајќи се со секакви будали. Можеби и би била одлична во то, али некако стравот преовладува за жал.:oops:

Како втора варијанта ми е односи со јавност, али блага врска немам што би работела со овој смер. Ги разгледував предметите на нивната страна, али горе долу скоро и да се слични од сите насоки и не ми помогна премногу.
Уписите ми се за три недели, а јас си пловам со мислите. Дури ги избегнував природните науки и математичките факултети, во поголеми го*на се закопав.:D
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
Оди на правни. Прво, можеш да бидеш нотар. Второ, сите останати смерови се дно дна, а правни е само дно.
Ме мрзи да пишувам сега зошто е подобро правни ама кога веќе си решила да се запишеш на јустинијан само правни студии ти е добар избор, се друго ти е губење време.

*не знам зошто се ограничивате само на правосудниве професии со правен. Можеш да стекнеш знаења кои ти отватаат многу хоризонти.
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Оди на правни. Прво, можеш да бидеш нотар. Второ, сите останати смерови се дно дна, а правни е само дно.
Ме мрзи да пишувам сега зошто е подобро правни ама кога веќе си решила да се запишеш на јустинијан само правни студии ти е добар избор, се друго ти е губење време.

*не знам зошто се ограничивате само на правосудниве професии со правен. Можеш да стекнеш знаења кои ти отватаат многу хоризонти.
Знам само дека ме влечат општествените науки, теорија, учење. Јас сум личност кај која логиката не е баш на највисоко ниво, па колку и да звучи смешно и жалосно то е реалноста. Сакам да зборувам, она што ќе го научам да го пренесам и да брблам со саати. Обожавам книги и слично. Правниот ми е љубов од многу мала, запишував средно со помисла дека по 4ри години ќе одам на правен.

Што би предложил ти? Еве и филозофскиот го разгледував институт за безбедност и мир, и тоа ми иди во предвид. Исто и психологија. Јазиците влегуваат во игра ама со мали шанси. како крајна и најмалку привлкечна дестинација ми е пмф, отсек биохемија. Биологијата ми одела од рака, за другото си велам ќе се снајдам.
Скроз заебано е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom