ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Mortisha, 17 јануари 2008.

1. kikomkd98

kikomkd98

Член од:
    30 јануари 2018
    Мислења:
    11
    Допаѓања:
    1
    Priemno neznam a na mail samo na koordinator odgovara
    --- Споено дупло мислење, 14 април 2018 ---
    Denes pusti

2. Raymond Reddington

Raymond Reddington

Член од:
    12 октомври 2017
    Мислења:
    39
    Допаѓања:
    4
    Треба да доодговарам вовед кај Спасов, какви прашања поставува?

3. Dragana96

Dragana96

Член од:
    17 февруари 2015
    Мислења:
    83
    Допаѓања:
    2
    кај ги има резултатите?

4. babygirl18

babygirl18

Член од:
    20 мај 2010
    Мислења:
    90
    Допаѓања:
    27
    Дечки, ГПП усно е подобро кај Милка или кај Зороска? Милка ми рекоа многу детали барала ....

5. kikomkd98

kikomkd98

Член од:
    30 јануари 2018
    Мислења:
    11
    Допаѓања:
    1
    na pano kaj kabinetot
    --- Споено дупло мислење, 16 април 2018 ---
    kako e na usen ispit kaj siljanovska??

6. Creshni4ka

Creshni4ka

Член од:
    7 ноември 2017
    Мислења:
    52
    Допаѓања:
    3
    колеги на iknow систем ми недостасуваат оценки по предмети што сум ги положила, кај професорите или кај Мики треба да се обратам?
    И дали тоа мора да го направам сега или може било кога ?

7. Raymond Reddington

Raymond Reddington

Член од:
    12 октомври 2017
    Мислења:
    39
    Допаѓања:
    4
    Од кога почнува редовната јунска сесија?

На MacReady му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dragana96

Dragana96

Член од:
    17 февруари 2015
    Мислења:
    83
    Допаѓања:
    2
    ГПП усно или писмено е поодобро?

9. NewForce

NewForce

Член од:
    30 декември 2014
    Мислења:
    158
    Допаѓања:
    195
    Богами, тешко е да се каже, бидејќи самиот материјал е прилично сложен и обемен. Јас полагав писмено. Тестот е поделен на 3 дела, првиот дел е парнично со 6 прашања (3 носат 5 поени и 3 10 поени), вториот вонпарнично со 2 прашања (едно носи 5 и едно 10 поени) и третиот дел извршно исто 2 прашања како и вонпарнично. Оценувањето и' е доста строго, дури и за најмал пропуст во одговорите одзема поени. За испитот да биде целосно положен мораш да имаш најмалку половина поени од секој дел (најмалку 20 п. од парнично и 7,5 од вонпарнично и извршно). Ако барем еден од овие 3 делови не ти е положен, те враќа во следната сесија да полагаш само на тој еден или два дела. Мене овој испит ми беше единствен кој не го положив од прва. Првиот пат ми фалеше само 1 поен од парнично и по пола поен од вонпарнично и извршно. А усно допрашување не прифаќа. Вториот пат веќе беше полесно. Можат да ти помогнат прашањата што се поставуваат во групите, како и оние што се во Либро/Зоки. Истотака целиот испитен материјал го имаш во една дебела скрипта кај Зоки/Либро.
    За усно од колегите што полагале истотака не било многу едноставно, бидејќи доста долго време ги испрашувала и барала доста прецизни одговори. Но горе-доле биле задоволни од оцените. Таму добиле 4 прашања (2 од парнично и по едно од вонпарнично и извршно). Нас само во првата сесија ни даде можност за усно.
    Ова за кај Татјана, кај Милка не знам како е.

Како и да е, посвети доста внимание и на ГПП и на МПП (овде од голема помош ќе ти биде ако ги вежбаш случаите од практикумот). Мене барем ми требаше далеку повеќе време да ги спремам овие 2 предмети, отколку сите останати на факултетот.

На MacReady и babygirl18 им се допаѓа ова.
  10. babygirl18

babygirl18

Член од:
    20 мај 2010
    Мислења:
    90
    Допаѓања:
    27
    А трговско се положува само со скриптата?

11. I don't know

I don't know

Член од:
    7 мај 2017
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    1
    Искуства од полагање трудово право усно?

На Марија Д. му/ѝ се допаѓа ова.
  12. babygirl18

babygirl18

Член од:
    20 мај 2010
    Мислења:
    90
    Допаѓања:
    27
    Искуството се состои во три збора: Бог да чува!
    Ако имаш можност, гледај да полагаш кај Александар, кај него е најлесно. Кај Лазар, студентите се главно задоволни од оценките, ама може да се запне за некој детал. Убедливо најлошо е кај Каламатиев - јас кај него полагав зашто не ни дозволија да бираме. Прашува секоја тема, во детали, вклучително и темата за историски развој на трудовото право во Југославија и Македонија, иако таа тема не ни беше во рамки на испитниот материјал. Ако полагаш кај него, препорачувам темелно да го прочиташ најновиот Закон за работни односи и да го научиш во детали, заедно со роковите. Се положува само ако имаш среќа да ти се погодат прашања што ги знаеш, во спротивно,џабе полагаш...

На Марија Д. му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Creshni4ka

Creshni4ka

Член од:
    7 ноември 2017
    Мислења:
    52
    Допаѓања:
    3
    Општ дел на граѓанско право како е на испит? Тина или Родна е подобра опција? По колку прашања поставуваат и дали доколку некаде заглавиш помагаат?
    Благодарам

14. redfogv

redfogv Царица

Член од:
    10 мај 2017
    Мислења:
    1.370
    Допаѓања:
    659
    Кај Мики,па ако тој вели дека нешто не се разбрал со професорите за оцените,треба и кај нив.Прво кај Мики.
    --- Споено дупло мислење, 6 мај 2018 ---
    Положените предмети остануваат.

На kikomkd98 и Creshni4ka им се допаѓа ова.
  15. redfogv

redfogv Царица

Член од:
    10 мај 2017
    Мислења:
    1.370
    Допаѓања:
    659
    Дечки,ако некој го знае emailot на професор Ванчо Узунов,да ми одговори,ве молам.

Сподели преку: