ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Mortisha, 17 јануари 2008.

 1. kikomkd98

  kikomkd98

  Член од:
  30 јануари 2018
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  1
  Priemno neznam a na mail samo na koordinator odgovara
  --- Споено дупло мислење, 14 април 2018 ---
  Denes pusti
   
 2. Raymond Reddington

  Raymond Reddington

  Член од:
  12 октомври 2017
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  4
  Треба да доодговарам вовед кај Спасов, какви прашања поставува?
   
 3. Dragana96

  Dragana96

  Член од:
  17 февруари 2015
  Мислења:
  83
  Допаѓања:
  2
  кај ги има резултатите?
   
 4. babygirl18

  babygirl18

  Член од:
  20 мај 2010
  Мислења:
  90
  Допаѓања:
  27
  Дечки, ГПП усно е подобро кај Милка или кај Зороска? Милка ми рекоа многу детали барала ....
   
 5. kikomkd98

  kikomkd98

  Член од:
  30 јануари 2018
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  1
  na pano kaj kabinetot
  --- Споено дупло мислење, 16 април 2018 ---
  kako e na usen ispit kaj siljanovska??
   
 6. Creshni4ka

  Creshni4ka

  Член од:
  7 ноември 2017
  Мислења:
  52
  Допаѓања:
  3
  колеги на iknow систем ми недостасуваат оценки по предмети што сум ги положила, кај професорите или кај Мики треба да се обратам?
  И дали тоа мора да го направам сега или може било кога ?
   
 7. Raymond Reddington

  Raymond Reddington

  Член од:
  12 октомври 2017
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  4
  Од кога почнува редовната јунска сесија?
   
  На MacReady му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dragana96

  Dragana96

  Член од:
  17 февруари 2015
  Мислења:
  83
  Допаѓања:
  2
  ГПП усно или писмено е поодобро?
   
 9. NewForce

  NewForce

  Член од:
  30 декември 2014
  Мислења:
  158
  Допаѓања:
  195
  Богами, тешко е да се каже, бидејќи самиот материјал е прилично сложен и обемен. Јас полагав писмено. Тестот е поделен на 3 дела, првиот дел е парнично со 6 прашања (3 носат 5 поени и 3 10 поени), вториот вонпарнично со 2 прашања (едно носи 5 и едно 10 поени) и третиот дел извршно исто 2 прашања како и вонпарнично. Оценувањето и' е доста строго, дури и за најмал пропуст во одговорите одзема поени. За испитот да биде целосно положен мораш да имаш најмалку половина поени од секој дел (најмалку 20 п. од парнично и 7,5 од вонпарнично и извршно). Ако барем еден од овие 3 делови не ти е положен, те враќа во следната сесија да полагаш само на тој еден или два дела. Мене овој испит ми беше единствен кој не го положив од прва. Првиот пат ми фалеше само 1 поен од парнично и по пола поен од вонпарнично и извршно. А усно допрашување не прифаќа. Вториот пат веќе беше полесно. Можат да ти помогнат прашањата што се поставуваат во групите, како и оние што се во Либро/Зоки. Истотака целиот испитен материјал го имаш во една дебела скрипта кај Зоки/Либро.
  За усно од колегите што полагале истотака не било многу едноставно, бидејќи доста долго време ги испрашувала и барала доста прецизни одговори. Но горе-доле биле задоволни од оцените. Таму добиле 4 прашања (2 од парнично и по едно од вонпарнично и извршно). Нас само во првата сесија ни даде можност за усно.
  Ова за кај Татјана, кај Милка не знам како е.

  Како и да е, посвети доста внимание и на ГПП и на МПП (овде од голема помош ќе ти биде ако ги вежбаш случаите од практикумот). Мене барем ми требаше далеку повеќе време да ги спремам овие 2 предмети, отколку сите останати на факултетот.
   
  На MacReady и babygirl18 им се допаѓа ова.
 10. babygirl18

  babygirl18

  Член од:
  20 мај 2010
  Мислења:
  90
  Допаѓања:
  27
  А трговско се положува само со скриптата?
   
 11. I don't know

  I don't know

  Член од:
  7 мај 2017
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  1
  Искуства од полагање трудово право усно?
   
  На Марија Д. му/ѝ се допаѓа ова.
 12. babygirl18

  babygirl18

  Член од:
  20 мај 2010
  Мислења:
  90
  Допаѓања:
  27
  Искуството се состои во три збора: Бог да чува!
  Ако имаш можност, гледај да полагаш кај Александар, кај него е најлесно. Кај Лазар, студентите се главно задоволни од оценките, ама може да се запне за некој детал. Убедливо најлошо е кај Каламатиев - јас кај него полагав зашто не ни дозволија да бираме. Прашува секоја тема, во детали, вклучително и темата за историски развој на трудовото право во Југославија и Македонија, иако таа тема не ни беше во рамки на испитниот материјал. Ако полагаш кај него, препорачувам темелно да го прочиташ најновиот Закон за работни односи и да го научиш во детали, заедно со роковите. Се положува само ако имаш среќа да ти се погодат прашања што ги знаеш, во спротивно,џабе полагаш...
   
  На Марија Д. му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Creshni4ka

  Creshni4ka

  Член од:
  7 ноември 2017
  Мислења:
  52
  Допаѓања:
  3
  Општ дел на граѓанско право како е на испит? Тина или Родна е подобра опција? По колку прашања поставуваат и дали доколку некаде заглавиш помагаат?
  Благодарам
   
 14. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  1.370
  Допаѓања:
  659
  Кај Мики,па ако тој вели дека нешто не се разбрал со професорите за оцените,треба и кај нив.Прво кај Мики.
  --- Споено дупло мислење, 6 мај 2018 ---
  Положените предмети остануваат.
   
  На kikomkd98 и Creshni4ka им се допаѓа ова.
 15. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  1.370
  Допаѓања:
  659
  Дечки,ако некој го знае emailot на професор Ванчо Узунов,да ми одговори,ве молам.
   

Сподели преку: