ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Mortisha, 17 јануари 2008.

 1. Јефто

  Јефто @JeftoMKD | Јефто™

  Член од:
  30 октомври 2011
  Мислења:
  2.387
  Допаѓања:
  1.071
  Откако ќе го положиш последниот испит, си поднесуваш барање за уверение да ти направат, мислам дека 4 и нешто, скоро 5 илјади треба да платиш. Е сега, некој може да чека и со месеци а некој може и за месец-два да го добие уверението. Само треба да си упорна и да трчаш, да види до кај ти е, и да, случајно да не ти фалат пријави за испити, па да бркаш професори ако ти фалат.
  За работа не знам за приправник, јер не сум на правни студии. Но во основа со 180 кредити слабо се наоѓа некоја сериозна работа, секој сака 240 да има, а тие се добиваат со 4та година, која е како мастер и чини 1.000 евра.
  За плаќање и такви работи, немам поим, допрва треба да ја завршам 4та и не можам да ти помогнам за тоа.
   
 2. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.213
  Допаѓања:
  10.386
  Вака сеа, кога ќе дипломираш си поднесуваш барање во студентски, си плукаш 4.800 денари и за брзо време ти го даваат уверението (обично само месец дена им треба, ептен ако нешто ти го утнат матичниот или слично тогаш може да затера и до 2 месеци). Диплома не се надевај у следните 2-3 години да добиеш. Еве ја скоро ќе магистрирам абер нема од диплома. За дипломата не се доплаќа плус туку ти влегува во тие 4.800 денари што ги даваш за уверението. Има брза постапка и се доплаќа (не знам колку точно) ама и брзата постапка не е брза, не е дека за 1 недела ќе ти дадат диплома. Ем ќе си платиш ем ќе си чекаш :)

  За работа можеш да работиш како правник. До душа можеш и како приправник кај адвокат, ама не приправник во смисла на Законот за адвокатура (тоа значи дека нема да бидеш пријавена во АКРМ ниту да имаш легитимација на приправник туку ете ќе си одиш кај адвокат и ќе си работиш и стекнуваш искуство кај него).
   
 3. Tori

  Tori

  Член од:
  27 јануари 2018
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  1
  Луѓе има некој искуство со изборните пол. психологија и пол митологија и дали знаете кој професор/ка ги држи?
   
 4. Јефто

  Јефто @JeftoMKD | Јефто™

  Член од:
  30 октомври 2011
  Мислења:
  2.387
  Допаѓања:
  1.071
  Психологија е кај Ана Чупевска, а Митологија е кај Ненад Марковиќ.
  Е сега не знам Ана што точно дава, како се полага кај неа, јер претходно Нено го држеше предметов. А за митологија ќе ти даде тема да направиш труд мал и врз основа на тоа ќе ти стави оцена.
  Во основа не се тешки предметиве, земи ги без проблем, не се грижи. Нено ако не ти стави 10, тогаш имаш 9 сигурно. Кај Ана не знам искрено, ама викаат за изборните била океј, за разлика од Сов.Пол.Теории...
   
 5. Dragana96

  Dragana96

  Член од:
  17 февруари 2015
  Мислења:
  80
  Допаѓања:
  2
  Како е на испити КПП усно кај Гордана,ГПП,МПП,трговско(подобро е усно или писмено)?
   
 6. true blue

  true blue

  Член од:
  21 мај 2008
  Мислења:
  8.365
  Допаѓања:
  8.921
  Трговско ти е боље усно, веруј ми. МПП оди на предавања, најдобар совет што можам да ти го дадам. Со ГПП не се замарав ич додека не требаше да го полагам како последен испит, учев од прашања и положив некако. Сеа не знам колку се паѓаат прашањата.
   
 7. Марија Д.

  Марија Д.

  Член од:
  6 јануари 2015
  Мислења:
  48
  Допаѓања:
  7
  Дали има некој прашања по казнено право кај проф. Каневчев бидејќи во либро и зоки ги нема?
   
 8. Creshni4ka

  Creshni4ka

  Член од:
  7 ноември 2017
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  3
  Колеги Стојков економика на испит по колку прашања дава и дали прашањата се есејски или има прашања од секаков вид?
   
 9. lady DD

  lady DD

  Член од:
  12 март 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво , Римско право-Есин Кранли за влезен колоквиум писмено какви прашања се најчесто?
   
 10. Creshni4ka

  Creshni4ka

  Член од:
  7 ноември 2017
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  3
  За казнена сесија кога ќе уплаќаме 1000 денари во полето цел на дознака што да напишеме и дали треба да уплаќаме и 50 денари за административна такса?
  Благодарам
   
 11. lady DD

  lady DD

  Член од:
  12 март 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Kako e na kolokvium usno kaj Marika-Ustavno pravo
   
 12. MAR MAR

  MAR MAR

  Член од:
  15 март 2018
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво,ако може да ми кажите како оди електонското пријавување на испити ?
  ви благодарам однапред
   
 13. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  1.348
  Допаѓања:
  653
  1.За Казнена Сесија
  2.Во Казнена Сесија се плаќа 1000 денари за колоквиум и 1000 за испит.Ако во редовната сесија имаш положено колоквиум,тогаш треба да уплаќаш само за испит во казнената и ќе треба да уплатиш и уплатница на име на Правен (1000 денари) и уплатница за административна такса (50 денари).
  До сега можеби некој ти го кажал ова,ама ако,нека стои за некој што можеби не знае.
  --- Споено дупло мислење, 18 март 2018 ---
  Старите досиеја веќе не се во употреба.Треба да пријавиш испит преку iknow системот.
  --- Споено дупло мислење, 18 март 2018 ---
  Ненад е ок,ама Ана е жив пекол.
   
  На Јефто и Creshni4ka им се допаѓа ова.
 14. Dark Horse

  Dark Horse

  Член од:
  29 март 2014
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  22
  Современи политички системи имам дилема дали да полагам кај Силјановска усно или кај Кртолица писмено? Иначе на два дела полагаме :)
  --- Споено дупло мислење, 21 март 2018 ---
  Нас ни даде 3 прашања може и 4 да ви даде две од микро две од макро,усно имаш концепт 15мин да си составиш што како и одговараш. Кај нас немаше никој помалку од 9ка и кај него прелесно се поминува не се секирај ич. Со среќа :):)
   
  Последно уредено: 21 март 2018
  На Creshni4ka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Creshni4ka

  Creshni4ka

  Член од:
  7 ноември 2017
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  3
  Колеги економика кај Стојков сум меѓу 8 и 9 доколку одговорам добро усно дали е можно да добијам и 10?
   
 16. Јефто

  Јефто @JeftoMKD | Јефто™

  Член од:
  30 октомври 2011
  Мислења:
  2.387
  Допаѓања:
  1.071
  Ако си бубатор и учиш на памет, оди писмено и одговарај од збор до збор кај Марко.
  Ако си да кажеш свое мислење, свој став, а помалку за материјата, малтене да одиш на лаф-муабет, подобро е за усно кај Гордана.
  Јас го преферирам второто, бидејќи не ѝ е важно колку ти си научил од збор до збор, туку колку си сфатил и можеш да го препознаеш низ муабет за секојдневните случувања.
   

Сподели преку: