ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
6 јануари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
7
За мјп, кај кого е подобро да одговарам за повисока оценка? Елена или Фрчковски?
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
како се одвива испитот вовед во право кај спасов?
Испитот е писмен, содржи 10 прашања што личат лесни, ама кога ќе ги добиете резултатите, ќе сфатите дека не било така лесно. Мој совет е да пишувате опширно ама да не ја тупите. Значи дај кратко воведче во одговорот (2-3 реченици) и премини на конкретен одговор на прашањето. Спасов нема некој посебен критериум на оценување - повеќе е на среќа оценката што ќе ја добиеш.
( ова е мое искуство пред две години, сега можно е да е нешто сменето зашто гледам човекот почнал и усни испити да држи)

Дали на доодговарање финансово има шанса да се поправи повеќе од една оцена? Имам 6ка, има некако можност до 8 да фатам?

Искуство, некој? :rolleyes:
Финансово овој пат можеше да се поправат до две оценки, значи 6ка може да биде максимум поправена на 8ца и ништо повисоко. Ова е искуство кај Јован, не знам на Максимовска каков и е концептот на оценување. За сите што се двоумите дали да поправате, апсолутно препорачувам - Јован многу лесно ги покачува оценките, не ја пропуштајте приликата.

Kolegi, kje saka li nekoj da mi kaze nesto povekje za Karakamiseva, Rodna, Goce Naumovski, Lazarevska angliski i Esin Kranli ; kako se odvivaat predavanjata, kako e na ispiti..?
1) за Каракамишева не би можела ништо да кажам, не ми предавала никогаш.
2) кај Родна сите имаат различно искуство. Кога доаѓа на предавања, интересна е и покрај материјалот, има и доста анегдоти што ги раскажува. За жал, најголем дел од предавањата ќе ви бидат со Тина, која е приказна за себе. Испитот е усен, препорачувам пред сесија да го земеш, ама за тоа треба да имаш поени од активност. Да бидеме искрени, испитите кај Родна и Тина се едни од најтешките на факултетов - загрејте го столчето и научете го материјалот убаво. Не можам да се одлучам кај која е од нив е пострашно да одговараш, комплицираат и двете.
3) Гоце кај нас не се ни појави на предавања, ни на испит. Драги ги превзема неговите обврски.
4) Лазаревска ретко е присутна на предавања, најчесто ќе доаѓа нејзиниот син (асистентот) или ќе губите. Предметот е боза и интересен е, само Бојан го утепува. Гледај да собереш поени за активност и да ги решиш работната и учебникот - ја зголемуваат крајната оценка. Испитот е писмен, граматиката е основна, битно е само вокабуларот правнички да се научи од учебникот.
5) Кранли мене ми беше многу досадна на предавања, ретко одев. Не можам да се сетам дали пушташе списоци за присуство, мислам не. На испит бара многу, не само да е научено се, туку и латински изрази. Внимателно со неа.

Современи пол. системи ми е проф. Гордана Силјановска Давкова. Бара ли да и се оди на предавање и како е кај неа на испит за положување ќе мачиме маки или не?
Силјановска мене ми предаваше други два предмета, не ни бараше присуство (нема списоци) ама жената е една од малку останати легенди на факултетов и затоа гледај да отидеш на некое предавање кај неа. Испитите со неа се песна - си правиш муабет за материјалот и си положуваш. Камо сега да полагав пак кај неа ...

Колеги може инфо за Силјановска уставно , Живковска и Пржеска граѓанско , Бучковски римско и Наумовски информатика??
За Силјановска, Родна, Тина и Гоце прочитај горе тоа што пишав.
Бучковски е интересен на предавања ама за жал, ретко се појавува. Најчесто Есин ќе доаѓа. Испитот е усен и ако можеш оди кај него, не го тупи многу. Прашува три прашања, со концепт, ама за разлика од Есин, не потпрашува 50 други прашања. Ако види дека знаеш, ќе те прекине и ќе премине на следно прашање. Во главно, еден од подобрите професори на факултетот и како што кажав за Силјановска - еден од малку врвни луѓе останати, затоа ценете ги и одете на предавања кај нив двајца.[DOUBLEPOST=1517683450][/DOUBLEPOST]
За мјп, кај кого е подобро да одговарам за повисока оценка? Елена или Фрчковски?
Елена поставува три прашања и дава време за концепт. Бара да ги имаш научено битните елементи на поимот што го прашува, без конкретна дефиниција како во учебник, нема шанси да се помине. Ама дава можност за зголемување на оценката повеќе - јас имав 8ца, ми ја покачи на 10ка.
А за Фрчковски, нека каже некој што одговарал кај него, не знам какви искуства имаат.
 
Член од
3 декември 2011
Мислења
112
Поени од реакции
145
па дека манијачи студентки, тоа го зборуваат постарите колешки
Муабетиве се од кафе трач муабети абе ајде значи вакви глупости кога ќе читам крајот е . Манијачење е баш широк поим кој под што подразбира . Ако ги погледнал одма сака да ги легне е аман бре луѓе. А дечковците нивни не ''манијачат '' ? ? ? Типот е лабав , опуштен не е од она старото јас сум височеството ти си гнидата и мене баш тоа ми се допаѓа. Опуштен но коректен однос , слободно да му се обратиш . Само пофални зборови за професорот Гоце .
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
КПП кај Калајџиев и Илиќ?
какви се на предавања,испит?
 
Член од
30 мај 2016
Мислења
29
Поени од реакции
8
КПП - Лажетиќ/Мисоски
МПП - Дескоски
ГПП - Зороска/Ракочевиќ
Трговско - Коевски/Спасевски

Мислења, сугестии, искуства?
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
45
Поени од реакции
4
Ako moze mislenje I preporaki nekoi za ispiti po predmetive
Administrstivno pravo
Semejno I nasledno
Kazneno (kolokvium usen I pismen del imalo)
Trudovo pravo
 
Член од
19 април 2017
Мислења
6
Поени од реакции
6
Ako moze mislenje I preporaki nekoi za ispiti po predmetive
Administrstivno pravo
Semejno I nasledno
Kazneno (kolokvium usen I pismen del imalo)
Trudovo pravo
Адмнинистративно зависи кај кој професор си, али ти препорачувам стриктно во предсесија да го земеш (ти требаат присуства/активност како услов за предсесија).
Семејно и Наследно право е интересен материјалот, сите студенти до сега не имале некои проблеми со положување на испитот (се полага на 2 дела 1 дел семејно, 2 дел наследно), само треба да седнеш да научиш лесно е.
Казнено не знам како ќе биде оваа година без електронски колоквиум но јас кога полагав, добиените бодови ни влагаа во оценката, многу е обемен материјалот но бар мене лично ми беше интересен - ако те интересира оваа материја не би требало да имаш проблеми. На испит обавезно со Кривичен Законик и фората е да знаеш да се снајдеш што каде е, а не да го набубаш на памет.
Трудово материјата барем мене ми беше интересна и двајцата помлади професори се океј во оценување и не прават проблеми ни за пролазна оценка, постариот професор Каламатиев знае на моменти да биде малце зезнат, но не е многу тешко.

Толку од мене
 
Член од
19 април 2017
Мислења
6
Поени од реакции
6
Дечки сакам само нешто да ви кажам на сите присутни овде, кога ќе видам толку млади (бар повеќето) со толкава искрена надеж и позитивна енергија да завршите еден факултет како што е Јустинијан со цел да си докажете сами на себе(или на друг), свесни дека вашата иднината од вас зависи ми дава едно многу убаво пријатно чуство. Ќе се сретнете со многу големи главоболки поврзани со факултетот, ќе видите како е успехот да ви го крадат, како професори и асистенти се понашаат како да се од кој знае каде, како си каснат на испити-предавања стандард, како студенти положуваат неоправдано со врски, па и до некој степен „да се осеќате глупаво“.
- Зашто јас да се мачам кога види ги другиве што прават со врскиве?
Одговорот на тоа прашање е многу едноставен, затоа што се што правите го правите за вас! А тоа од вас никој неможе да ви го одземе. Продолжете со таков „мајндсет“ и на крај ве уверувам дека се ќе ви се исплати. од бруцоши до апсолвенти. Не смеете да паѓате во депресии ако паднете на испит или колоквиум пошо еден лист хартија не може да ви ја детерминира вашата иднина.

Мала мотивација :LOL:
Ако на некој му треба било каква информација слободно нека ми пише на порака тука.

Добра ви вечер и се надевам дека она што сте го замислиле на крај ќе ви се исполни ( во и вон факултетот ) !
 
Член од
7 ноември 2009
Мислења
52
Поени од реакции
12
Decki kade e polesno da se polaga Ekonomika kaj Katerina Shapkova ili Aleksandar Stojkov?
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
59
Поени од реакции
8
Decki kade e polesno da se polaga Ekonomika kaj Katerina Shapkova ili Aleksandar Stojkov?[/QUOTE
Јас бев кај Шапкова и си поминав супер, за кај Стојков не знам како е ама имам слушнато дека лесно било. Шапкова си бара знаење и не замара многу. Секој е со различни искуства кај професорите.
 
Член од
30 мај 2016
Мислења
29
Поени од реакции
8
Decki kade e polesno da se polaga Ekonomika kaj Katerina Shapkova ili Aleksandar Stojkov?
Ако сакаш да ја имаш втората најлесно добиена оцена на правен ќе одиш кај Стојков. За поминување ќе бидеш ако зуцнеш нешто, прелесно става оцени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom