ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Mortisha, 17 јануари 2008.

 1. Кирца

  Кирца Монк

  Член од:
  7 април 2008
  Мислења:
  6.994
  Допаѓања:
  2.182
  Дали има некој тука што е или што бил на граѓанско право на мастер студии? И кога почнуваат мастер студиите?
   
 2. Girl345

  Girl345

  Член од:
  15 јануари 2016
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  4
  Може ли да се полага Облигационо право колоквиум ако немаш положено Стварно право?
   
 3. David Bekam 2000

  David Bekam 2000

  Член од:
  4 ноември 2015
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  3
  Mozes,samo GPP nemozes da polagas bez polozeno stvaro i obligaciono
   
 4. Reaper trolo

  Reaper trolo

  Член од:
  27 март 2012
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  13
  Dali so prezapisan voved vo pravo ti vlece drugi predmeti da nemozes da polagas?
   
 5. Raymond Reddington

  Raymond Reddington

  Член од:
  12 октомври 2017
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  3
  Прва година сум на правен. Од кај да земам прирачник бидејќи не ни дадоа?

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 6. Girl345

  Girl345

  Член од:
  15 јануари 2016
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  4
  Не, можеш да си полагаш други предмети без проблем.
   
 7. Kiki98

  Kiki98

  Член од:
  13 октомври 2017
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Дали знае некој да ми каже какво е тоа влезно прашање и дали мора да го имаме одговорено за да поминеме колоквиум.. Полагам прв колоквиум по економика и ни дал влезно прашање.. Така да, ако знае некој, хелп:(
   
 8. Kiki98

  Kiki98

  Член од:
  13 октомври 2017
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Знае ли некој нешто за прашањето: Што ќе се случи и како ќе реагираат просечните фиксни трошоци ако се зголеми обемот на производството (бројот на произведени единици).. За колоквиум ми е и треба да се одговори и со пример..
   
 9. WickedMind

  WickedMind

  Член од:
  25 ноември 2014
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  8
  Дечки, дали некој знае дали мастерот по меѓународно право е признаен и во странство?
   
 10. Raymond Reddington

  Raymond Reddington

  Член од:
  12 октомври 2017
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  3
  На колоквиум кај шапкова (економика) и поповска (историја на право) може некој да ми каже како се поминаува?
   
 11. true blue

  true blue

  Член од:
  21 мај 2008
  Мислења:
  7.845
  Допаѓања:
  8.364
  Во кој смисол дали е признаен и во странство?

  Јас сум на тој мастер и не дека го рекламирам или не знам што, али попросперитетен ти е за надвор, плус имаш доста области што можеш да ги специјализираш понатаму од меѓународното право.
   
 12. Dragana96

  Dragana96

  Член од:
  17 февруари 2015
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  2
  Кај кој е најдобро да се полага облигаации?
  Јадранка,Неда,Ненад?
   
 13. GoD.HateUSaLL

  GoD.HateUSaLL Фар акрос д диштанс

  Член од:
  30 март 2008
  Мислења:
  8.261
  Допаѓања:
  8.198
  Јадранка.
   
 14. NewForce

  NewForce

  Член од:
  30 декември 2014
  Мислења:
  132
  Допаѓања:
  164
  Јадранка>Неда> ..................>Ненад:popce:
   
 15. Кирца

  Кирца Монк

  Член од:
  7 април 2008
  Мислења:
  6.994
  Допаѓања:
  2.182
  Најбитно е колку си спремна па според тоа ќе си знаеш. Доколку доста слабо си учела тогаш ќе идеш кај Ненад, па после кај Јадранка а кај Неда не ни пробувај. Доколку си спремна можеш комотно да идеш и кај Неда. Доколку кај Неда ги имаш добро одговорени трите основни прашања после продолжува да ти поставува кратки прашања со кои одговараш за повисока оценка и јас така стигнав меѓу 8 и 9. Колешка со солидно знаење отиде кај Ненад, ги одговори добро трите прашања и доби 6ка без да продолжи да ја испрашува понатака. Кај Јадранка немам одговорано али од муабети со колеги знам дека е доста коректна и доста знае да попушти. Кај Неда нема баш попуштање, или знаеш или не знаеш, во казнени сесии знае да те извади малце али по секоја цена нема да те пушти, си има свои критериуми и по никоја цена нема да отстапи од нив.
   

Сподели преку: