ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ај ја да ви објаснам како иде ова барањево за казнена. :icon_mrgr:
Еден пишува барање за цела генерација и таму пишува кој датум да биде казнената, кои предмети да може да се полагаат и дали ќе има презапишување. Барањево иде преку архива и треба да се поднесе мислам 2 недели пред ННС, а ННС обично имаат крај на секој месец.
После си чекате одлука од ННС за дали одобриле сесија и дали ја одобриле онкаа вие како шо сте барале.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Денес на една колешка ѝ рекле дека за две недели ќе имало казнена. Не знаеше ништо повеќе да каже, но бидејќи ни е координатор, изгледа така ја известиле.
 
Член од
21 февруари 2016
Мислења
21
Поени од реакции
5
Kolku sto razbrav, vo petok ke se znae za kaznenata sesija, a po se izgleda bi bila kraj na februari pocetok na mart, no nisto ne e sigurno
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Any thoughts за следниве професори и доценти:

- Административно право: Давитковски, Павловска Данева, Шумановска Спасовска;
- Кривично право: Каневчев, Груевска Дракулевски;
- Трудово право: Каламатиев, Јовевски, Ристовски;
- Семејно и наследно право: Мицковиќ, Ристов, Игновска ?
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Any thoughts за следниве професори и доценти:

- Административно право: Давитковски, Павловска Данева, Шумановска Спасовска;
- Кривично право: Каневчев, Груевска Дракулевски;
- Трудово право: Каламатиев, Јовевски, Ристовски;
- Семејно и наследно право: Мицковиќ, Ристов, Игновска ?
Ќе ти кажам за испити зошто на предавања скоро и не идев. Од овие убедливо најтежок е административно, треба асално учење. Трудово право кај Каламатиев е зезнато на усен испит, да не речам дека до точка бара да се одговори прашањето, кај Лазар знам дека доста полесно поминуваа студентите. Кај Александар би ти препорачал да идеш на предавања, доста интересни предавања има он. Кај Каневчев е ок, треба и тоа учење али коа полагав јас 3 сесии по ред едни исти 4 групи се паѓаа. Семејно и наследно убедливо најлесно е, обавезно полагај ги на делови ако имаш опција и немој да се заебеш ко мене заедно да ги полагаш. Јас ова го полагав усно кај Игновска и може да се каже дека тоа е најопуштен усен испит, покрај класичната теорија, прашува и за примери од практиката, за закони од други држави дали треба да се применат кај нас, буквално како опуштен муабет да си правите. Исто мислам дека и административно колоквиумот беше малце потежок.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Ќе ти кажам за испити зошто на предавања скоро и не идев. Од овие убедливо најтежок е административно, треба асално учење. Трудово право кај Каламатиев е зезнато на усен испит, да не речам дека до точка бара да се одговори прашањето, кај Лазар знам дека доста полесно поминуваа студентите. Кај Александар би ти препорачал да идеш на предавања, доста интересни предавања има он. Кај Каневчев е ок, треба и тоа учење али коа полагав јас 3 сесии по ред едни исти 4 групи се паѓаа. Семејно и наследно убедливо најлесно е, обавезно полагај ги на делови ако имаш опција и немој да се заебеш ко мене заедно да ги полагаш. Јас ова го полагав усно кај Игновска и може да се каже дека тоа е најопуштен усен испит, покрај класичната теорија, прашува и за примери од практиката, за закони од други држави дали треба да се применат кај нас, буквално како опуштен муабет да си правите. Исто мислам дека и административно колоквиумот беше малце потежок.
Фала ти ептен:pipi:
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Загреана сум ептен за да се запишам на правниот, али никако да се одлучам за кој отсек.
Ете конкретно новинарството најмногу ме влечи, али коа ќе размислам не се наоѓа лесно работа а и некако ризична работа ми е.Сакав адвокат али коа ќе ми текни колку треба за да се стигне до тоа звање, хм, па не знам баш.
Гледам ептен е активна темава, па да ве прашам вас шо сте веќе тука.Дали може збор два за факултетот, дали вреди да поминеш 4 години од животот тука, дали се доаѓа лесно до работа, професори какви се и конкретно за овие двете насоки шо ги пишав ме интересира дали има некој завршено успешно? :)
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Знае ли некој како е на доодговарање МЈП кај Михајлова? Како испрашува, многу ли бара за повисока и сл? Фала однапред
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.726
Загреана сум ептен за да се запишам на правниот, али никако да се одлучам за кој отсек.
Ете конкретно новинарството најмногу ме влечи, али коа ќе размислам не се наоѓа лесно работа а и некако ризична работа ми е.Сакав адвокат али коа ќе ми текни колку треба за да се стигне до тоа звање, хм, па не знам баш.
Гледам ептен е активна темава, па да ве прашам вас шо сте веќе тука.Дали може збор два за факултетот, дали вреди да поминеш 4 години од животот тука, дали се доаѓа лесно до работа, професори какви се и конкретно за овие двете насоки шо ги пишав ме интересира дали има некој завршено успешно? :)
Со правен факултет можеш да бидеш феноменален новинар. Со новинарство не можеш да бидеш адвокат. :icon_lol:
Правниот факултет не ти одзема толку време (нема задолжително присуство, а ако не бркаш просек доволни ти се околу пет шест дена по предмет за да го положиш), па можеш паралелно да волонтираш во некој медиум и да си го калиш занаетот. Во радио моф сигурно нема да те одбијат, а исто сигурно ќе имаат и разбирање кога ќе треба да полагаш.
Патем не е тешко да станеш адвокат, после доаѓа тешкото кога ќе треба да работиш за 12 000 во некоја адвокатска канцеларија.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Загреана сум ептен за да се запишам на правниот, али никако да се одлучам за кој отсек.
Ете конкретно новинарството најмногу ме влечи, али коа ќе размислам не се наоѓа лесно работа а и некако ризична работа ми е.Сакав адвокат али коа ќе ми текни колку треба за да се стигне до тоа звање, хм, па не знам баш.
Гледам ептен е активна темава, па да ве прашам вас шо сте веќе тука.Дали може збор два за факултетот, дали вреди да поминеш 4 години од животот тука, дали се доаѓа лесно до работа, професори какви се и конкретно за овие двете насоки шо ги пишав ме интересира дали има некој завршено успешно? :)
И 3+2 е факултетот. :D
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.728
Поени од реакции
11.564
Ќе ти кажам за испити зошто на предавања скоро и не идев. Од овие убедливо најтежок е административно, треба асално учење. Трудово право кај Каламатиев е зезнато на усен испит, да не речам дека до точка бара да се одговори прашањето, кај Лазар знам дека доста полесно поминуваа студентите. Кај Александар би ти препорачал да идеш на предавања, доста интересни предавања има он. Кај Каневчев е ок, треба и тоа учење али коа полагав јас 3 сесии по ред едни исти 4 групи се паѓаа. Семејно и наследно убедливо најлесно е, обавезно полагај ги на делови ако имаш опција и немој да се заебеш ко мене заедно да ги полагаш. Јас ова го полагав усно кај Игновска и може да се каже дека тоа е најопуштен усен испит, покрај класичната теорија, прашува и за примери од практиката, за закони од други држави дали треба да се применат кај нас, буквално како опуштен муабет да си правите. Исто мислам дека и административно колоквиумот беше малце потежок.
Може ли да се најде некој ваков сличен пост за 6 семестар и професориве? :D:D

Граѓанско процесно право: Т. Зороска, М. Ракочевиќ;
Меѓународно приватно право: Т. Дескоски, В. Доковски;
Казнено процесно право: Г. Калајџиев, Д. Илиќ;
Трговско право: Г. Коевски, Г. Спасевски
 
Член од
2 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
0
Знае ли некој дали во дополнителната февруарска сесија треба да се презапишуваат предметите од 4ти и 6ти семестар ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom