ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
3 декември 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Колеги го знае ли некој мејлот на Вангел демонстраторот по МПП, или пак на асистентот? Ви благодарам
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
A ti demek za 2 dena mnogu ke naucis?
Eve ja kaj Taskovska sum, profesorkava duri i planira da organizira termin narednata nedela za tie sto ne stignale da naucat. Znaci imame termini i na 29ti i na 8mi i na 10ti i uste eden vo tekot na nedelata.
Epa ne znam sto da kazam...pofer ne mozese.
Voved iskreno, osven na pamet, drug nacin nema za ucenje. Nema so da se razbere tamu, sedni nauci si e rabotava.
Materijali nie imavme uste od pocetok. Ni rece deka trebala knigata da i izleze ali koga prasaa za tie sto sakaat vo tek so predavanjata da se, da si ja zememe skriptata od predhodnata generacija.
Ne izmisluvajte za Taskovska gluposti, ja pred da idam da polagam me preplasija, malce e postroga od ostanatite (site popustaat!), ali toa ne e argument.
Edino kaj nea mi smetase sto predavanjata i bea bez vrska, konfuzni, ne znae vnimanie da zadrzi, ne i se konstruktivni, previse zabeguva so filozofiranje i sl, ali za ispitive, fer ispadna...

ај ако сакаш напиши отприлик на што да се сконцентрираме од матријалот пошто многу глупости има
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 14:55 ---
A ti demek za 2 dena mnogu ke naucis?
Eve ja kaj Taskovska sum, profesorkava duri i planira da organizira termin narednata nedela za tie sto ne stignale da naucat. Znaci imame termini i na 29ti i na 8mi i na 10ti i uste eden vo tekot na nedelata.
Epa ne znam sto da kazam...pofer ne mozese.
Voved iskreno, osven na pamet, drug nacin nema za ucenje. Nema so da se razbere tamu, sedni nauci si e rabotava.
Materijali nie imavme uste od pocetok. Ni rece deka trebala knigata da i izleze ali koga prasaa za tie sto sakaat vo tek so predavanjata da se, da si ja zememe skriptata od predhodnata generacija.
Ne izmisluvajte za Taskovska gluposti, ja pred da idam da polagam me preplasija, malce e postroga od ostanatite (site popustaat!), ali toa ne e argument.
Edino kaj nea mi smetase sto predavanjata i bea bez vrska, konfuzni, ne znae vnimanie da zadrzi, ne i se konstruktivni, previse zabeguva so filozofiranje i sl, ali za ispitive, fer ispadna...

ај ако сакаш напиши отприлик на што да се сконцентрираме од матријалот пошто многу глупости има
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.866
Поени од реакции
11.487
Ууу, работи страната. :) Поштуем у вторник од 11-15 римско, од 15:30 до 19 англиски. Али другиве групи не се поарни, два дена имаат вакви (ок и два дена одмор, ние еден).

Него збор-два за Родна (општ дел граѓанско), Гоце Наумовски (римско), Марика Ристовска уставно) и англиски (Лазаревска)? :D И не сум сигурен дали Гоце ќе ни предава и информатика или Драги.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Е ок де, страната е падната, можеме да завериме семестар и да запишеме нов, ама условно. Кога ќе се врати системот во функција, само ќе го смени тоа условното и толку. Јас имав две оценки во индекс кога бев во четвртокот да заверам, ама пошто беше паднат системот, ми направија така на студентски. Сега уште распоред да можевме да видиме за од понеделник супер ќе беше...

Иначе, што се буните за на 8ми, сабота, и ние економика кај Гроздановски полагавме во сабота. :D Битно ви е раздалечен од другите испити, ваљда.

Ама од 110 вкупно, од цела група, ти 15 само да пуштиш...затоа после слушаме кај Астеруд полагаат и по десетина пати...Жената ко да сака од А до Ш како во учебникот. Баш ја видов првата страна кај мене, одговорите точни ги напишав, ми земала по бод-два...а очигледно и колоквиумот за џабе сме го полагале, а и активноста...

Хахахаха па активноста е скоро секаде џабе, има во моја група луѓе шо не идат на предавања ич, активност 0, идат на колоквиум од зоки , испитот го пукаат и лапаат 9 , 10
џабе и да имаш 13 поени активност ако не знаеш на крај ....
--- надополнето: 6 февруари 2014 во 00:05 ---
Ууу, работи страната. :) Поштуем у вторник од 11-15 римско, од 15:30 до 19 англиски. Али другиве групи не се поарни, два дена имаат вакви (ок и два дена одмор, ние еден).

Него збор-два за Родна (општ дел граѓанско), Гоце Наумовски (римско), Марика Ристовска уставно) и англиски (Лазаревска)? :D И не сум сигурен дали Гоце ќе ни предава и информатика или Драги.
Рашко лани стана доктор ако не се лажам , така да могуче е да предава како професор пошо до преклани беше м-р и беше асистент
Од овие ми предавала само Мери и Родна
Иди на предавања кај Тина и Родна има шо да научиш и да лапаш активност пошто ценат стварно
Мери купи и ја книгата набубај тамо тоа учебникот ретко кој паѓаше , а на предавања не сум идела ништо нема да пропуштиш у главном граматика презент симпл ке учиш
Спреми се колоквиумите граѓранско и стварно ако ги поминеш кај Тина после испитот е мачји кашаљ. Учи темелно

П:С:
За да преполагам предмет, односно ако ја поништам оценката по некој предмет, дали треба да го презапишам прво? за да иам можност да го преполагам уопште?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.866
Поени од реакции
11.487
Хахахаха па активноста е скоро секаде џабе, има во моја група луѓе шо не идат на предавања ич, активност 0, идат на колоквиум од зоки , испитот го пукаат и лапаат 9 , 10
џабе и да имаш 13 поени активност ако не знаеш на крај ....
--- надополнето: 6 февруари 2014 во 00:05 ---


Рашко лани стана доктор ако не се лажам , така да могуче е да предава како професор пошо до преклани беше м-р и беше асистент
Од овие ми предавала само Мери и Родна
Иди на предавања кај Тина и Родна има шо да научиш и да лапаш активност пошто ценат стварно
Мери купи и ја книгата набубај тамо тоа учебникот ретко кој паѓаше , а на предавања не сум идела ништо нема да пропуштиш у главном граматика презент симпл ке учиш
Спреми се колоквиумите граѓранско и стварно ако ги поминеш кај Тина после испитот е мачји кашаљ. Учи темелно
Фала за советите :D
Иначе за стварно има време, трет семестар, чекор по чекор. :)
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Ууу, работи страната. :) Поштуем у вторник од 11-15 римско, од 15:30 до 19 англиски. Али другиве групи не се поарни, два дена имаат вакви (ок и два дена одмор, ние еден).

Него збор-два за Родна (општ дел граѓанско), Гоце Наумовски (римско), Марика Ристовска уставно) и англиски (Лазаревска)? :D И не сум сигурен дали Гоце ќе ни предава и информатика или Драги.
Најлесен семестар ти е овој :D

Гоце супер е иначе, исто и асистентката Есин нема шанси да паднеш на усно

И Марика е добра само зависи кој ќе ти биде асистент, ако е Прешова учи потемелно зашто многу крати на испит, а и за активност 10 пати да кажеш на час за 1 поен скапан да ти го напише :facepalm:

Англиски и Информатика ти се боза, а за кај Родна ти кажаа
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
248
Поени од реакции
13
Ако може нешто за Борче, Каламатиев, Деаноска и Мицковиќ/Ристов, и за асистентите евентуално :)
(Видов за Каламатиев поназад дека бил ситничав некој)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Некое инфо за испрашување за повисока оценка за МЈП кај Сашо ?
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Каракамишева или Силјановска е подобра опција за Уставно право?
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Каракамишева или Силјановска е подобра опција за Уставно право?

каракамишева
(иди усно)
испрашува едно 30 40 минути
али општо и пушта срце многу за оцени
ако не знаеш те врака сто пати
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Ако може нешто за Борче, Каламатиев, Деаноска и Мицковиќ/Ристов, и за асистентите евентуално :)
(Видов за Каламатиев поназад дека бил ситничав некој)

Каламатиев ти е најозлогласен на целфакултет
испитите се писмени и се фаќаат за секоја греска ЗРО набубај си го на ппамет цел and hope for the best. Не дава 1 бод ако ти фали за 6ка. Не дава да доодговараш за истиот бод ако те немало на списоци од предавања бла бла. Учи и тоа што ќе речат дека не спаѓа во испитна литература.
Миџкович кул чоече. Асистентката ги спроведува испитите и активност дава. (лесно)
Борче истото од учебник го збори, испитот е писмен кај асистентот (учи све болд)
Дејаноска дере на испит (усен) ама мн е коректна со оцени т.е. реално оценува
Казнено е добра катедрата што има и примери многу ти ја соџвакуваат материјата имаш и практична настава и активност али се исплати да идеш на предавања.

П.С. Се исплати да се посетува настава кај Зороска?
 
Член од
12 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
0
Дали некој знае каде треба да се достави пријавата за магистерска и во колку примерци?
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Ај кажете нешто за предметиве од четврт семестар кој е најтежок/најлесен и за Гоцевски,Каневчев и Јовевски.Само да не е потежок од трети семестар,ко што имам навика како се стоплува времево да цветам ко кокиче има да го наебам хаха:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom