ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

I

[In]kognito

Гостин
Има казнена сесија во март ми се чини, али професорот одлучува дали ќе ја организира. Ако не, јуни/јули...
znam za kaznenata sesija, prasuvam dali ima popravna kako sto bese za kolokviumite pred ispiti sto imaa sansa da polozat za da polagaat na vreme. Dali ima nekakva sesija pred mart, nekoj od postarite kolegi ako moze da mi kaze? :)
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.995
Абе сеа и ти многу сакаш,на дургиве факултети ни казнена немаш.Фала богу дека нема друга пред март,секој месец испитни сесии да не сакаш да ти организираат еба*о.:confused:
 
Член од
5 август 2011
Мислења
42
Поени од реакции
8
60-67=6
68-75=7
76-83=8
84-91=9
92-100=10
фалааа многу :)
Сега уште едно прашање имам, дали некој знае дали може да се поништи оценка или поточно дали е можно пак да полагаш веќе положен испит и како оди процесот ? :))
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.525
Поени од реакции
11.287
фалааа многу :)
Сега уште едно прашање имам, дали некој знае дали може да се поништи оценка или поточно дали е можно пак да полагаш веќе положен испит и како оди процесот ? :))
Мислам дека треба да поништиш пред да ти ја внесе во индекс. Така ќе можеш да полагаш уше две сесии нели. Ако ти ја внесе и после поништиш ќе мораш мислам да го запишеш пак предметот. Ама не сум сигурен..прашај на студентски.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.936
Поени од реакции
11.947
znam za kaznenata sesija, prasuvam dali ima popravna kako sto bese za kolokviumite pred ispiti sto imaa sansa da polozat za da polagaat na vreme. Dali ima nekakva sesija pred mart, nekoj od postarite kolegi ako moze da mi kaze? :)
Можеш у редовнава сесија да полагаш, види кога има закажано...
--- надополнето: 30 јануари 2014 во 22:55 ---
фалааа многу :)
Сега уште едно прашање имам, дали некој знае дали може да се поништи оценка или поточно дали е можно пак да полагаш веќе положен испит и како оди процесот ? :))
Види на студентски ама ја кога прашував ми кажаа дека мораш да го поништиш испитот во рок од 24часа по добивањето на резултати.
 
Член од
5 август 2011
Мислења
42
Поени од реакции
8
Јас пак имав слушнато дека ако ги имаш положено колквиумите нема потреба да го презапишуваш предметот туку едноставно само ја поништуваш оценката и одиш на краен испит.. Мада најдобро ќе биде да прашам во студенски па да видам како оди процесот.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
само едно предупредување до студентите кои сега ке го почнуваат 4ти семестар: не го потценувајте трудово
а ни административно
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.619
Поени од реакции
3.263
Околу 4ти семестар, можно е да ви имаат кажано дека е најлесен. Не е. Лично искуство, трудово бара учење, заебан дел бар на мене ми беше делот околу МОТ. Административно не е тежок за учење, ама ако го потценете, ќе се заебете. Многу колеги се сопнаа баш на него. Семејно и наследно исто се релативно сложени материјали, поготово наследно. Мене најлесно ми беше на Казнено, и најинтересно воедно. :) Ама па, 4 семестар ми беше во 2010 година, сигурно ситуацијата е поинаква сега.
 
Член од
3 февруари 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
дечки да не знаете општ дел на граѓанско право усен дел кога има термини?не ја отвара страната на факултетот
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.494
Јас пак имав слушнато дека ако ги имаш положено колквиумите нема потреба да го презапишуваш предметот туку едноставно само ја поништуваш оценката и одиш на краен испит.. Мада најдобро ќе биде да прашам во студенски па да видам како оди процесот.
да да така е само испитот го преполагаш а колоквиумите ти важат. Треба да одиш во ЕКТС само за да ти ја поништат оценката, ама битно само испитот го преполагаш

Иначе трудово е лесен предмет, а и мал е. Проблемот е во професорот, нема построг професор од Каламатиев. Оценувањето му е смешно, све да имаш напишано те паѓа или дава малку бодови. Се учи и од книга и од Закон и сите измени. И тоа есејското што го дава морало два прсти да си оставел, проред да имало па дури и за ракопис одзема поени :pos:
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.247
Поени од реакции
5.079
Мејл некој од Мелина Гризо, страната е покварена веќе неколку дена и не можам ништо да видам :mad:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom