ПОДАРУВАМ

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.102
Поени од реакции
15.398
Можеби имаше некоја слична ваква тема(што и не ни многу успеа)
но повеќе на база на некаква размена,а има и хуманитарни теми по случаи.
Но ова е тема исклучиво: Подарувам, само подарувам,нешто што го имам дома а не ми треба сега и во иднина,нешто што и не мора да е ново но употребливо.
Подарувам,а за возраст не барам ништо,на некој наш член или на некој негов познаник или близок а кое тоа би му било потребно нему.
Тоа може да биде и дел од мебел,кој сакаме да го замениме или повеќе не ни е потребен, или некоја алатка или пак справа за вежбање. А зошто и да не и некој лек кој ни останал и е во рок а повеќе не ни треба.
Може тоа да биде и автодел, останат од минатата кола или пак за велосипед.
Зошто нешто да збира прашина во подрум и да скапува,како на пример некоја камп опрема,некој детски гумен чамец или слично а на некој би му користело.
Па еве (да не добијам одма прашање: ајде почни ти) почнувам јас.
Бидеиќи уште некој ден тргаат децава во школо: ПОДАРУВАМ
детска школска торба (нова) ,за носење на грб и со рака. Многу поквалитетна од сегашните китајски ранци со разни сликички на бетмен и барбики.
Ми останала кога сум купувал за внуците. (правила во играта:кој прв)
Ако успее ова,ќе продолжам со:луксузно бебешко-детско креветче. Picture 2837.jpg . Picture 2838.jpg . Picture 2839.jpg
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.133
Поени од реакции
32.861
Торбава изгледа е Тајванска донација од времето кога Циле ги направи тие сплетките со признавањето, што значи фактот погоре дека не е китајска паѓа во вода ;)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.420
Поени од реакции
27.513
мразиа китајци
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.102
Поени од реакции
15.398
Веднаш еве второпостирач,кој сака да ја упропасто темава...
можеби не донација,можеби е украдена од книжарата во Дебар или ...
Кога ќе поставам слики од креветчето,можеби ќе излезе и ќе се јаво некој што ќе тврди дека е донација од УСА од 1963 година,(а не е така)
-----------
Поздрав,дали овде ќе завршиме со темава,)и со Кајгана)
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.783
Поени од реакции
6.239
Една здрава тема да се отвори конечно.. свака част Анчо. сигурно ќе има многу подароци за подарување.. сите по дома имаме еден куп непотребни ствари...
 
S

staycalm

Гостин
oЌе е ако вие можете да си дозволите да си купите/да купите на некој друг било каков ранец, дали луксузен или не, некој не може, па ако знаете некој на кој што би му помогнало ова контактирајте и коментирајте а ако не, испарете од темава ебаве гомнојадците.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.483
Поени од реакции
10.516
Добар предлог за тема каде може да донираме/подариме за тие што немаат. Анчо ти си стар и можда сенилен ама си добар човек. Извини за стар и сенилен морав малце да те чепнам. :icon_mrgr:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.102
Поени од реакции
15.398
Да видиме сега како ќе продолжи темава,понатака...
еве го мојот втор предлог за ПОДАРОК.
Тука најзастапено може да биде и Подарувам книга,таа и таа,
сите имаме такви книги (а можеби и скрипти и др. за факс)
или на пример детски сликовници и комплети,баш денес ги однесов на едни деца, затоа што веќе внуците пораснаа, а сум купувал и одвише.
Picture 2840.jpg
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
922
Браво Анчо за темава. Дајте најдете го админот на овој форум да го прочисти од типови кој мислат дека темава е за заебанција.

Sent from my EVA using Tapatalk
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.102
Поени од реакции
15.398
прв предлог школска ташна.Зошто.
Нова е не употребена, јас секако сум ја купил но сега ја подарувам.
А јас се сеќавам од 1 до 8 имав само една најобична ташна.
Потекнувам од сиромашно семејство. Ташната (сега нема такви) да ви ја опишам,беше само две парчиња скај кафен и патент на средина,никакви прегради или џебови,немаше дури ни рачка,така треба да се носи држејќи ја или под мишка. Други деца немаа таква,освен брат ми.А учев во о.у.Кочо Рацин и о.у. Кирил и Методи.
----
втор предлог бебешко креветче.Зошто.
Не ново, но добро сочувано,скоро како ново, би рекол дури и делукс.
Едната страна од широките се отвара цела до половина,а една странична се отвара и претвара во маса-лежај за повивање.
Креветчето е лесно преносливо,мала тежина и е на тркалца.
А јс се сеќавам некаде помина и О.О. или до крај средно со брат ми спиевме на еден заеднички кревет,од оние металнине бели со железни пружини и сламарица,подоцна и душек,а од страна со слики од пауни.
----
трет предлог ќе следува а имам повеќе предмети за тоа.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.105
Поени од реакции
7.362
прв предлог школска ташна.Зошто.
Нова е не употребена, јас секако сум ја купил но сега ја подарувам.
А јас се сеќавам од 1 до 8 имав само една најобична ташна.
Потекнувам од сиромашно семејство. Ташната (сега нема такви) да ви ја опишам,беше само две парчиња скај кафен и патент на средина,никакви прегради или џебови,немаше дури ни рачка,така треба да се носи држејќи ја или под мишка. Други деца немаа таква,освен брат ми.А учев во о.у.Кочо Рацин и о.у. Кирил и Методи.
----
втор предлог бебешко креветче.Зошто.
Не ново, но добро сочувано,скоро како ново, би рекол дури и делукс.
Едната страна од широките се отвара цела до половина,а една странична се отвара и претвара во маса-лежај за повивање.
Креветчето е лесно преносливо,мала тежина и е на тркалца.
А јс се сеќавам некаде помина и О.О. или до крај средно со брат ми спиевме на еден заеднички кревет,од оние металнине бели со железни пружини и сламарица,подоцна и душек,а од страна со слики од пауни.
----
трет предлог ќе следува а имам повеќе предмети за тоа.
Јас и брат ми цело школување го поминавме во маслинест ранец од ЈНА, старион уште го носит и за на нива, шо не клават во него и пак е коска јак стрико Анчо.
Едина мана му е шо е ичкртан на едната прерамка со металики, такви бевме порано ко мали будали.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
176
Поени од реакции
49
Super tema, site imame raboti koi ne ni trebaat a seuste se funkcionalni. Koj ne saka da podaruva i temata mu e smesna ne mora da komentira i da se blamira.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.102
Поени од реакции
15.398
ај сега да видиме,може некој Фан за овој предлог ќе се јави,
ПОДАРУВАМ - шал ( види слики ) имам и амблем,ако го најдам и тој влегува тука гратис. А за пред Н.Г. елка или Тв.(што да скапува во подрум)[DOUBLEPOST=1478023799][/DOUBLEPOST] Picture 2915.jpg . Picture 2916.jpg . Picture 2917.jpg
може уште вечерва или утре да се подигне-земе.
 

Attachments

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.102
Поени од реакции
15.398
Picture 2985.jpg КОЈ ЛИ ДА ГИ БРОЈ ( значки )
итно...може уште денес да се земат или да се допратат до некоја адреса.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.102
Поени од реакции
15.398
прозори-крила -50-60х100-120см,извадени од зграда и се во дворот
ги има голем број, 200-300можеби 500 или 2-3 камиони.
Може веднаш да се земат(бесплатно-подарок),местото од кај што ќе се земат да се очисти од стакло(во близина има контејнер).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom