ПМФ Скопје, во фаза на изумирање?

Член од
28 октомври 2009
Мислења
12
Поени од реакции
2
Prijateli, kako dobar poznavach na sostojbite na PMF-Skopje (5 godini bev vraboten kako Assistent), bi sakal da prokomentirame okolu nachinot da se spasi eden od najprestizhnite fakulteti vo Makedonija, vo vremeto na moeto studiranje i spremanje na magisteriumot. No, poradi korumpiranost na Dekanite, nivno opshto neznaenje da menagjiraat, i mestenje na sinovi i kjerki na profesorite, PMF dojde do ova deregje!!! Za ilustracija (kjerkata na Nada Miteva raboti kako demonstrator, sinot na Djoko Kungulovski raboti akko demonstrator, a negovata shvalerka e negova asistentka, seficata na Isnstituot po Biologija e shvalerka na Slavcho Mitev koj i ja primi i postavi na ovaa pozicija... i ushte mnogu vakvi situacii..
Dali postoi idnina i kako da mu pomogneme na fakultetot koj broi po edvaj 30 studenti godishno (osven na institutot po Informatika koj narednata godina kje se odvoi od PMF)???
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Ова мене ми заличува на Белата Куќа во Клинтовото време :).
Проблемот со ПМФ не е само кај нас неодамна читав дека во Сеучилиштето во Загреб аплицирале само 9 кандидати за физика од кој 6 биле во смерот физика-информатика со надеж дека ќе се префрлат на информатика наредните семестри додека од останатите тројца само еден успеал да извади 70 % од приемниот тест.


Онака малку оф топик колку се платени демонстрантите во факултетите што треба да се фаќаат швалерки и швалери дури и за асистент демонстрант.
 
Член од
28 октомври 2009
Мислења
12
Поени од реакции
2
poz

Zena mu na Djoko ne e na PMF, pa i ne e vazho dali znae ili ne... Poentata mi beshe da naglasam oti nedostojni i isfrustrirani lugje ni gi vodat nekogash cenetite fakulteti, a poradi chii egoisticki odnesuvanja gi izgubija skoro site nivni studenti!!!
Kade e spasot??? Verojatno da se istrebat ovie lugje shtetni za opshtestvoto i na nivno mesto da sedne del od intelektualniot proleterijat!!!
sorry sho ne mozham da ti vratam privatna poraka!!!
pozz od Germanija
 
Член од
30 декември 2008
Мислења
212
Поени од реакции
12
Нема ни работа за тие струки ,што ке му е на некој да дипломира физика кога реална состојба кај нас е дека најверојатно ке стане некој професор во средно училиште , и тоа во најдобар случај.А сепак тоа не се лесни факултети за завршување.
 

The Healer

Исцелителот
Член од
19 февруари 2009
Мислења
139
Поени од реакции
7
Гледај другар, тебе ти е лесно да „какаш“ за работите од Германија, каде што најверојатно си отишол по разочарувањето од тоа како стојат работиве на Балканов, ама ако навистина сакаш да смениш одредени работи тогаш треба да бидеш тука и да преземеш нешто. Корумпираност секогаш имало и најверојатно уште долго ќе има, баш поради причините кои и ги наброја, ама ако сакаш да дојде до интелектуална револуција мораш да бидеш тука и да се бориш до крај. А у глобала ПМФ sux ради многу причини, не само ради корумпираноста.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Prijateli, kako dobar poznavach na sostojbite na PMF-Skopje (5 godini bev vraboten kako Assistent), bi sakal da prokomentirame okolu nachinot da se spasi eden od najprestizhnite fakulteti vo Makedonija, vo vremeto na moeto studiranje i spremanje na magisteriumot. No, poradi korumpiranost na Dekanite, nivno opshto neznaenje da menagjiraat, i mestenje na sinovi i kjerki na profesorite, PMF dojde do ova deregje!!! Za ilustracija (kjerkata na Nada Miteva raboti kako demonstrator, sinot na Djoko Kungulovski raboti akko demonstrator, a negovata shvalerka e negova asistentka, seficata na Isnstituot po Biologija e shvalerka na Slavcho Mitev koj i ja primi i postavi na ovaa pozicija... i ushte mnogu vakvi situacii..
Dali postoi idnina i kako da mu pomogneme na fakultetot koj broi po edvaj 30 studenti godishno (osven na institutot po Informatika koj narednata godina kje se odvoi od PMF)???
Ти другар или лажеш дека си бил асистент, или ПМФ стварно пропаѓа чим те ангажирал тебе. Кога ти како врвот во македонското образование се занимаваш со “кој на кого му е швалерка“ значи стварно сме пред колапс.

И како тоа ПМФ брои 30 студенти годишно? 30 студенти што? Кои пафкале трава во шумата погоре, кои не пуштиле вода во тоалетите, кои паднале кај тебе на испит... што 30 студенти?
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ти другар или лажеш дека си бил асистент, или ПМФ стварно пропаѓа чим те ангажирал тебе. Кога ти како врвот во македонското образование се занимаваш со “кој на кого му е швалерка“ значи стварно сме пред колапс.

И како тоа ПМФ брои 30 студенти годишно? 30 студенти што? Кои пафкале трава во шумата погоре, кои не пуштиле вода во тоалетите, кои паднале кај тебе на испит... што 30 студенти?
Moже 30 студентКи :D
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Prijateli, kako dobar poznavach na sostojbite na PMF-Skopje (5 godini bev vraboten kako Assistent), bi sakal da prokomentirame okolu nachinot da se spasi eden od najprestizhnite fakulteti vo Makedonija, vo vremeto na moeto studiranje i spremanje na magisteriumot. No, poradi korumpiranost na Dekanite, nivno opshto neznaenje da menagjiraat, i mestenje na sinovi i kjerki na profesorite, PMF dojde do ova deregje!!! Za ilustracija (kjerkata na Nada Miteva raboti kako demonstrator, sinot na Djoko Kungulovski raboti akko demonstrator, a negovata shvalerka e negova asistentka, seficata na Isnstituot po Biologija e shvalerka na Slavcho Mitev koj i ja primi i postavi na ovaa pozicija... i ushte mnogu vakvi situacii..
Dali postoi idnina i kako da mu pomogneme na fakultetot koj broi po edvaj 30 studenti godishno (osven na institutot po Informatika koj narednata godina kje se odvoi od PMF)???
Немора да значи дека ако тие демонстратори се во некои роднински врски со професорите, дека баш затоа се ставени на тоа место:nenene:
На пример кај мене на математика асистентка е ќерката на Целаковски, екс професор на факултетот., па е една од најдобрите асистентки а плус се бори за доброто на факултетот, и сега кога античките професори од време на комунизмот се во фаза на заминување, благодарение на неа ќе има огромни пром,ени во институтот за математика кои ќе доиведат до мнооогу подобри времиња. Проблемот не е тоа што асистентите се со роднински врски ставени (незнам колку е ова точно уствари :)) туку во неатрактивноста на самирте смерови. Знаеш дека Математика и Физика, се смерови кои и не се многу профитабилни. Али јебига за тоа ме бива тоа си студирам, а и не е лоша тактика, малку студенти, уште помалку конкуренција кога ќе се бара работа :) Нашиот број од година во година се намалува, па така лани бевме запишани 25 студенти на математика и 9 на физика, а оваа година 18-тина на математика и 5-6 на физика. Жално али тоа не е проблем кој е предизвикан заради кадарот туку заради неатрактивноста на овие два смера:smir:
Потоа смеровите сеизмологија и етнологија, немора ни да ги споменувам. Но на географија, хемија и билогија има доста студенти, особено е атрактивен тој смерот био-хемија или како и да го викаа. Да, вистина е дека информатичарите се пола и повеќе од факултетот, и дека условите на факултетот се очајни (почнувајќи од тоа дека нема ниту комјутери за останатите смерови па така ние математичарите на колоквиумите по компјутерски пртактикум стравуваме да не ни се укочат пентиум кецоите сред колоквиум што и се случило милион пати, потоа зградите кои се во фаза на распаѓање, но и постарите професори кои сеуште не го применуваат кредит-трансфер системот и се држат до некои свои стари методи), но пак ќе повторам тоа не е главната причина поради која факултетот ни е уназаден, туку единствена причина е тоа што со тамошните смеровви нема голема иднина во Македонија и затоа студентите се поретко се запишуваат кај нас:smir:
 
Член од
28 октомври 2009
Мислења
12
Поени од реакции
2
Bidejkki, so iskluchok na mal broj Profesori, zboruvam za Inst. po Biologija, drugite preku studenska godina pieja kafinja i ne doagjaa na rabota po dve nedeli, na sekoj vtor student mu beshe mnogu jasno sho i kako se raboti na institutot, kakvi se relaciite prof-student i prof-prof!
Na Inst. Matematika postoi rabotna atmosvera bidejki nekoi od Profesorite poslednite godina vreme razmenuvaat iskustva so nivni kolegi nadvor, rabotat na proekti itn. Sekoja chest za Prof. Celakoska! Spremen i vreden prof, od koj mozhe da se uchi mnogu. No prof J.Dimovska??? dojdena od Pedagoshki fakultet bidejki i e vrachen ukor, poradi divijantno odnesuvanje???... istata taa zhena beshe (neznam dali seushte) Dekan na pmf???
Bash zaradi toa rekov, i kje povtoram deka sum spremen da pomognam, i da se vratam na nashiot PMF, i zaedno so Vas da napravime podobra idnina za PMF!
No samo koga kje nestanat onie poradi koi fakultetot so nivniot odnos gi izgubi studentite, so koi nemozhe mlad chovek da ima ninakva sorabotka, i koi se naucheni na sistemot ''klati vrata-zemaj plata''... i koga kje nauchat da ja cenat intelektualnata sila na mladite!

p.s Deneshnata nauka ne poznava nejzini prijateli od vakov nizok eshalon!!!
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.669
Да не имаше информатика ПМФ одамна ќе пропаднеше.
 
Член од
29 декември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Me iznenadi temava, koja smetav deka e tabu na ovoj prostor! zavrsiv na Biologija, pa me pottikna da prokomentiram okolu odnosot na nekoi profesori.
Go potvrduvam veke kazanoto od kreatorot na temata za toa koj se predava na fakultetot.Na moja najdobra drugarka i se sluci od prfesorot da bide prasana dali saka da go polozi ispitot bez problem, no za toa trebala da plati, no ne so pari? se pozalivme do sefot na institutot,ni rece ke se rascisti toa.a nie da si molcime??????.Sto e toa? na ulica sme najdeni nie studentkite?Sramota!
Ne bi preporacala na nikoj da studira na PMF,ke izgubi samo vreme a moze da naleta na nekoj manijak-profesor i nikad da ne zavrsi.
Tocno e toa deka Informaticarite go drzat fakultet,inace bi se zatvoril mnogu brzo!
 
Член од
29 декември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
I toa kako e tocno deka profesorite ja zloupotrebuvaat pozicijata i deka skoro site se manjaci :drk:.Magister sum na biologija i samo mal del od profesorite (1%) se vospitani i dobro se odnesuvaat so studentite,a ostanatite (99%)se gubrinja nevideni bidejki prasuvat roditelite vo koi firmi rabotat za da im dades mito i gi kanat studenkite na tereni vo hoteli za :pusk:.Koleskite cesto se zalea edni megu drugi,no se znaese deka skoro site profesori se vrzani i deka ako se pozalat nema da go zavrsat fakultetot.
Zatoa razmislete dobro pred da se zapisete na PMF,posebno na Institut za Biologija.
 
Y

Young J

Гостин
Ja malce ke izlezam od temata.. inace sakam da se zapisam na PMF za informatika nekoj smer. E sea sakam da znam dali e mnogu tesko ili ne, zosto nekoj mi kazuva mnogu e tesko nemoze da se zavrsi, a nekoj deka e onaka labavo. :toe::toe:
 
T

the Carpenter

Гостин
Ти другар или лажеш дека си бил асистент, или ПМФ стварно пропаѓа чим те ангажирал тебе. Кога ти како врвот во македонското образование се занимаваш со “кој на кого му е швалерка“ значи стварно сме пред колапс.

И како тоа ПМФ брои 30 студенти годишно? 30 студенти што? Кои пафкале трава во шумата погоре, кои не пуштиле вода во тоалетите, кои паднале кај тебе на испит... што 30 студенти?
Се јави стручњакот за ПМФ. Човек што знае се' што се случуав во, со и околу факултетот.
Кога последен пат си бил таму. Си бил воопшто таму? Знаеш како функционирал и како функционира факултетот?
Имаш претстава, имаш идеја каков е сега ПМФ? Знаеш колку студенти имаше во 2006 и во 2009?
Или си претпоставуваш за да добиеш зелено од некој ко тебе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom