ПМФ - Молекуларна биологија

Член од
27 февруари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
1
ахам,фала многу и само да ми кажеш дали факултетов е меѓу потешките,значи треба многу да учиш да добиеш солидни оценки, или може да помине и некој не страшно добар ученик?!
Дали имаш колеги о друга етничка припадност,пошто тие обучно имаат такви проблеми,извини вака ама тоа е реалност кај нас,барем од тоа шо сум слушнал... фала и поздрав:)
 
Член од
22 август 2009
Мислења
61
Поени од реакции
1
ахам,фала многу и само да ми кажеш дали факултетов е меѓу потешките,значи треба многу да учиш да добиеш солидни оценки, или може да помине и некој не страшно добар ученик?!
Дали имаш колеги о друга етничка припадност,пошто тие обучно имаат такви проблеми,извини вака ама тоа е реалност кај нас,барем од тоа шо сум слушнал... фала и поздрав:)
za solidni ocenki treba zdravo sednuvanje i ucenje, a za pominuvanje zavisi od samiot sebe dali ke polozis ili ne, inaku ima i kolegi od druga nacionalnost, pa nemaat problemi nikakvi, koj uci ,ke nauci i ke polozi
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Кога ќе прочитам за лабораториски работи поврзани со молекуларна биологија ми се плаче што не се запишав.
Многу ме влече ова и криво ми е што уште не ни е развиено ова во нашава ужасна земја и многу не сакаат да идат на ризик за студирање.
:(
 
Член од
26 март 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Може ли некој да ми каже за предметитие во 2ра година , ги видов на 1вата страна но во 2ра година некако ми изгледа како да има многу хемија, а во 1ва, 3 и 4та како што забележав има повеќе биологија.. сите предмети во 2ра се поврзани со хемија? ?
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Може ли некој да ми каже за предметитие во 2ра година , ги видов на 1вата страна но во 2ра година некако ми изгледа како да има многу хемија, а во 1ва, 3 и 4та како што забележав има повеќе биологија.. сите предмети во 2ра се поврзани со хемија? ?
Ova ti e od 2009 godina ottogas se smeni programata, bi trebalo i sea da se isto.
3 semestar: Tipologija na zivotni(spoeni 1 i 2 ) , Analiticka i instrumentalna hemija(spoeni vo 1 predmet), Rastitelna biohemija, Biohemija 1 i eden izboren
4 semestar:Fizicka hemija, Fiziologija, Biohemija 2, Sistematika na rastenija(spoeni1 i 2) i plus 2 izborni.
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
232
Ме интересира дали за оваа насока мораш да имаш некои големи предзнаења од хемија од средно школо или пак на факултетот учиш хемија повторно од почеток?
 
Член од
3 март 2012
Мислења
63
Поени од реакции
3
дали со ова ова може да се вработиш како професор? ама хемија и математика не ми идат баш..
 
Член од
27 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Би го препорачале ли смеров или ? :)
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
1
Како би ја опишале Проф. д-р Билјана Пејова по општа хемија што предава?Лесно ли се мине кај неа?
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите.
Би сакала да ве прашам за хемијава на овај смер, не ми оди баш и не сум добра по хемија, е запоставив одамна и сега веќе ми е тешко да се вратам. Сакав да одам на молекуларна биологија затоа што многу ме интересира тоа и многу ја сакам Биологијата и Генетиката, дали ќе ми прави голем проблем што не знам хемија или ќе можам да си научам таму? Ќе ми биде ли многу тешко ако немам основа или сепак ќе можам на факултет да научам ако професорите објаснуваат потемелно? Сега сум четврта година математичко Б смер, ве молам да ме посоветувате затоа што ептен ја сакам генетикава ама изгледа хемијата ке ме заглави некаде уз пат..
Ви благодарам!
 
Член од
1 април 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки, некој што е на факултетов или завршил ако може да ми каже мислење?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom