ПМФ - Молекуларна биологија

Член од
22 август 2009
Мислења
61
Поени од реакции
1
Temava ja otvaram prvenstveno da im posakam dobredojde na idnite kolegi od molekularna biologija,no i na site ostanati kolegi ne samo od institutot za biologija tuku i od site ostanati od drugite instituti.Vo idnina bi bil sreken ako temava zazivne i se prodiskutiraat nesta povrzani so molekularnata biologija kako nasoka,predmetite so se izucuvaat i slicno.ocekuvam mislenja i prasanja:wink:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Ај некој да ми објасни што поточно е насокава?

Што предмети и после факултет каква работа следи? :)
 
T

Tetro

Гостин
Молекуларната биологија ги проучува основните појави на животот (метаболизам, наследност, надразливост) на ниво на молекули што ја градат клетката. Полето на молекуларната биологија се преклопува со полињата на интерес на биологијата и хемијата, особено со генетиката и биохемијата.

http://www.pmf.ukim.edu.mk
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Ај некој да ми објасни што поточно е насокава?

Што предмети и после факултет каква работа следи? :)
Не сум на оваа насока, но лани со нив ги имавме сите предавања, па можам да ти кажам шо се учи на оваа насока:
Во прв семестар имаш: Биофизика, Математика, Општа Хемија, Клеточна Биологија и Анатомија на човек.

Во втор семестар имаш: Хистологија и Ембриологија на животни, Органска Хемија,
Биостатистика,Лабораториски практикум и Анатомија и морфологија на растенија.

За работа, во секакви лаборатории, истражувања.Ако те интересира уште нешто прашај. :)
 
Член од
22 август 2009
Мислења
61
Поени од реакции
1
pa kaj nas so ovaa nasoka tesko kaj ima rabota,ocigledno e deka polovinata od nas ke rabotat kako biohemicari,ima gledam sega nekoi lab se otvaraat po privarnive bolnici za molekularna biologija,jas sega sum 3 godina na nasokava i gore dole sum zadovolen od profesorite i predavanjata,a razocaran sum od faktot deka poveke se uci teorija a na vezbite ne im se pridava golem akcent,ke naucis onolku kolku sto sam ke se trudis da naucis.inaku vo vtora godina se uci: biohemija1, analiticka i instrumentalna hemija, rastitelna biohemija, tipologija na zivotni, sistematika na rastenija, biohemija 2, fizicka hemija, fiziologija,. ako imate nekoe prasanje slobodno prasajte :)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Во периодот пред уписи на факултет, молекуларната биологија ми беше во прв план. Дури и ме убедуваа да се одлучам за таа насока оти ја сакам биологијата, пред се генетиката. Но што можам да работам кога ќе ги завршам студиите? Како држава немаме истражувачки проекти, на никого од интерес не му е наследувањето, мутабилноста, метаболизмот на клетката и слично... Дури и тие малку лаборатории што ги имаме не нудат ништо посебно на ова поле. Интересот за превод на дела поврзани со оваа насока е многу мал, така што самата држава ме убеди да се премислам... За сите оние кои ризикувале и се запишале на оваа студиска програма, да се успее со диплома по молекуларна биологија може само на страна. Кај нас може само во некоја мала лабораторија на Алкалоид да се работи на нешто што не е поврзано со тоа што сме студирале. Оној кој навистина го сака ова поле од науката, кој е спремен да посвети и дополнителни часови во изучувањето на ова поле (студентските скрипти сигурно нема да понудат ништо посебно) може да успее во земјите кои вложуваат на проекти, почнувајќи од Словенија (оти ни е најблиску), па Финска, Франција, Италија, Германија, САД,...

Друго, ме интересира колку во студиската програма е застапено изучувањето на DNA, видовите RNA, гените, генетските мутации, биосинтеза на протеини, еволуцијата на видовите итн.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
А освен оваа насока која е друга кај што има најмногу биологија?
Сакам биологија а ужасно мразам хемија :)

Сакав ветеринарно ама нема ништо од тоа да биде, сеа ова ми стана интересно а викате работа нема...што друго е интересно а е поврзано со биологија? :)
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
А освен оваа насока која е друга кај што има најмногу биологија?
Сакам биологија а ужасно мразам хемија :)

Сакав ветеринарно ама нема ништо од тоа да биде, сеа ова ми стана интересно а викате работа нема...што друго е интересно а е поврзано со биологија? :)
Јас сум на друг институт, али колку знам ќе помогнам :)
Биохемиско-физиолошка насока (многу биологија, ама имаш и Општа хемија, Аналитичка, Физичка и Инструментална анализа, се рабира и Биохемија, мислам дека 3 или 4 биохемии се учеа), Екологија (со многу систематики на растенија, животни), имаш аналитичка биохемија (премногу хемија, мада сега по нова програма е малку сменето, штом несакаш може да си имаш проблем тука). Инаку, штом планираш на ПМФ, неизбежно е дека ќе имаш хемија кога тогаш. :)
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
А освен оваа насока која е друга кај што има најмногу биологија?
Сакам биологија а ужасно мразам хемија :)

Сакав ветеринарно ама нема ништо од тоа да биде, сеа ова ми стана интересно а викате работа нема...што друго е интересно а е поврзано со биологија? :)
Ретко некаде да имаш биологија, а да немаш хемија, обично сите науки кои имаат потреба од едното имаат и барем малку потреба од другото:toe:
 
Член од
22 август 2009
Мислења
61
Поени од реакции
1
Друго, ме интересира колку во студиската програма е застапено изучувањето на DNA, видовите RNA, гените, генетските мутации, биосинтеза на протеини, еволуцијата на видовите итн.
pa pogore bea pisani predmetite koi se ucat vo 1 i vo vtora godina,sega ke gi pisam onie od 3 i 4-ta :
3: molekularna biologija, mikrobiologija, animalna fiziologija, genetika 1, rastitelna molekularna biologija, molekularna genetika, kletocni membrani i receptori
4: imunologija, kultura na tkiva, primena na informatika vo molekularna biologija, ekologija i evolucija, genetski inzenering, genomika i proteomika, primeneta molekularna genetika, mikrobna biotehnologija, genetika 2, enzimologija, + 4 izborni predmeti
 

Buji Buton

Manijak :P
Член од
4 мај 2010
Мислења
929
Поени од реакции
228
а како стои математиката во овој смер дали има многу математика и колку семестри се учи и дали е тешка?
зошто јас сакам биологија и хемија ама со математиката сум слаба а нешто горе прочитав и математика..
 
Член од
22 август 2009
Мислења
61
Поени од реакции
1
а како стои математиката во овој смер дали има многу математика и колку семестри се учи и дали е тешка?
зошто јас сакам биологија и хемија ама со математиката сум слаба а нешто горе прочитав и математика..
Јас студирам по првата акредитација за молекуларна биологија,тоа значи дека предметот математика со биостатистика го слушав во прв семестар, додека по сегашната акредитација математика се слуша во прв семестар, а биостатистика во втор семестар. Материјалот горе доле е оној од средно (гимназиско), се почнуваше од множества,функции,диференцијали,лимеси,логаритми,интеграли, статистики во биолошки смисол. Доколку во средно си била солидна со математика,нема да имаш сериозен проблем. На предавањата професорката предава теорија, со општи математички примери, додека на вежбите ќе решавате задачи од соодветната тема која ја предала професорката, тоа е тоа, нема да се измачиш со математиката,туку со тоа што потоа следи.поздрав и слободно прашај ако има уште нешто. :helou:
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
а како стои математиката во овој смер дали има многу математика и колку семестри се учи и дали е тешка?
зошто јас сакам биологија и хемија ама со математиката сум слаба а нешто горе прочитав и математика..
Нема ич да се измачиш со математика, верувај. Основни работи се учат, а и професорката го има во предвид тоа дека на студентите кои што дошле тука се голем дел од средно медицинско и дека не им оди баш. :)
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
1
Би ве замолил,вие шо студирате или сте завршиле на институтот заё биологија односно(молекуларна биологија) да ми кажете дали има таква дискриминација значи во односот професор-студент оти сум слушнал дека такви проблеми мачат студенти насекаде, па дали има такви и ваму, зашто би сакал да студирам на факултетов али не сакам додипломското студирање да трае над 4 години!? Фала однапред
 
Член од
22 август 2009
Мислења
61
Поени од реакции
1
Би ве замолил,вие шо студирате или сте завршиле на институтот заё биологија односно(молекуларна биологија) да ми кажете дали има таква дискриминација значи во односот професор-студент оти сум слушнал дека такви проблеми мачат студенти насекаде, па дали има такви и ваму, зашто би сакал да студирам на факултетов али не сакам додипломското студирање да трае над 4 години!? Фала однапред
dosega nema diplomirani na ovaa nasoka, jas sum prvata generacija, sega ke bidam 4ta godina, so takvi profesori dosega ne sum imal problem, a ni nekoj od moite kolegi imal problem, voglavnom nasite profesori se fini, so razbiranje,....... taka da dobar odnos i od tvoja strana, ucenje i se ke bide ok, pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom